arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۸۲۹۰
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۰۹ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۴

ناتوانی در توقف جریان پیوستن اروپاییان به داعش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم اروپا با اشاره به افزایش شمار اروپاییانی که به داعش می‌پیوندد، همچنین اذعان کرد که با وجود قوانین جدید ما تا کنون نتوانسته‌ایم این روند را کاملا متوقف کنیم.

به گزارش تسنیم، «گیلز دو کرچوف» هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم در اتحادیه اروپا در گفتگو با روزنامه "دی ولت"، در پاسخ به این پرسش که اتحادیه اروپا می خواهد در کوتاه مدت یک استراتژی امنیتی جدید را ارائه دهد و چه چیزی باید لزوما در آن وجود داشته باشد گفت: از دید من بخصوص سه نکته مهم است؛ اول اینکه همکاری بین وزرای خارجه و کشور در اتحادیه اروپا در زمینه مسائل امنیتی باید بهتر شود. دوم مسئله پیشگیری است. آموزش و پرورش می تواند از افراط گرایی جلوگیری کرده و رواداری را ترویج دهد. این کاملا مهم است و سوم اینکه ما به همکاری بیشتر مقامات و سازمان های امنیتی و مرزی نیاز داریم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو خواستار نظارت های بیشتر سفری همچنین برای شهروندان اروپایی شده و گفت: برای چنین کنترل های سیستماتیکی یک همکاری تنگاتنگ و هماهنگ بین همه سازمان های امنیتی ضروری است.

این مقام اروپایی همچنین گفت: ما باید راه های زمینی را شدیتر از سابق کنترل کنیم. رفتار تروریست ها و جهادی ها عوض شده است و همواره این گروه ها سعی می کنند بیشتر از طریق زمینی و نه از راه هوایی به اروپا بیایند.

وی همچنین گفت: اتحادیه اروپا حالا در مبارزه با تروریسم هر چه سریع تر به روند ذخیره سازی داده های پروازی نیاز دارد. اگر جامعه پروازی موظف شود که داده های همه مسافران را که به اتحادیه اروپا وارد و یا خارج می شوند را ثبت کند به این ترتیب جنبش های سفری مظنونین به ترور بهتر مورد شناسایی و ارزیابی قرار می گیرد.

کرچوف در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به این پرسش که چه تعداد اروپایی برای داعش در عراق و سوریه مبارزه می کنند گفت: بر اساس ارزیابی ما تا امروز بین 4 هزار تا 5 هزار اروپایی در عراق و در سوریه حضور یافته اند تا در جبهه داعش مبارزه کنند. برخی از آن ها تا به حال مرده اند. برخی دیگر هم همچنان در درگیری ها فعال هستند، حدود بیست تا سی درصد آن ها نیز در حال برگشت به اروپا بوده و یا در حال حاضر دوباره در اروپا زندگی می کنند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا بر شمار جنگجویان اروپایی که در عراق و سوریه مبارزه می کنند همچنان اضافه می شود گفت: آمار دقیقی در این باره وجود ندارد، اما تا این حد می توان گفت که شمار اروپاییانی که در سوریه و عراق برای داعش مبارزه می کنند همچنین اخیرا افزایش پیدا می کند. با وجود قوانین جدید و بهبود شفاف سازی ها ما تا به حال نتوانسته ایم این جریان را کاملا متوقف کنیم. در این راستا تحولات متفاوتی دربین کشورهای اروپایی اتفاق افتاده است. در برخی کشورها مانند فرانسه و آلمان آمار افرادی که به داعش می پیوندند همچنان رو به افزایش است و همچنان انسان هایی وجود دارند که این کشور را ترک می کنند تا به عنوان جهادی در جبهه داعش مبارزه کنند. در دیگر کشورها مانند انگلیس و بلژیک آمارها در این باره نسبتا ثابت است.

این مقام اروپایی در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: ما باید خود را برای حملات تروریستی دیگری در اروپا آماده کنیم.

وی در بخش دیگری از این مطلب گفت: این امکان وجود دارد که حملات هوایی علیه داعش خطر حملات تروریستی در اروپا را افزایش دهد چرا که اسلام گرایان افراطی می خواهند با حملات خونین انتقام بگیرند.

کرچوف همچنین گفت: این مسئله قابل تصور است که القاعده یا داعش تاسیسات زیر ساختی، مانند شبکه های برق گاز و یا نظارت هوایی ما را مورد حمله قرار دهد تا با این حملات یک تاثیرگذاری بزرگ را نشان دهد. 
نظرات بینندگان