arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۸۹۵۰
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۲۰ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۴

نظربايف در ديدار با ظريف: از حقوق مشروع هسته‌اي ايران حمايت مي‌کنيم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نورسلطان نظربايف رئيس جمهور قزاقستان در ديدار محمدجواد ظريف تاکيد کرد: علي رغم تحريم ها، روابط خوبي بين دو کشور ايران و قزاقستان وجود دارد و ما براي روابط خود با ايران احترام زيادي قائل هستيم.

نورسلطان نظربايف رئيس جمهور قزاقستان در ديدار محمد جواد ظريف تاکيد کرد: علي رغم تحريم ها، روابط خوبي بين دو کشور ايران و قزاقستان وجود دارد و براي روابط خود با ايران احترام زيادي قائل هستيم و از حقوق مشروع هسته اي جمهوري اسلامي همواره حمايت کرده و مي کنيم.

به گزارش خبرنگار مهر اعزامي مهر به قزاقستان، محمد جواد ظريف وزيرامورخارجه کشورمان در روز دوم سفر خود به قزاقستان در ديدار با نورسلطان نظربايف رئيس جمهور قزاقستان با ابلاغ سلام گرم روحاني رئيس جمهور کشورمان تاکيد کرد: از حمايت هاي شما از برنامه هسته اي مسالمت آميز جمهوري اسلامي و همچنين حمايت از مذاکرات ايران و ۱+۵ تقدير مي کنيم.وي افزود: قزاقستان به عنوان دوست همواره در کنار مردم ايران بوده است و ما از اين کشو از اين بابت سپاسگزاريم.

وي با اشاره به سفر سال گذشته روحاني به قزاقستان خاطرنشان کرد: سفر خوب رئيس جمهور کشور ما به قزاقستان سفري مهم و نقطه عطفي در روابط بين دو کشور به شمار مي رود. مصمم هستيم تا توافق هاي صورت گرفته در آن سفر را قبل از سفر جنابعالي به ايران عملياتي کنيم.

ظريف به حجم مبادلات اقتصادي ايران و قزاقستان اشاره کرد و گفت: براي اينکه سطح مبادلات تجاري را به ۵ ميليارد دلار و بالاتر افزايش دهيم نيازمند آن هستيم که بسترهاي مناسب را فراهم کنيم که در اين باره نقش شما منحصر به فرد است.

وزيرامورخارجه کشورمان با بيان اينکه ما نگراني ها و تهديدهاي مشترکي از جمله افراط گرايي و تروريسم داريم، تصريح کرد: آمادگي داريم همکاري هاي کاملي در برخورد با اين مشکلات با قزاقستان داشته باشيم.

ظريف با تبيين آخرين تحولات مربوط به مذاکرات هسته اي، تحولات منطقه اي به ويژه سوريه و يمن و راه حل سياسي مورد نظر ايران را براي رئيس جمهور قزاقستان تشريح کرد. همکاري هاي دو کشور در چارچوب سازمان همکاري هاي شانگهاي و همچنين موضوعات مربوط به درياي خزر نيز از جمله محورهاي مورد گفتگوي ظريف با نورسلطان نظربايف بود.

رئيس جمهور قزاقستان: امروز منافع دشمنان در ايجاد تفرقه ميان مسلمين است
در ادامه اين ديدار نورسلطان نظربايف رئيس جمهور قزاقستان، ايران را شريکي خوب و دوست قزاقستان دانست و گفت: دستاوردهاي اخير ديپلماتيک جمهوري اسلامي در طي ماههاي اخير حاصل رويکرد جديد و تلاش هاي فراوان شما است.وي افزود: علي رغم تحريم ها، روابط خوبي بين دو کشور ايران و قزاقستان وجود دارد و براي روابط خود با ايران احترام زيادي قائل هستيم و از حقوق مشروع هسته اي جمهوري اسلامي همواره حمايت کرده و مي کنيم.

نورسلطان نظربايف با اشاره به اينکه تکميل پروژه خط آهن قزاقستان – ترکمنستان – ايران مورد اهتمام جدي ما است خاطرنشان کرد: اين پروژه مي تواند ما را به آبهاي خليج فارس مرتبط سازد.وي خطاب به ظريف تاکيد کرد: سفر شما به قزاقستان فرصت خوبي براي تقويت روابط دوجانبه است. با همکاري و تبادل نظر با يکديگر مي توانيم موانع رشد مناسبات را از ميان برداريم.

رئيس جمهور قزاقستان به وحدت مسلمين که مورد توجه جمهوري اسلامي است اشاره کرد و گفت: اين موضوع امر مهمي براي ما است و بايد در اين جهت تلاش کنيم.نظربايف ادامه داد: منافع دشمنان در ايجاد اختلاف و تفرقه بين مسلمين است اما کشورها ي منطقه بايد نسبت به اين مسئله هوشيار باشند.

رئيس جمهور قزاقستان ضمن استقبال از دعوت روحاني براي سفر به ايران تاکيد کرد: اين سفر را در زمان مناسبت انجام خواهد داد.نظربايف گفت: اميدوارم تا آن زمان زمينه هاي لازم براي موفقيت اين سفر در تمامي ابعاد فراهم شود.وي استفاده از ابزارهاي ديپلماتيک و گفتگو و مذاکره را بهترين روش براي حل و فصل درگيري هاي منطقه اي بويژه در سوريه و يمن دانست.

به گزارش خبرنگار اعزامي مهر ظريف پس از پايان سفر دو روزه خود به قزاقستان آستانه را ترک کرد و پس از توقف کوتاهي در تبريز عازم مادريد پايتخت اسپانيا شد.گفتني است ظريف در سفر به قزاقستان با مقامات اين کشور ديدار و گفتگو کرد و سخنراني در جمع ايرانيان مقيم قزاقستان و دانشجويان دانشگاه حقوق و علوم انساني آستانه (باشگاه ديپلماتيک) از ديگر برنامه هاي وزيرامورخارجه در اين سفر بود.

ظريف همچنين در روز اول ورود به قزاقستان با تلويزيون دولتي اين کشور گفتگو و همچنين در ضيافت شام وزير خارجه قزاقستان شرکت کرد.در اين سفر ظريف و همتاي قزاقستاني به افزايش مناسبات اقتصادي و تجاري، تعيين رژيم حقوقي درياي خزر، تقويت فعاليت موسسات فني و مهندسي ايراني در قزاقستان، افزايش سطح توليدات مشترک کشاورزي و همچنين مبارزه با افراط، تروريست و قاچاق مواد مخدر و ارتقاي ثبات و امنيت منطقه اي تاکيد کردند.
نظرات بینندگان