arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۸۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۲۰ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۴

رایزنی دیپلماتیک ایران و هلند درباره سوریه و یمن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه روز چهارشنبه 19 فروردین با خانم بریخیتا تاتسلار، مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارتخارجه هلند و هیات همراهش دیدار و با وی درباره مهم‌ترین رویدادهای منطقه به‌ویژه سوریه و یمن گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، در این ملاقات امیرعبداللهیان ضمن ابراز نگرانی از تاثیرات نامطلوب تقویت افراط‌گرایی در خاورمیانه امنیت بین‌المللی تصریح کرد که نتیجه بروز هر جنگ و بحران در خاورمیانه ظهور گونه تازه‌ای از تروریسم و افراط‌گرایی بوده است بنابراین اگر به‌سرعت راه حل سیاسی برای جنگ در یمن پیدا نشود نتیجه آن ظهور گونه تازه‌تری از تروریسم در منطقه خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان شاخص‌های اصلی سیاست‌های ایران در خاورمیانه را مهار تروریسم، کمک به تقویت روندهای سیاسی حل و فصل بحران‌ها، نفی مداخله خارجی، نظامی‌گری و حمایت از تحقق خواسته‌ها و مطالبات مردم منطقه دانسته و ضمن نکوهش رفتارهای دو گانه و متناقض برخی دولت‌ها در مقوله مبارزه با تروریسم در خاورمیانه بابت رایج شدن نظامی‌گری و روندهای غیرعقلایی در منطقه و جهان ابراز نگرانی کرد و افزود: حامیان تروریسم و نظامی‌گری در منطقه خود قربانی سیاست‌های اشتباه خود خواهند شد.

او در اشاره به مخاطرات تروریسم و افراط‌گرایی برای امنیت جهانی توجه همکاران هلندی را به مشارکت اتباع اروپایی در گروه‌های تروریستی خاورمیانه و افزایش مهارت ایشان در قتل و جنایت جلب نمود.

امیرعبداللهیان از نقض سیستماتیک حقوق بشر در بحرین انتقاد کرده و بر ضرورت حل سیاسی در بحرین تاکید کرد.

طرف هلندی نیز در این دیدار ضمن ابراز نگرانی از مسائل بشردوستانه در یمن و ابراز آمادگی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن خواستار تمرکز بر راه‌های حل و فصل بحران‌ها در خاورمیانه شد.

بریخیتا تاتسلار از نقش سازنده ایران در مبارزه با تروریسم و تقویت روند سیاسی در منطقه قدردانی کرد و با تاکید بر ضرورت توجه به مطالبات دموکراسی‌خواهی در منطقه و توجه به حقوق بشر سیاست‌های منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی که موجب تقویت تروریسم و افراط‌گرایی شده است را مورد نکوهش قرار داد.

وی بر ضرورت توقف فوری جنگ در یمن تاکید و توجه به کمک‌های انسان دوستانه را مهم و حائز اهمیت خواند.

این مقام هلندی راهکار سیاسی در قبال بحران در منطقه و از جمله در سوریه و یمن را حائز اهمیت خواند.
نظرات بینندگان