arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۷۹۲۵
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۰۸ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۴

بگذاریم مردم قدري بخندند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جمع آوري طومار هفت هزار نفري در اعتراض به پخش سريالي كه برخي نارسايي‌ها در وضع پزشكي و سلامت ايران را به تصوير مي‌كشيد و بيان اظهاراتي انتقاد آميز از آن، واكنش‌هاي موافقان را نيز به همراه داشت تا حاشيه هاي «در حاشيه» به اوج خود رسد.

به گزارش قانون، گروه‌هايي از پزشكان در انتقاد از اين سريال طنز، ادعاي توهين و تمسخر پزشكان را دارند كه در ديگر سو، گروه هاي هنري و البته پزشكان ديگر به حمايت از آن برخاسته و از آن حمايت كرده‌اند.

در اين ميان، مردم نيز استقبال از نمايش مشكلات بيمارستان هاي كشور در قالب طنز – كه خود بسيار با آن درگيرند-  را نشان داده‌اند و همچنان نيز پخش اين سريال از تلويزيون ادامه دارد. معترضان معتقدند آنچه در درمان مهم بوده ، اعتماد است و هر عاملی که سبب خدشه‌ای به این اعتماد شود و به جامعه خدمت‌رسان از پزشک و پرستار گرفته آسیب بزند، در واقع به بیمار آسیب زده است و در واقع مردم بیشتر ضرر می‌کنند تا پزشکان اما این نظر در همان جامعه پزشکی هم مخالفانی دارد.

دو عضو شورای شهر تهران که هر دو از جامعه پزشکی هستند، معتقدند كه خندیدن مردم در اولویت است و در گفت وگو با «قانون» به مخالفان هم صنف خود می گویند: بگذاریم مردم بخندند.

   سعه صدر پزشكان

«معصومه آباد»رئيس كميته ايمني شوراي اسلامي شهر تهران که مهر نظام پزشکی رابر حرفه خود دارد، سریال « در حاشیه » را با دو دخترش که آنها هم دانشجوی پزشکی هستند دنبال کرده است.

 دیدن «در حاشیه» در منزل این عضو شورای شهر پر حاشیه است چرا که دختران خانم نماینده  اعتقاد دارند این سریال نباید پزشکان را تخریب کند اما با این حال این عضو شورای شهر می‌گوید: من با دید طنز به «در حاشیه» نگاه می کردم نه یک واقعیت پس با دیدن آن مشکل نداشتم. آباد اما با حاشیه و طنز بیگانه نیست و او که خود طعم اسارت را کشیده اولین تماشاچی خصوصی فیلم ده نمکی در سینما آفریقا بوده است تا سختی به تصویر کشیدن لباس طنز به روزهای سخت اسارت را با لبخند مردم تجربه کند اما این نشاندن یک خنده بر لب مردم را شاهکاری می داند که باید ادامه بیابد و می‌گوید: بگذارید مردم به هر طریقی شاد و خوشحال باشند. این برنامه طنز است و جایگاه پزشکان جایگاه ویژه ای است که با جان مریض سر و کار دارد و ما در هیات انتظامی که من عضو نظام پزشکی شهر تهران هستم، می‌بینیم که موارد تخلفی که  در این سریال مطرح می شود بسیار کم است ما به ندرت با پزشکانی مواجه هستیم که با این مشکلات مواجهند.  

او به پزشکان هم حق می دهد و اظهار می‌کند: سابق بر این جامعه پزشکی از یک جایگاه و حرمت ویژه ای برخوردار بود و پزشکان را کسانی می‌دانستند که علم حکمت دارند و می گفتند حکیم و طبیب و این موضوع می تواند باعث آزرده شدن جایگاه و حرفه ای شود  اما از آنجا که مردم با دیدن این برنامه تلویزیونی می خندند و آمارها نشان می دهند که «درحاشیه» از استقبال ویژه‌ای برخوردار است و مردم خوشحالند باید از هنرمندانی که به قیمت شوخی کردن با جامعه پزشکی، مردم را شاد می‌کنند، تشکر کنیم.

 این نماینده مردم تهران اذعان می کند: اگرچه ممکن است مشکلاتی پیش آید اماپزشکان هم مثل مردم باید آن  را در قالب طنز  بپذیرند و اجازه دهیم  این هنرمندان کارشان را انجام دهند چرا که فرصت های شاد بودن و خندیدن برای مردم خیلی محدود است پس به جامعه پزشکان می گویم بگذاریم «در حاشیه»  ادامه پیدا کند و به بهای شاد بودن ، جامعه پزشکی این سریال را به مردم تقدیم کند.  آباد می گوید : موافق نیستم  که دوستان هنرمند ما در غالب موضوعات و خدمات پزشکی این برنامه‌ها را اجرا کنند اما اگر با این برنامه ها و به میان کشیدن جامعه پزشکی مردم ما خوشحال و شاد می شوند من حاضر به پذیرش این برنامه و مخالف  اعتراض جامعه پزشکی هستم .

   خود شکن ؛ آیینه شکستن ...

دکتر رحمت ا...  حافظی که ریاست کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران را بر عهده دارد نیز«در حاشیه» را در ایام نوروز دنبال کرده و به عنوان یک پزشک معتقد است: آیینه چون نقش تو بنمود راست؛ خود شکن‌؛ آیینه شکستن خطاست.

حافظی می گوید: هر قشری نقاط قوت و ضعف در عملکردش هست و هیچکس نمی‌تواند منکر آن شود و ممکن است نقاط ضعف در 10 درصد یک حرفه مشاهده شود یا کمتر و به همین خاطر نبايد وقتی نقاط ضعف یک گروه یا یک قشر از جامعه به صحنه می آید و به نمایش گذاشته می‌شود حساسیت نشان داد‌.

 این عضو شورای شهر اعتراض پزشکان به سریال « درحاشیه » را نمی پسندد و معتقد است: حتی اگر یک درصد از این قشر هم مرتکب این اشتباهات و خطاها شوند نباید نسبت به نمایش دادن آن حساس بود  واقعیت آن است که باید دنبال راه ادب از که آموختی از بی ادبان باشیم و همکاران ما نگاه کنند و اگر رفتارهایی که در این نمایش دیده می شود رفتارهای زشت و ناپسندی است اهتمام بیشتری  در اصلاح امور داشته باشند .  حافظی با تاکید بر اینکه یادمان باشد «درحاشیه » طنز است، خاطر‌نشان می‌کند‌:  اگر بخواهیم از برنامه طنز ایراد بگیریم به‌طور قطع نباید هیچ طنزی ساخته شود یا اینکه اقوام مختلف باید اعتراض کنند یا هر بار باید یک صنف اعتراض کند که چرا در یک نمایش طنز به آنها پرداخته شده است و البته بد نیست برخی مشکلات هم با طنز  بیان شود و چه بسا همین مشکلات اصلاح شوند.

این عضو شورای شهر در ادامه می گوید: «درحاشیه» از نگاه طنز به موضوعات نگاه می‌کند و به نظر من هیچ اشکالی ندارد و به شرط آنکه توهین به شخص یااقوام و صنوف خاصی نشود هیچ مشکلی ندارد تا این لحظه هم هیچ فردی از حوزه نظام سلامت چه از پرسنل خدومی که کار پرستاری را برعهده دارند و نه پزشکانی که کار درمان را بر عهده دارند اعتراض به کمیسیون سلامت شهر تهران و اعتراض به ساخت این سریال نداشتند.

او برای اینکه بگوید تا چه اندازه اعتراض به یک سریال طنز از نگاهش عجیب است ، می گوید : اگر قرار باشد با این نگاه به «در حاشیه » نگاه کرد که وکلا هم باید اعتراض کنند چون وکیل این برنامه هم فضای خاص خودش را دارد و اگر این روال باشد صحیح نیست.

     برخی واقعیت‌ها به تصویر درآمده است
 
سریال «در حاشیه» در حقیقت برخی واقعیت‌هایی که در بیمارستان‌های ما وجود دارد را به تصویر کشیده و ما نمی‌توانیم این واقعیت‌ها را کتمان کنیم. اين نيز بخشي از صحبت هاي قائم مقام سازمان نظام پرستاری درباره پخش سريال درحاشيه است كه در ادامه گفته به صورت کلی با توجه به شرایط خاصی که کشور ما در چند سال اخیر با آن مواجه بوده، برنامه طنز در برنامه های  تلویزیونی جایگاه خاص و ویژه ای دارد و باید به آن پرداخته شود چرا که طنز برای جامعه ما ضروری است.

احمد نجاتیان با اشاره به اینکه یک برنامه طنز ممکن است؛ برخی مشکلات را دستمایه خود قرار داده و آنها را بزرگ‌نمایی ‌کند، افزود: درباره سریال در حاشیه نیز باید عنوان کنم که از لحاظ محتوایی این سریال توهینی به گروه خاص محسوب نمی‌شود. این برنامه در حقیقت برخی واقعیت‌هایی که در بیمارستان های ما وجود دارد را به تصویر کشیده و ما نمی‌توانیم این واقعیت‌ها را کتمان کنیم. نجاتیان با اشاره به اینکه هنر یک هنرمند طنزپرداز این است که واقعیت‌ها را بزرگ‌نمایی کند، افزود: باید تا پایان سریال صبر کنیم و ببینیم پیامی که این سریال طنز برای جامعه و پزشکان خواهد داشت؛ چیست و چه تصویری از جامعه پزشکی ایجاد می‌کند. وی  با تاکید بر اینکه انتقاداتی که به سریال در حاشیه وارد می شود ضرورتی ندارد، افزود: جامعه پزشکی باید صبر و تحمل بیشتری از خود نشان دهد، مخصوصا نسبت به هنرمندانی که همه از سابقه آنها اطلاع داریم.

 آقای مدیری در یکی از برنامه‌های باغ مظفر بخشی را اجرا کرد که در آن مقطع ما این‌گونه تشخیص دادیم که توهینی به جامعه پرستاری صورت گرفته است، این موضوع را طی نامه‌ای با وی در میان گذاشتیم و آقای مدیری بدون اینکه نسبت به برنامه خود تعصب نشان دهد، آن را اصلاح کرد.  

 وی با بیان اینکه به نظرم آقای مدیری در این مجموعه نیز قصد تخریب جامعه پزشکی و پرستاری را ندارد، افزود: من به عنوان عضوی از جامعه سلامت بر این عقیده هستم که واکنش‌ها به این سریال باید با تامل بیشتری انجام شود. در چنين شرايطي بايد ديد كه نگاه منطقي به انتقاد از حرفه پزشكي به جامعه پزشكان اير ان برمي‌گردد يا همچنان گروه‌هايي از پزشكان تاب بيان اشكالات كاريشان را ندارند.
نظرات بینندگان