arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۸۹۰۵
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۵ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۴
سیدمرتضی حسینی تشریح کرد

شرط ایران برای بازگشایی مجدد سفر عمره

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لغو سفر عمره با دستور رییس‌جمهور انجام شده است، گفت که در صورت عذرخواهی رسمی و تامین امنیت زائران مجددا این سفر انجام می‌گیرد.
 
حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تعلیق توقف سفر عمره تا اطلاع ثانوی، گفت: بعد از پخش خبر حادثه تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده در سراسر ایران احساسات ملت ایران جریحه‌دار شد و عموم مردم، مراجع، بزرگان و خواص خواستار تصمیم‌گیری در مورد نحوه سفر به عربستان شدند.
 
وی افزود: زائران و حج برای انجام سفر زیارتی هزینه مالی را متقبل می‌شوند و طبیعتا انتظار وجود امنیت را دارند اما اینکه در حرم امن الهی به دو زائر عمره مفرده جسارت شود قابل قبول نیست و تمام ملت ایران با هر تفکری خواستار برخورد با این موضوع هستند.
 
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این خواسته عمومی مردم به مجلس منتقل شد، گفت: مجلس نیز در قالب تصویب طرح دو فوریتی در کمیسیون فرهنگی برای تعلیق عمره مفرده تا زمان مجازات ماموران خاطی به این موضوع ورود پیدا کرد و قرار بود این طرح در جلسه علنی فردا (سه‌شنبه) مطرح شود که به دلیل دستور وزیر فرهنگ و ارشاد این موضوع از دستور کار خارج شد.
 
حسینی ادامه داد: دو راه دیگر برای توقف سفر به عربستان از طریق شورای امنیت و رییس‌جمهور وجود داشت که در نهایت رییس‌جمهور به عنوان رییس شورای حج به وزیر فرهنگ و ارشاد دستور بررسی این موضوع را داد تا در صورت مثبت بودن نتیجه سفر به حج عمره رسما متوقف شود که این اتفاق نیز افتاد.
 
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ این اقدام جمهوری اسلامی به دنیا ثابت کرد که کشور عربستان با ادعای داشتن صلاحیت خادمی حرمین شریفین و تامین امنیت لازم صلاحیت لازم را ندارد.
 
وی در پایان گفت که در صورت عذرخواهی رسمی عربستان از مردم ایران و تامین امنیت زائران مجددا سفر عمره‌گذاران آغاز می‌شود.
نظرات بینندگان