arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۷۸۰۲
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۲ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۴

وزیرخارجه ترکیه: ایران برادر ترکیه است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه، ایران را کشور مهم و برادر برای ترکیه خواند.
 
وی دوشنبه شب در گفت وگوی زنده با شبکه تلویزیونی 'تی وی نت' در ارزیابی سفر اردوغان رییس جمهور ترکیه به تهران گفت: اگر چه دو کشور در برخی زمینه ها دیدگاههای متفاوت دارند ولی ایران کشوری مهم و برادر برای ترکیه است و علایق قدرتمند بین دو کشور آشکار است و روابط بین دو کشور نیز همه جانبه است.
 
وی با اشاره به اینکه در جریان سفر اردوغان به تهران قراردادها و پروتکلهای همکاری مختلف بین دو کشور به امضاء خواهد رسید گفت: سطح روابط دو کشور بدلیل تحریمها به سطحی که می خواهیم نرسیده است و ما در این دیدار در زمینه اینکه با لغو تحریمها و یا کاهش آنها این فرصت را چگونه می باید مورد استفاده قرار دهیم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
 
وی با عنوان اینکه همکاری بین دو کشور در آرامش منطقه موثر خواهد بود، گفت: در مورد مسایل منطقه ای همانند یمن، سوریه و عراق و مسایل همانند بحران در روابط کشورهای عربی را با ایران مورد بحث قرار خواهیم داد.
 
چاووش اوغلو در روابط دوجانبه و چندجانبه ترکیه را یک کشور شفاف و صریح خواند و گفت: روابطی که بر چنین پایه ای استوار باشد مستحکم تر ادامه می یابد .
 
وی گفت: آمریکا متحد و شریک ترکیه است ولی در هر موضوع دو کشور با یکدیگر همفکر نیستند ولی باید به یکدیگر احترام بگذارند ، ترکیه در روابط با روسیه نیز بدینگونه است، در رابطه با ایران نیز موضع ترکیه این است.
 
وی توافق هسته ای را یک گام مهم خواند و گفت: ترکیه مخالف سلاح هسته ای است ما سلاح هسته ای نه در ایران، نه در ترکیه و نه در اسراییل نمی خواهیم.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان