arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۹۳۲۷
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۰ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۴
معادلات جدید در آستانه برگزاری سومین مزایده پرسپولیس و استقلال

طلسم واگذاری سرخابی‌ها می‌شکند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 بعد از بی‌نتیجه ماندن دو مزایده اول پرسپولیس و استقلال، دیروز سازمان خصوصی‌سازی نوبت اول از آگهی سومین مزایده سرخابی‌ها را منتشر کرد. بر این اساس و مطابق آنچه پیش‌بینی می‌شد، تغییری در قیمت پایه دو باشگاه رخ نداده، اما شرایط واگذاری کمی تسهیل شده است.

پاکت‌ها در مزایده سوم، روز نهم اردیبهشت 94 گشوده خواهد شد و این در حالی است که کماکان تردیدهایی در مورد حضور مشتریان در این جلسه نیز وجود دارد.

 با این وجود اخیرا حرف و حدیث‌های زیادی در مورد اقدام افراد و گروه‌های مختلف برای در اختیار گرفتن سهام سرخابی‌ها به گوش می‌رسد که در نوع خودش جالب است. نگاهی کوتاه می‌اندازیم به بخشی از شایعات و اخباری که تازگی‌ پیرامون این ماجرا منتشر شده است.

 ♦ خیز خودروسازان برای استقلال

از مدت‌ها پیش گفته می‌شد ممکن است ایران خودرو و سایپا برای در اختیار گرفتن سهام پرسپولیس و استقلال اقدام کنند. شاید اولین بار این مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ بود که چنین فرضیه‌ای را مطرح کرد و حتی مدعی شد در رابطه با این موضوع، مذاکراتی با وزیر صنعت صورت گرفته است.

 با اینکه ایران خودرو و سایپا سال‌هاست در رشته‌های مختلف و از جمله فوتبال اقدام به باشگاه‌داری می‌کنند، اما در جذب هوادار ناموفق بوده‌اند. بر همین اساس مدافعان فرضیه سرمایه‌گذاری آنها روی پرسپولیس و استقلال، مدعی بودند شرکت‌های خودروسازی با این کار حداقل می‌توانند مردم را در هزینه‌ای که انجام می‌دهند شریک کنند. در عین حال گفته می‌شد اگر چنین مساله‌ای به وقوع بپیوندد، تیم‌های پیکان و سایپا هم به شهرستان منتقل خواهند شد.

 دیروز اما اتفاقی رخ داد که تا حدودی به شایعات دامن زد. بر این اساس حسن زمانی، رئیس کارگروه نظارت مجلس بر واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بدون اسم بردن از موسسه خاصی مدعی شده است: «شرکت‌های خودروسازی نسبت به خرید باشگاه استقلال برنامه‌هایی دارند.» این در حالی است که زمانی از هدایتی و سیاسی به‌عنوان کسانی که برای خرید پرسپولیس اعلام آمادگی کرده‌اند، نام برده است.

 ♦ هدایتی: دیگر خرج نمی‌کنم!

بعد از مشکلاتی که برای حمیدرضا سیاسی و بعد از آن اسپانسر باشگاه پرسپولیس به وجود آمد، سرخپوشان با مشکلات مالی زیادی مواجه شدند. در همین حین حسین هدایتی وارد کارزار شد و از نیم‌فصل به بعد کمک‌های اقتصادی زیادی به سرخپوشان انجام داد. با ادامه بازداشت سیاسی این‌طور به نظر می‌رسید که حضور هدایتی در پرسپولیس قطعی است؛ طوری که حتی از عضویت قریب‌الوقوع او در هیات‌مدیره قرمزها سخن گفته می‌شد.

 با این حال درست از زمانی که سیاسی به قید وثیقه بیرون آمد، مشکلاتی در مسیر پیوستن هدایتی به پرسپولیس پیدا شد. امیر رضا خادم به‌عنوان معاون وزیر ورزش، تنها ساعاتی بعد از آزادی سیاسی مدعی شد او همچنان مدیرعامل پرسپولیس است؛ اما همزمان راجع‌به هدایتی گفت او مشکلات و ابهاماتی دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد! گویا مجموعه این عوامل باعث شده است هدایتی دیگر انگیزه‌ای برای هزینه کردن در پرسپولیس نداشته باشد و آن را حداقل تا زمان انتقال سهام این باشگاه به خودش به تعویق بیندازد.

 مالک استیل‌آذین روز گذشته پیامی روی صفحه اینستاگرامش منتشر کرد که در بخشی از آن به همین مساله پرداخته شده بود: «در مورد پرسپولیس فکر کنم آقایان دوباره طبق معمول با توجه به توافقات صورت گرفته رفتند تو پیچ و بنابراین حضور موقتى ما و هـمکارانم ظاهـرا مورد رضایت آقایان نیست. بنابراین تلاش می‌کنیم در مزایده شرکت کنیم تا بلکه پیروز میدان باشیم.

هـرآنچه از نیم‌فصل تا این ساعت پرداخت شده به‌عنوان یک شاخه گل سرخ تقدیم به شما هـواداران. لذا از این ساعت به بعد به‌دلیل پیچش آقایان بنده پرداخت و تعهـدى نخواهـم داشت تا پیروزى در مزایده و تحویل گرفتن باشگاه.» این در حالی است که برانکو ایوانکوویچ گزینه مورد نظر هدایتی بود که اخیرا به پرسپولیس پیوست و حالا باید دید در مورد ادامه همکاری او با سرخپوشان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

 ♦ سیاسی هم کنار کشید

درست همزمان با اعلام هدایتی مبنی بر اینکه دیگر برای پرسپولیس پول خرج نخواهد کرد، مصاحبه‌ای از حمیدرضا سیاسی روی خروجی خبرگزاری تسنیم رفت که او نیز مدعی شده بود قصد شرکت در مزایده و خرید سهام سرخپوشان را ندارد! مدیرعامل قرمزها در واکنش به سخنان زمانی، کارگروه نظارت مجلس بر واگذاری سرخابی‌ها که از وی به‌عنوان یکی از متقاضیان خرید پرسپولیس یاد کرده بود، می‌گوید: «نمی‌دانم زمانی بر چه اساسی اعلام کرده‌ من در مزایده شرکت خواهم کرد. با تمام احترامی که برای او قائل هستم باید بگویم من در مزایده باشگاه پرسپولیس شرکت نکرده‌ام و این کار را هم نخواهم کرد؛ چرا که به صلاح زندگی‌ام نیست. از اول هم قرار نبود در این مزایده شرکت کنم، فقط اعلام کردم اگر سهام باشگاه پرسپولیس به‌صورت بخش بخش فروخته شود بخشی از آن را خواهم خرید.

ضمن اینکه در حال حاضر باشگاه از جای خود بلند شده و رفته رفته به روزهای خوبش برمی‌گردد و در این روزها نیازی به حضور فردی مثل من در این باشگاه نیست.» سیاسی در مورد هزینه‌هایی که برای پرسپولیس انجام داده، می‌گوید: «هر موقع باشگاه پرسپولیس به بخش خصوصی واگذار شد آن وقت پیگیر مطالباتم می‌شوم.» این در حالی است که ظاهرا مدیرعامل سرخپوشان انگیزه چندانی برای ادامه فعالیت در این مجموعه ندارد: «زمانی در باشگاه پرسپولیس فعالیت خواهم کرد که مفید واقع شوم. در حال حاضر احساس شخصی من این است که باشگاه در شرایط خوبی به سر می‌برد و نیازی به حضور من ندارد.

 نژادفلاح تا آنجا که توان داشته در پرسپولیس انجام وظیفه کرده و تصمیمات خوب و به موقعی گرفته و خوب نیست در این موقعیت من بخواهم به باشگاه پرسپولیس رفته و اقدامی انجام دهم. ضمن اینکه من پرونده مخصوصی در دادگستری دارم و دادگاه من هنوز برگزار نشده است. اگر قرار باشد با این پرونده در باشگاه پرسپولیس فعالیت کنم به نوعی به دادگستری و دستگاه قضایی بی‌احترامی شده است.

به هر حال باشگاه پرسپولیس یکی از تشکیلات بزرگ دولت به حساب می‌آید و اصلا منطقی نیست که من با وجود این پرونده بخواهم در این باشگاه فعالیت کنم. به هر حال باید تکلیف این پرونده مشخص شود. » این در حالی است که در دو روز گذشته اظهارات کاملا متفاوتی از سیاسی در رسانه‌ها منتشر می‌شد و حتی از قول او نوشته بودند از ابتدای هفته آینده به باشگاه خواهد رفت. اینکه ناگهان چه اتفاقی برای وی رخ داده که مواضعش تغییر یافته، خودش یک داستان عجیب دیگر است!

منبع : دنیای اقتصاد
نظرات بینندگان