arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۹۲۰۸
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۲ - ۲۶ فروردين ۱۳۹۴

اتهام زنی نروژ به سیستم آموزش عالی ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بعد از رفتارهای تبعیض‌آمیز پلیس امنیت نروژ با دانشجویان ایرانی، هم‌اکنون مسئول روابط عمومی پلیس امنیتی این کشور اتهامات جدیدی را علیه آموزش عالی و دولت ایران مطرح کرد.

به گزارش فارس، «آرنه کریستین هاگستویل» مسئول روابط عمومی پلیس امنیت نروژ روز سه‌شنبه (25 فروردین‌ماه) در مصاحبه با روزنامه «آفتن پوستن» مدعی شد که که دانشگاه‌های ایران با همراهی دولت و به صورتی سازماندهی شده، مدارک جعلی برای دانشجویان تهیه می‌کنند تا آنها را با جا زدن به عنوان دانشجوی برتر و در واقع برای کسب دانش جهت تولید سلاح‌های کشتار جمعی، به نروژ بفرستند.

بیش از یکسال است که پلیس امنیت نروژ که بالاترین نهاد اطلاعاتی این کشور به حساب می‌آید، آزار و اذیت‌های فراوانی نسبت به دانشجویان و شهروندان ایرانی مقیم این کشور روا داشته و اخبار نگران کننده‌ای از تهدید، اخراج و تبعیض شدید علیه ایرانی‌ها در رسانه‌ها منعکس شده است.

هاگستویل در ادعاهای خود اینگونه گفت: «به عنوان نمونه، در تحقیقات خود مشاهده کردیم که دانشجوهای زیادی از یک دانشگاه در ایران هستند که برای تحصیلات تکمیلی در رشته خاصی در یک دانشگاه نروژ تقاضای پذیرش کردند و همه آنها نمرات بسیار خوبی دارند. در اینجا شک انسان برانگیخته می‌شود که آیا این مدارک تحصیلی واقعی هستند؟».

وی به خبرنگار آفتن‌پوستن گفت: دولت قبلی در ایران به وضوح اعلام کرده بود برای دور زدن تحریم‌های علمی و تکنولوژیکی دانشجویانی را به کشورهای غربی می‌فرستد. خیلی از این دانشجویان ایرانی (در غرب) ماندگار می‌شوند، اما احتمال آن هست که برخی از آنها با سوء استفاده از دانشی که به دست می‌آورند به توسعه سلاح در ایران کمک کنند.

اقدامات تبعیض‌آمیز نروژ با دانشجویان ایرانی، واکنش‌های برخی دانشجویان ایرانی مقیم نروژ را به همراه داشته است به طوریکه حمیده کفاش دانشجوی ایرانی اخراج شده از نروژ، به مراحل حقوقی و دادگاهی رسیده است.
نظرات بینندگان