arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۹۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۰ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۴

اوباما به‌تنهایی می‌تواند از تحريم‌های ايران بکاهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اسوشیتدپرس در گزارشی از واشنگتن به قلم دب ریچمن نوشت: حتی اگر کنگره آمریکا توافق نامه هسته ای نهایی با ایران را رد کند ، باراک اوباما رئیس جمهور این کشور می تواند با قلم اجرایی خود بخش قابل توجهی از تحریم ها علیه ایران را کاهش دهد.

 قانونگذاران آمریکا تاکید کرده اند باید درمورد آنچه می تواند یک توافق نامه تاریخی بین ایران و شش قدرت جهان ( آمریکا ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه و آلمان ) باشد اظهار نظر کنند. هدف از چنین توافق نامه ای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای و درعین حال پایان یافتن تحریم های اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران است که اقتصاد این کشور را فلج کرده است.

مذاکره کنندگان ایران و قدرت های جهان تلاش می کنند تا پایان ماه ژوئن به یک توافق نامه نهایی دست یابند. روز پنجشنبه اعلام شد مذاکرات بین دو طرف قرار است هفته آینده ازسر گرفته شود.

در همین حال لایحه ای که پیش بینی می شود هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شود به اوباما اجازه نخواهد داد دست‌کم 30 روز پس از هرگونه توافق نامه نهایی ، از اختیار کنونی خود برای کنار گذاشتن تحریم های کنگره استفاده کند. در این فرصت زمانی ، قانونگذاران آمریکا می توانند توافق نامه نهایی را بررسی کنند.

حتی اگر کنگره توافق نامه نهایی با ایران را رد کرد ، اوباما می تواند به طور یکجانبه اقداماتی را به همراه کاهش تحریم های اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متحد ، به منظور اجرای یک توافق نامه با تهران انجام دهد.

رئیس جمهور آمریکا می تواند با استفاده از اختیارات خود برخی از تحریم های موجود علیه ایران را به حال تعلیق درآورد. اوباما همچنین می تواند دستورات جدیدی را برای فراهم شدن زمینه داد و ستدهای مالی که براساس قانون فعلی ممنوع است ، صادر کند. رئیس جمهور آمریکا همچنین می تواند به راحتی نام برخی اتباع و شرکت های ایرانی ازجمله حدود 24 بانک ایرانی را از فهرست هدف آمریکا خارج کند و این بدین معنی است که آنها دیگر در معرض تحریم ها قرار نخواهند داشت.

تنها کنگره می تواند به تحریم های قانونی خود علیه ایران پایان دهد. و این تحریم ها شدیدترین تحریم ها علیه ایران است زیرا در این تحریم ها بخش انرژی ، بانک مرکزی و بخش های کلیدی اقتصاد ایران هدف قرار گرفته است. اما کارشناسان می گویند اوباما می تواند تاثیر برخی از این تحریم را خنثی کند و برای از بین بردن تاثیر دیگر تحریم ها نیز با اروپایی ها همکاری کند.

تیلر کولیس Tyler Cullis کارشناس مسائل حقوقی در شورای ملی ایرانی آمریکایی که از دستیابی به توافق با ایران حمایت می کند گفت برخی ها درمورد اینکه آیا رئیس جمهور آمریکا می تواند بخش قابل توجهی از تحریم ها علیه ایران را با تکیه بر اختیارات خود کاهش دهد ، ابراز تردید کرده اند. چنین تردیدهایی بی مورد است.

وی افزود رئیس جمهور آمریکا می تواند با خارج کردن نام بانک های مهم ایران از فهرست تحریم های وزارت خزانه داری و همچنین خارج کردن نام افراد از فهرست تحریم ها ، بخش قابل توجهی از تحریم ها علیه ایران را کاهش دهد.

افراد و شرکت هایی که در این فهرست قرار دارند با مسدود شدن دارایی ها روبرو هستند و آمریکایی ها اجازه تجارت با آنها را ندارند.

اگر اروپایی ها و دیگر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته ای ایران مجازات های خودشان را علیه ایران لغو کنند ، روند گسسته شدن رژیم تحریم های بین المللی علیه ایران آغاز خواهد شد.

کولیس افزود اوباما می تواند به قانونگذاران بگوید آنها نیز باید برای پیوستن به روند کاهش تحریم ها علیه ایران ، با او همکاری کنند.

مارک دوبوویتز Mark Dubowitz از تحلیلگران بنیاد دفاع از دموکراسی ها در واشنگتن نیز این مسئله را تایید کرد و گفت برای رئیس جمهور آمریکا به لحاظ قانونی انجام دادن چنین کاری به تنهایی امکانپذیر است. او می تواند به تنهایی و به همکاری اروپایی کارهای زیادی را در این جهت انجام دهد.

وی افزود اگر اروپایی ها تحریم نفتی ایران را لغو کنند ، این کشور می تواند صادرات نفت خود را که اکنون یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز است افزایش دهد و به سطح پیش از تحریم ها یعنی حدود دو میلیون و 100 هزار بشکه در روز برساند.
نظرات بینندگان