arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۲۰۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۹ - ۰۱ اسفند ۱۳۸۹

آیت الله سبحانی: هر حرکتي که به ضرر نظام باشد، حرام است

آيت‌الله العظمي سبحاني تاكيد كرد: مسلما هر حرکتي که به ضرر نظام باشد و موجب تضعيف رهبري شود، حرام است و بايد با آن برخورد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آيت‌الله العظمي سبحاني تاكيد كرد: مسلما هر حرکتي که به ضرر نظام باشد و موجب تضعيف رهبري شود، حرام است و بايد با آن برخورد کرد.

به گزارش ايسنا، اين مرجع تقليد در ديدار اساتيد و طلاب خواهر و برادر حوزه علميه بناب، ضمن تبريک ايام ولادت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) با اشاره به فتنه‌هاي اخير اظهار كرد: ما بايد با چنگ و دندان از نظام اسلامي محافظت کنيم؛ چرا که اين نظام، تنها نظامي است که بر اساس اسلام و قرآن شکل گرفته است و همه اين فتنه‌ها به خاطر اين است که دشمن نمي‌خواهد نظام ما الگو باشد و به جاهاي ديگر سرايت کند. بنابراين هر حرکتي که به ضرر نظام باشد و موجب تضعيف رهبري شود، مسلما حرام است و بايد با آن برخورد کرد.

وي با اشاره به آيه تبليغ افزود: محتواي تبليغ بايد قال‌ النبي (ص) و قال ‌الصادق (ع) و تکيه‌گاه ما خدا و کساني که از جانب خدا سخن مي‌گويند، باشد و از خود سخن نگوييم. ريشه تمام سخنان بايد از کتاب و سنت و يا عقل روشن‌بين باشد.

سبحاني خداترسي را از مهمترين خصوصيات مبلغ دانست و ادامه داد: مبلغ غير از خدا نبايد از کسي واهمه داشته باشد و حرف حق را بگويد، اگر چه به ضررش باشد.

اين مرجع تقليد خاطرنشان كرد: امروزه سلاح مرسوم در دنيا سلاح فرهنگ و تبليغ است که اساس آن قلم و بيان رساست و اگر مبلغان ما قلم و بيان رسايي داشته باشند، دين اسلام تمام دنيا را فرا مي‌گيرد، ولي متاسفانه به سلاح روز مجهز نيستيم و به اين علت نمي‌توانيم حقيقت اسلام را به‌درستي به جهانيان برسانيم.

وي قلم و بيان خوب را استعدادي نهفته در انسان‌ها دانست و خطاب به طلاب گفت: اين استعداد در همه وجود دارد، ولي بايد سعي کنيد اين گنج را از درونتان استخراج کنيد.

سبحاني زبان عربي را کليد معارف اسلام برشمرد و خاطرنشان كرد: يک عالم ديني بايد در مطالعه، نوشتار و گفتار به زبان عربي مسلط باشد چرا که زبان رسمي جهان اسلام، عربي است و جمعيت کمي از مسلمانان با فارسي آشنا هستند.

وي اظهار كرد: صرفا با خواندن ادبيات مرسوم حوزه نمي‌شود کتاب‌هاي گرانقدري مثل الغدير نوشت؛ بنابراين لازم است مديران مدارس با استفاده از افراد متخصص در زبان عربي، زمينه تسلط و مهارت در خواندن، نوشتن و مکالمه عربي را براي طلاب فراهم سازند تا آنان به‌راحتي بتوانند با انديشمندان و متفکران جهان عرب ارتباط برقرار کرده و با همديگر بحث کنند.

اين مرجع تقليد، طلاب را به حفظ قرآن توصيه کرد و افزود: اگر به حفظ تمام قرآن توفيق نيافتيد، حداقل چند جزء از آن را حفظ کنيد زيرا اين امر در مباحث فقهي موثر است و در گفتار و سخن شما تاثير دارد.

وي علم و معنويت را تنها راه سعادت توصيف کرد و يادآور شد: براي پيشرفت بشر، علم کافي نيست زيرا اگر چنين بود امروزه دنيا با اين همه پيشرفت علمي در جاهليت به‌سر نمي‌برد.

سبحاني ادامه داد: اقوام عرب در زمان جاهليت از ترس به همديگر احترام مي‌گذاشتند، ولي خود را در مقابل همديگر تجهيز مي‌کردند؛ الان هم وضعيت دقيقا همين‌طور است و کشورها در ظاهر با هم ارتباط دارند، ولي از ترس يکديگر، خود را به تسليحات نظامي مجهز مي‌کنند؛ چرا که فقط به دنبال علم رفته و معنويت را رها کرده‌اند.

اين مرجع تقليد، خداترسي را اساس عرفان دانست و تاکيد کرد: صحيفه سجاديه معدن عرفان و معنويت است؛ بنابراين طلاب بايد نسبت به مطالعه آن اهتمام ويژه‌اي داشته باشند.

به گزارش ايسنا به نقل از مركز خبر حوزه، آيت‌الله العظمي سبحاني در بخش ديگري از سخنان خود، حوزه علميه بناب را حوزه‌اي بالنده توصيف کرد و گفت: اکثر کارشناسان شوراي عالي حوزه، حوزه علميه بناب را مي‌ستايند و بنده اين حوزه را از برترين‌ حوزه‌هاي علميه مي‌دانم.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Switzerland
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۲
0
0
ولی اگر حرکت دولت بضرر مردم باشد از نظر اين مرجع حتما حلال است. آيا ايشان دليل شرعی برای اثبات ادعای خود دارند يا خير؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۲
0
0
]چرا با چنگ و دندان ، اونم یه عالم؟!
نظرات بینندگان