arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۸۶۰۶
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۰۰ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۴

روانچی: امیدواریم در ادامه مذاکرات طرف مقابل در مسیر کار سنگ‌اندازی نکند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: در جریان مذاکرات لوزان راه‌حل‌ها مشخص شده‌اند و امیدواریم در ادامه مذاکرات طرف مقابل در مسیر کار سنگ‌اندازی نکرده و با حسن‌نیت دستیابی به توافق جامع را میسر سازد.

آندرس پیلدگویچ معاون وزیر امور خارجه جمهوری لتونی که بنا به دعوت آقای دکتر مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان جهت توسعه روابط و همکاری‌های لتونی و جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر نموده با وی ملاقات نمود.

در این ملاقات طرف ایرانی با استقبال از ارتقای سطح رایزنی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و لتونی، که طی سال گذشته انجام پذیرفته، خاطرنشان ساخت که ظرفیت‌های بسیاری جهت همکاری بین دو کشور وجود دارد، و اظهار امیدواری نمود که ظرفیت‌های موجود در جهت تحقق همکاری‌ها بین دو کشور مورد استفاده قرار گیرند.

در این زمینه تخت‌روانچی از بخش‌های انرژی، پتروشیمی، حمل و نقل، کشاورزی، محیط زیست و همکاری‌های علمی و فنی به‌عنوان زمینه‌های مناسب برای همکاری میان ایران و لتونی یاد نمود، و از تشکیل گروه دوستی پارلمانی و نیز تبادل هیئت‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور استقبال نمود.

وی با اشاره به روند جاری مذاکرات هسته‌ای و تبیین وضعیت موجود در این خصوص اظهار داشت: در جریان مذاکرات لوزان راه‌حل‌ها مشخص شده‌اند، و امیدواریم در ادامه مذاکرات طرف مقابل در مسیر کار سنگ اندازی نکرده و با حسن نیت دستیابی به توافق جامع را میسر سازد.

تخت‌روانچی همچنین بر لغو تحریم‌ها همزمان با اجرای تعهدات ایران تأکید کرد.

در جریان این ملاقات آندرس پیلدگویچ اظهار داشت: در پی بازدید وزیر امور خارجه لتونی از تهران در اردیبهشت ماه سال 1393 فصل جدیدی در روابط دو کشور به وجود آمده و این امیدواری وجود دارد که با سفر آتی دکتر ظریف وزیر امور خارجه به لتونی روابط و همکاری‌های دو کشور بیش از پیش توسعه یابند.

وی افزود: لتونی اینک ریاست دوره‌ای شورای اروپا را به‌عهده دارد و ما از روند روابط دوجانبه با ایران و همکاری‌های ایران و اروپا بسیار خوشحال هستیم.

وی ادامه داد: فرصت مغتنمی برای حل مسئله هسته‌ای به وجود آمده است و با به نتیجه رسیدن مذاکرات 1+5 پنجره همکاری‌های ایران و اروپا بسیار وسیعتر خواهد شد.

او همچنین با اعلام تمایل طرف لتونی جهت ایجاد گروه دوستی پارلمانی و تبادل هیئت‌های پارلمانی، از افزایش همکاری‌های فرهنگی دو کشور نیز استقبال نمود.

وی گفت: امیدوار هستیم نخستین کمیسیون مشترک حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و لتونی طی سال جاری در ریگا برگزار شود.

در این دیدار همچنین مسائل مربوط به بحران‌های منطقه‌ای مورد رایزنی طرفین قرار گرفتند.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان