کد خبر: ۲۰۰۰۱۴
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۵ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۴

صدور حکم جهاد داعش و طالبان علیه یکدیگر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فرمانده پلیس ولایت هلمند در جنوب افغانستان از وجود اسنادی مبنی بر اختلافات گسترده میان طالبان افغانستان و داعش خبر داد و گفت این دو گروه علیه یکدیگر حکم جهاد صادر کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، فرماندهی امنیت ولایت هلمند در جنوب افغانستان شب گذشته هدف حمله مهاجمان مسلح قرار گرفته است که تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این عملیات را به عهده نگرفته است.

«نبی جان ملاخیل»، فرمانده پلیس ولایت هلمند که در نشست خبری در رابطه با این حمله سخن می‌گفت از ایجاد شکاف در صفوف داعش و طالبان افغانستان خبر داد و گفت: شورشیان در افغانستان علیه یکدیگر حکم جهاد داده‌اند.

وی از اسنادی سخن گفت که براساس آن‌ گروه تروریستی داعش به رهبری ملا عبدالرئوف خادم دستور دارند تا افراد گروه طالبان را هدف حملات خود قرار دهند.

ملاخیل اسناد دیگری را در اختیار خبرنگاران قرار داد که نشان می‌دهد گروه طالبان افغانستان علیه افراد وابسته به داعش حکم جهاد صادر کرده است.

ملا عبدالردوف خادم نخسنیم فردی بود که در افغانستان از گروه تروریستی داعش اعلام حمایت کرد که پس از مدتی کشته شد.

گروه طالبان افغانستان و داعش تاکنون بارها اختلافات عمیق خود را نشان داده‌اند که گزارش امروز فرمانده پلیس هلمند برگی دیگر از این اختلافات را نشان می‌دهد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی رسمی گروه طالبان افغانستان پیش از این در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری تسنیم بر عدم اعلام حمایت طالبان از داعش تأکید کرده و اعلام کرده بود که با داعش همکاری نخواهند کرد.

«وحید مژده» از مقامات سابق طالبان افغانستان و از کارشناسان برجسته این کشور نیز با اشاره به تفاوت‌های گسترده ایدئولوژیک میان طالبان و داعش به خبرگزاری تسنیم گفته بود: غربی‌ها با هدف تضعیف طالبان، رو به داعش در افغانستان آورده‌اند.

به گفته مژده، طالبان حنفی مذهب بوده و با افکار وهابی داعش کنار نخواهند آمد.
نظرات بینندگان