arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۸۴۳۸
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۹ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۴

واکنش امارات به عدم همراهی پاکستان برای تجاوز به یمن: تهران بیشتر از ما برای آنها اهمیت دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 وزیر مشاور در امور خارجی امارات متحده عربی با انتقاد از عدم همراهی نظامی پاکستان و ترکیه با شورای همکاری خلیج فارس برای تجاوز به خاک یمن گفت: به نظر می رسد که تهران بیش از کشورهای خلیج فارس برای اسلام آباد و آنکارا اهمیت دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری المیادین، «انور قرقاش» با یادآوری مصوبه روز جمعه مجلس پاکستان درباره بحران یمن گفت: تصمیم مجلس پاکستان درباره بی طرفی در بحران یمن و حمایت ازعربستان سعودی، متناقض و امری خطرناک است.

وی افزود: «امنیت خلیج فارس در معرض خطر قرار دارد و لحظه واقعی که همپیمان حقیقی را از همپیمان رسانه ای و کلامی مشخص می کند، فرا رسیده است.»

وی از پاکستان خواست موضعی واضح و روشن به نفع روابط راهبردی خود با کشورهای عربی خلیج فارس در پیش گیرد.

وزیر مشاور در امور خارجی امارات افزود: حمایت اقتصادی ما از پاکستان روشن است اما حمایت سیاسی پاکستان در این لحظه حساس وجود ندارد.

قرقاش با بیان اینکه مواضع متناقض و مبهم در خصوص این مساله سرنوشت ساز، هزینه بالایی خواهد داشت گفت: «موضع دو پهلو و متناقض پاکستان و ترکیه بهترین دلیل است که امنیت عربی از لیبی تا یمن تنها یک موضوع عربی است.»

وی افزود: راه حل سیاسی در یمن مسوولیت ترکیه، ایران و عربستان سعودی است و مواضع بی طرفانه در این خصوص ادامه خواهد یافت.

پارلمان پاکستان روز جمعه در پنجمین روز بررسی بحران یمن برای اتخاذ تصمیم نهایی آن کشور در قبال این بحران، با زدن دست رد به سینه عربستان، با تصویب قطعنامه پایانی شامل 12بند، اعلام کرد که جنگ یمن باید متوقف شود و پاکستان موضع بیطرف در قبال این بحران اتخاذ کند.

در این قطعنامه، هیچ اشاره ای به درخواست ریاض از اسلام آباد برای پیوستن به حمله به یمن نشده و این حاکی از مخالفت پارلمان با ورود پاکستان به این جنگ است.

عربستان سعودی از ششم فروردین، تجاوز گسترده به خاک یمن را با حمله هوایی به آن کشور آغاز کرد.

در تجاوز نظامی هواپیماهای سعودی و همپیمانانش به خاک یمن به بهانه حمایت از عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری آن کشور، تاکنون شمار زیادی ازغیرنظامیان از جمله زنان و کودکان جان باخته اند.

در این تجاوز گسترده، جنگنده های10 کشور عربی از جمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (به جز عمان) و آمریکا، جنگنده های ارتش عربستان را در حمله به یمن همراهی می کنند.
نظرات بینندگان