arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۹۴۳۱
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۸ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۴

امیر عبداللهیان: صدور حکم اشد مجازات ‌براي خاطيان فرودگاه جده‌

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون وزير امور خارجه گفت: مقامات عربستان سعودي و در عاليترين سطوح اعلام کرده‌اند که ‏عوامل خاطي فرودگاه جده دستگير شده‌اند و مجازات خواهند شد و ما نيز خواستار تسريع در ‏انجام مجازات عاملين اين اقدام هستيم

حسين امير عبداللهيان بعد از ظهر امروز در نشست خبري پس از ديدار با مراجع عظام تقليد در قم اظهار کرد: در سفر امروز به قم با حضرات آيات مکارم، صافي‌گلپايگاني و سبحاني ديدار داشتم و گزارشي از آخرين وضعيت سوريه، يمن و بحرين ارائه کردم و سپس در خصوص تجاوز عربستان سعودي به کشور مسلمان يمن توضيحات و گزارش مبسوطي ارائه دادم.

*امکان ارسال کمک به يمن فراهم نيست

وي افزود: وضعيت در يمن به گونه‌اي است که متاسفانه عربستان سعودي بدون هيچگونه توجيه سياسي و حقوقي، به اين کشور حمله کرده و مردم بي‌دفاع و بي‌گناه يمن، بيشترين قربانيان اين تجاوز نظامي را تشکيل مي‌دهند.

معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه با بيان اينکه عربستان سعودي يمن را محاصره نظامي از دريا و هوا کرده است گفت: امکان ارسال مقادير زياد کمک‌هاي انسان‌دوستانه که توسط جمهوري اسلامي ايران آماده شده و همچنين صليب سرخ جهاني و هلال احمر کشورهاي اسلامي تدارک ديده‌اند فراهم نيست.

وي ادامه داد: سعودي‌ها حتي در پاسخ به صليب سرخ هم حاضر نشدند دو ساعت توقف در حملات را قبول کنند.

*اشد مجازات مقامات عالي عربستان ‌براي خاطيان فرودگاه جده‌

امير عبداللهيان در ادامه با اشاره به توهين به دو نفر از اتباع ايراني در فرودگاه جده خاطرنشان کرد: تصميم گرفته شد اعزام زائران عمره‌گذار تا محاکمه عاملين اين جرم متوقف شود.

معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه با بيان اينکه اين تصميم اجرايي شده است گفت: خدمت مراجع تقليد توضيح داده شد که در عربستان سعودي و در عالي‌ترين سطوح اعلام کرده‌اند که عوامل اين اقدام دستگير شده‌اند و مجازات خواهند شد.

وي تاکيد کرد: خواستار تسريع در انجام مجازات عاملين اين اقدام هستيم؛ طي ديداري که سفير ايران با سعود الفيصل داشت، وزير امور خارجه عربستان از انتقال پرونده اين دو مأمور خاطي به دستگاه قضايي عربستان و صدور حکم اشد مجازات آنها در اسرع وقت خبر داده است.

امير عبداللهيان با بيان اينکه منتظر صدور حکم و مجازات اين افراد خواهيم ماند عنوان کرد: بديهي است در اين صورت پرواز عمره‌گذاران ما به روال معمول خود انجام خواهد شد و اين امر نيازمند اين است که اخبار اطمينان‌بخشي از صدور حکم و مجازات اين دو فرد خاطي به صورت رسمي از سوي عربستان دريافت کنيم.

* توصيه‌هاي ارزشمند‌ از سوي آيات عظام

معاون وزارت امور خارجه به ابتکار آيت‌الله مکارم شيرازي و مراجع تقليد مبني بر برگزاري کنگره بين‌المللي خطر جريان‌هاي تکفيري و پيامدها و آثار مثبت اين کنگره اشاره کرد و افزود: ضرورت پيگيري مصوبات و قطعنامه پاياني اين کنگره و مبارزه با تروريسم، افراط‌گرايي و اقدامات تکفيري‌ها مورد توجه جدي و اکيد مراجع عظام تقليد قرار گرفت.

وي ادامه داد: توصيه‌هاي ارزشمندي از سوي آيات عظام در مورد توجه به وضعيت بحرين ارائه شد همچنين ضرورت يافتن راهکار فوري براي توقف جنگ در يمن و ارسال کمک‌هاي انسان‌دوستانه به مردم مظلوم اين کشور جزو توصيه‌هاي ايشان بود و در مجموع، در ديدارها رهنمودهاي ارزشمند و ارزنده‌اي دريافت کرديم.

امير عبداللهيان تصريح کرد: اطمينان داريم که اين رهنمودها براي دولت جمهوري اسلامي و وزارت امور خارجه در ادامه کار راهگشا خواهد بود.

*هيچگونه دخالتي در يمن نداريم

معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه افزود: مراجع تقليد با اشاره به حادثه غير قابل قبول در فرودگاه جده و تاکيد بر تامين امنيت کامل زوار ايراني عازم حرمين شريفين، بر ضرورت نظارت همه کشورهاي اسلامي بر حرمين شريفين تاکيد و توصيه‌هايي در اين مورد ارائه کردند.

وي با بيان اينکه همه کشورهاي منطقه بايد در تامين امنيت نقش‌آفرين باشند گفت: هيچ الگويي بدون حضور همه کشورها از جمله جمهوري اسلامي نمي‌تواند موفق باشد؛ ما هيچگونه دخالتي در يمن نداريم و بر خلاف اتهاماتي که وارد مي‌کنند هيچ نيروي نظامي در اين کشور نداريم و حتي هيچ گونه مستشار نظامي هم براي آموزش يا مبارزه با تروريسم در يمن نداشته‌ايم.

*سفير عربستان در سازمان ملل حرف نادرستي مطرح کرد

امير عبداللهيان خاطرنشان کرد: موضوع يمن يک مسئله داخلي است و تجاوز عربستان به اين کشور يک خطاي استراتژيک به شمار مي‌رود؛ قطعنامه صادره از سوي شوراي امنيت سازمان ملل هيچ توجهي به وضعيت تجاوز عربستان سعودي به يمن نکرده و از اين نظر، نسبت به بي‌توجهي سازمان ملل و ناديده گرفتن تجاوز سعودي در قطعنامه انتقاد جدي داريم، اينکه سفير عربستان در سازمان ملل حرف نادرستي مطرح کرده مبني بر اينکه ايران در آينده يمن هيچ نقشي نخواهد داشت بايد گفت ما از نفوذ خود در منطقه براي برقراري صلح و ثبات حداکثر استفاده را خواهيم کرد.

معاون وزير امور خارجه با بيان اينکه امنيت منطقه امنيت ايران است گفت: عربستان سعودي با عمليات نظامي و تجاوز به يمن، امنيت منطقه حساس و استراتژيک ما را به مخاطره انداخته است؛ بار ديگر به مقامات عربستان هشدار مي‌دهيم سريعا هرگونه عمليات نظامي عليه يمن را متوقف و با توجه به طرح چهار ماده‌اي ارائه شده از سوي وزير امور خارجه ايران به دبيرکل سازمان ملل، نسبت به تقويت روند سياسي در يمن، نقش سازنده‌اي ايفا کند.

وي در مورد عملکرد حوثي‌ها و يمني‌ها در مقابل تجاوز عربستان سعودي خاطرنشان کرد: اينکه آنها چه تاکتيکي را انتخاب کنند موضوعي کامل داخلي براي يمن است؛ ما از وحدت و تماميت ارضي يمن حمايت مي‌کنيم و معتقد هستيم يمن متعقل به همه گروه‌ها و آحاد مردم اين کشور است؛ با همه طرف‌ها و گروه‌هاي يمني ارتباط داريم، اقدامات انصارالله در تقويت روند سياسي در يمن و مبارزه با تروريسم، مورد توجه جدي ماست.

*عربستان به روش غلطي متوسل شده است

امير عبداللهيان تداوم عمليات نظامي عربستان سعودي را موجب خطر گسترش جنگ و مقابله به مثل گروه‌هاي يمني عليه اين کشور دانست و افزود: اميدواريم رهبران عربستان سعودي، با اتخاذ رويکردي صحيح مانع تداوم و توسعه جنگ در منطقه شوند و متاسفيم که عربستان سعودي به جاي تمرکز بر راهکار سياسي و حفظ حرمت خون مسلمانان در يمن، به روش غلط اقدام نظامي متوسل شده است.
‌معاون وزير امور خارجه خاطرنشان کرد: اينکه گفته شود حفظ امنيت حرمين شريفين عامل حمله نظامي به يمن است، سخني بي‌اساس و فاقد منطق خواهد بود چرا که همه مسلمانان جهان و از جمله مردم يمن و انصارالله در يمن، از مدافعان جدي حفظ حرمت و امنيت حرمين شريفين هستند.
وي ادامه داد: در گفت‌وگوهاي امروز و رهنمودهاي مراجع تقليد، آيات عظام بر اين موضوع که همه مسلمانان جهان خود را ملزم به حفظ امنيت حرمين مي‌دانند تاکيد ويژه داشتند به همين دليل طرح اين اظهارات واهي از سوي مقامات عربستان، به يقين مجوزي براي کشتار مردم بي گناه يمن نخواهد بود.

امير عبداللهيان با بيان اينکه امنيت عربستان سعودي و امنيت منطقه براي تهران مهم است گفت: ما همچنان به تلاش‌هاي خود براي گفت‌وگو با عربستان سعودي و تقويت همکاري‌هاي دو کشور ادامه مي‌دهيم، معتقديم عربستان سعودي از ظرفيت‌هاي موجود خود بايد در راستاي کمک به صلح، ثبات و امنيت در منطقه بهره بگيرد، جمهوري اسلامي در اين مسير، از گفت‌وگو و همکاري با عربستان استقبال مي‌کند.

معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه افزود: بر اساس اطلاعاتي که برخي مقامات نظامي در منطقه اعلام کرده‌اند، به واقع عمليات و تجاوز عليه يمن، عمدتا توسط عربستان سعودي است، امارات نقش اندکي در اين موضوع دارد که ما از همين مقدار مداخله نظامي امارات در يک کشور اسلامي متعجب هستيم.

*درگيري عربستان در تجاوز به يمن نوعي توطئه صهيونيستي است

وي ادامه داد: آمريکا همکاري اطلاعاتي و لجستيک با عربستان سعودي در اين عمليات دارد و ساير کشورها، برخي مواضع حمايتي خود را اعلام کرده‌اند ولي از هوشمندي لازم براي عدم درگير شدن در يک جنگ منطقه‌اي برخوردارند؛ وزارت امور خارجه تلاش‌هاي خود را براي تحقق صلح و جلوگيري از تقويت ائتلاف عليه يک کشور اسلامي در منطقه يعني يمن، ادامه خواهد داد.

امير عبداللهيان با بيان اينکه معتقديم درگيري عربستان در جنگ عليه يمن، نوعي توطئه صهيونيستي است خاطرنشان کرد: صهيونيست‌هايي که به دنبال تجزيه و تضعيف قدرت کشورهاي اسلامي هستند پس از عراق و سوريه و مصر، امروز به سراغ عربستان آمده‌اند و اميدواريم رهبران اين کشور با هوشمندي در قبال اين توطئه پنهان رژيم صهيونيستي عمل کنند و مانع تقويت جنگ در منطقه شوند.
منبع: فارس
نظرات بینندگان