arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۹۵۳۷
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۷ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۴

برگزاری اجلاس سه جانبه امنیتی ایران، روسیه و چین در آینده نزدیک

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیران دفاع ایران و چین بر عزم تهران و پکن برای تقویت و گسترش همه جانبه روابط دفاعی میان دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایسنا چانگ وان چیوان، وزیر دفاع چین روز جمعه در دیدار با سردار سرتیپ پاسدار  حسین دهقان همتای ایرانی خود در حاشیه کنفرانس امنیت بین المللی مسکو 2015با ابراز رضایت از روند بسیار خوب روابط دو کشور تصریح کرد: ما با تشریک مساعی و خنثی سازی فشارهای خارجی ،راه ابریشم را که راه مودت و دوستی ملت های دو کشور است، همچنان هموار نگه داشته ایم.

وزیر دفاع چین افزود: روابط دفاعی ایران و چین از پیشینه خوبی برخوردار است و نیروهای مسلح ایران دوستان بسیار خوب ما هستند.

وی سفر سال گذشته سردار دهقان وزیر دفاع ایران به پکن را بسیار مفید و موفق ارزیابی و ادامه داد: این سفر نقش بسیار مهمی در توسعه و تعمیق روابط دفاعی ایران و چین داشت.

وزیر دفاع چین با استقبال از پیشنهادات سردار دهقان در سخنرانی کنفرانس امنیتی مسکو، برگزاری اجلاس سه جانبه میان ایران، روسیه و چین را که از پیشنهادهای ارزشمند جمهوری اسلامی ایران است مهم تلقی کرد و گفت: وضعیت فعلی جهان ایجاب می کند همکاری های دفاعی و نظامی دوجانبه و چندجانبه را تقویت و استحکام بخشیم.

چانگ وان چیوان، افق روابط دو کشور را بسیار روشن و امیدوار کننده دانست و گفت: بی صبرانه در انتظار سفر به کشور بسیار زیبای ایران هستیم.

وزیر دفاع چین همچنین بر اجرای دقیق توافقات دفاعی میان دو کشور تاکید کرد.

براساس این گزارش، سردار حسین دهقان نیز در این دیدار گفت: ایران و چین از تجربه بسیار موفقی در همکاری های دفاعی برخوردار هستند و این اراده دو کشور برای توسعه و تعمیق همکاری ها، روابط را تحکیم می بخشد.

وزیر دفاع کشورمان با تبیین شرایط حساس منطقه و خطراتی که آن را تهدید می کند گفت: گسترش دامنه نفوذ داعش و جریان های تکفیری در شرق آسیا به معنی تهدید امنیت چین ، منطقه قفقاز و آسیای میانه است و ضرورت دارد کشورهای منطقه برای قلع و قمع کامل موجودیت گروه های تکفیری صهیونیستی، همکاری و تعامل جدی با یکدیگر داشته باشند.

سردار دهقان با تقدیر از نقش سازنده چین در روند مذاکرات هسته ای و نقش آفرینی این کشور در روند آن، لغو همه تحریم ها همزمان با امضای توافق جامع را از اصلی ترین و مهم ترین اهداف کشورمان در این مذاکرات عنوان کرد.

وی حمایت آمریکا و غرب از تروریسم و تجاوز به حقوق ملت ها را غیر قابل قبول دانست و گفت: تداوم این حمایت ها در نهایت آنان را در گرداب ناامنی غرق خواهد کرد.

سردار دهقان با اشاره به اجلاس سه جانبه میان ایران، روسیه و چین که قرار است در آینده نزدیک برگزار شود تاکید کرد: این اجلاس می تواند در دفع تهدیدات مشترک و رفع مشکلات امنیتی منطقه بسیار موثر باشد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، گفت: معتقدیم در صورت همکاری و همگرایی کشورهای منطقه، آمریکا قادر نخواهد بود خواب ها و نقشه های شوم خود برای سلطه و غارت کشورهای منطقه را به اجرا درآورد.

سردار دهقان ابراز امیدواری کرد که در سفر آتی وزیر دفاع چین به تهران، زمینه های رشد و گسترش بیش از پیش روابط و همکاری های دفاعی و نظامی میان دو کشور فراهم شود.

انتهای پیام
نظرات بینندگان