arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۷۷۲۹
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۲۳ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۴
آیت الله هاشمی:

مخالفت بعضی از کشورهای همسایه با مذاکرات یک اشتباه محاسباتی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح وظایف مجمع در قانون اساسی و چگونگی برنامه‌ریزی برای امسال به تدوین سیاست‌های کلی برنامه ششم اشاره و خاطر نشان کرد: عقل سیاسی و مدیریتی حکم می‌کند که در ترسیم دورنمای برنامه پنج ساله ششم، به روابط سیاسی و تعامل با دنیا توجه نماییم تا اقتصاد مقاومتی در تعامل با جهان و تقویت بخش خصوصی، باعث تحکیم پایه‌های اقتصادی کشور شود.

دبیر، به همراه معاونین و روسای کمیته‌های متعدد کمیسیون‌های گوناگون دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر آموزش و پرورش، به همراه معاونین و مدیران ارشد دو وزارتخانه صبح امروز در دیدارهای جداگانه با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و شروع سال جدید را به وی تبریک گفتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در این دو دیدار، مجمع تشخیص مصلحت نظام را تبلور لزوم اجتهاد برای خاتمیت دین اسلام و دستاورد فقه شیعه در فتوای سیاسی امام راحل برای کارآمدی نظام اسلامی در اداره جامعه دانست و گفت: بن‌بست شکنی‌های مجمع در طول تاریخ تاسیس آن، نشان از دوراندیشی امام (ره) به عنوان رهبر دینی و سیاسی نظام است و می‌دانید که قبل از آن چقدر امور کشور به خاطر اختلافات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان معطل می شد.

وی با تشریح وظایف مجمع در قانون اساسی و چگونگی برنامه‌ریزی برای امسال به تدوین سیاست‌های کلی برنامه ششم اشاره وخاطر نشان کرد: عقل سیاسی و مدیریتی حکم می‌کند که در ترسیم دورنمای برنامه پنج ساله ششم، به روابط سیاسی و تعامل با دنیا توجه نماییم تا اقتصاد مقاومتی در تعامل با جهان و تقویت بخش خصوصی، باعث تحکیم پایه‌های اقتصادی کشور شود.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به مذاکرات ژنو و بیانیه مشترک، اظهار کرد: شاید بعضی از طرف‌های مذاکره برای مصارف سیاسی داخلی خود تفاسیری در متن توافقنامه و شبهاتی در مسیر سه ماهه تا توافقنامه ایجاد نمایند، اما افکار عمومی جهان و مراکز بین‌المللی می‌دانند و دیدند که آنچه تا به حال درباره ایران می‌گفتند، دروغ سیاسی و برخاسته از بغض و کینه بوده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره حق‌الناس بودن رأی مردم در انتخابات و حرام بودن ساخت بمب هسته‌ای، گفت: این دو تعبیر، تابلوی برنامه‌های ما در ابعاد داخلی و خارجی است که در داخل کشور همدل و در خارج از کشور با عقلای سیاسی منطقی هستیم.

وی عصبانیت اسرائیل از مذاکرات هسته‌ای را به خاطر جعلی بودن این رژیم اشغالگر و تلاش برای مشروعیت بخشیدن به خود و مخالفت بعضی از کشورهای همسایه را یک اشتباه محاسباتی توصیف و تاکید کرد: ایران همیشه مأمن مسلمانان بوده و مواضع جمهوری اسلامی برخاسته از اصول اسلامی است.

همچنین در دیدار وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نگاه احترام آمیز غربی‌ها به ایران را به خاطر وجود شخصیت‌های فهیم و فرهیخته ایران دانست که در مدارس و دانشگاه‌های کشور درس خواند‌ه‌اند و باعث افتخار جهان اسلام شده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مسئولان دو وزارتخانه آموزشی و علمی کشور گفت: برنامه‌ریزی‌های شما باید برای تعمیق تحقیق و پژوهش در کشور باشد تا نخبگان علمی و دانشگاهی در مملکت خویش تحصیل و برای شکوفایی ملت خود تلاش کنند.

هاشمی رفسنجانی در مورد مذاکرات لوزان سوئیس و جهاد دیپلماسی اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی اظهار کرد: شاید بعضی‌ها منافع ملی را نادیده بگیرند و به خاطر اهداف سیاسی و باندی، حرف‌های سرد کننده بزنند، اما آنچه تاکنون به دست آمد، افتخارآمیز است و باید مواظبت شود تا در مسیر رسیدن به توافق نهایی کارشکنی نشود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به علاقه همه کشورهای عضو 1+5 و به ویژه آمریکا برای حل نهایی مسأله، گفت: اینکه وزرای خارجه 6 کشور بزرگ دنیا، ساعت‌ها و روزها در مذاکره با ایران بنشینند و برحق ایرانیان تأکید کنند، نشان از حقانیت و درک تاریخی ایران است که رئیس‌جمهور آمریکا به آن اعتراف کرد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان