arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۷۵۸۷
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۲۱ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۴

روحانی: باید با هوشمندی فعالان سیاسی،مذاکرات به اهداف مبتنی بر منافع ملی منجر گردد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جلسه هیأت دولت روز یکشنبه به ریاست رییس‌ جمهوری برگزار شد و اعضای دولت به بحث و تبادل نظر پیرامون مسایل جاری کشور پرداختند.

در ابتدای جلسه، گزارش دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی از روند مذاکرات با ۱+۵ در لوزان به هیأت وزیران ارایه شد.

رییس‌ جمهوری با تشکر از رهنمودهای مقام معظم رهبری و تلاش‌های ارزنده گروه مذاکره، بر استمرار تلاش‌ها تا دستیابی به توافق نهایی تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی اظهارداشت که باید با هوشمندی همه فعالان سیاسی، این گام از مذاکرات در پرتو انسجام ملی به حفظ دستاوردهای هسته‌ای، عزت و اقتدار کشور و دستیابی به اهداف مبتنی بر منافع ملی منجر گردد.

در ادامه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.

موافقتنامه بین دولتی بنادر خشک مشتمل بر یک مقدمه و ۱۷ ماده به منشور شناسایی، توسعه و استفاده هر چه بیشتر کشور از بنادر خشک، از جمله مصوبات این جلسه هیأت وزیران بود.

دولت همچنین آیین‌نامه اجرایی قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع پولی و مالی کشور را اصلاح کرد.

ویژگی‌های مهم این اصلاحیه عبارتند از:

- شفاف‌سازی برخی احکام آیین‌نامه موجود و رفع امکان انجام تفاسیر متفاوت از آنها

- توسعه دایره شمول به همه پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری اعم از حمل و نقل ریلی، جاده‌ای، دریایی و هوایی

- فراهم آوردن امکان انجام سایر طرق مشارکت و به طور کلی رویکرد استفاده از تأمین مالی از غیر از منابع بودجه مصوب

- تخصصی‌تر شدن مکانیزم شکل گیری طرح‌ها و پروژه‌های موضوع قانون با تنظیم ضوابط کارشناسی برای شروع مطالعه و انعقاد قرارداد و در نتیجه ممانعت از مداخلات غیرکارشناسی در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مذکور

- ضابطه‌مند شدن و احصاء جزئیات و شفافیت آنها جهت جلوگیری از تفسیرهای متعدد و مشخص شدن فرآیندهای انجام کار و چارچوب‌دار شدن آنها

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان