arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۹۷۳۴
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۲۰ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴

تماس‌های مخفیانه عربستان با انصارالله برای چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فعال اینترنتی عربستانی که در شبکه‌های اجتماعی با نام مستعار "مجتهد" شهرت یافته، در جدیدترین یادداشت خود نوشت: با توجه به بی‌نتیجه بودن تجاور عربستان به یمن، به نظر می‌رسد مقامات سعودی تصمیم به عقب‌نشینی از مواضع سرسختانه خود گرفته‌اند.

به گزارش العالم، این فعال اینترنتی عربستانی که مسائل پشت پرده آل سعود را فاش می کند، به تازگی در یادداشت های توییتری خود نوشت: به نظر می رسد که پس از طولانی شدن زمان حملات هوایی و موفق نبودن این حملات در جلوگیری از پیشروی های انصارالله و نیز عدم همکاری پاکستان، برای عربستان مشخص شد که تنها القاعده قادر به رویارویی با انصارالله است و اکنون ریاض از خود انعطاف نشان می دهد.

به نوشته مجتهد، رایزنی های مقامات عربستان با آمریکا نیز ادامه دارد تا با تصمیم واشنگتن شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه ای از حل فصل مسالمت آمیز مساله یمن حمایت کند.

این فعال عربستانی می افزاید: سعودی ها موافقت کرده اند که خسارت میلیاردی را با عنوان بازسازی یمن به انصارالله پرداخت نمایند، به شرط آن که این گروه از شهرهای جنوبی خارج شود.

وی می نویسد: سعودی ها با حضور نظامی انصارالله در خارج از شهرهای جنوب موافقت کرده اند و این درحالی است که انصارالله اصرار دارد که حضور نظامی اش مانند گذشته حفظ شود و آزادی فعالیت نظامی داشته باشد.

همچنین عربستان با مشارکت انصارالله در اداره امور یمن از طریق شورای ریاست جمهوری با رهبری "البحاح" و نیز حضور نظامی کامل در استان های شمالی موافقت کرده است.

به نوشته مجتهد، معرفی خالد البحاح به عنوان معاون رییس جمهور مستفعی و فراری یمن نیز حسن نیتی از سوی عربستان سعودی برای رسیدن به یک تفاهم بود، زیرا البحاح مورد قبول انصارالله است و در گذشته حتی نامزد آنها بود.

وی فاش کرد: اکنون تماس های محرمانه ای در خصوص حل وفصل سیاسی بحران موجود بین عربستان با انصارالله و با میانجی گری کشور عمان صورت گرفته است و بر اساس گفت وگوهای صورت گرفته، این گونه تفاهم شده که حوثی ها در یمن دستاوردهای خود را حفظ کنند، اما خود را پیروز نشان ندهند.

تماس‌های مخفیانه عربستان با انصارالله برای چیست؟
نظرات بینندگان