arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۲۶۱۴
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۳ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴

تشکیل پرونده سگ کشی در دادستانی شیراز

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک وکیل دادگستری از تشکیل پرونده قضایی در رابطه با سگ‌کشی خبر داد.
 
به گزارش ایسنا، فرشید رفوگران در این‌باره اظهار کرد: اواخر فروردین‌ماه کلیپی مربوط به کشتار سگ‌ها در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های تندی در بین اقشار مختلف مردم در پی داشت. به طوری‌که این واکنش‌ها منجر به برگزاری تجمعاتی مقابل سازمان محیط زیست و شهرداری شیراز شد.
 
وی گفت: شایعاتی درباره افراد یا نهاد عمومی که گفته می‌شد دست به این کار زده‌اند منتشر شد که البته صحت آن‌ها مشخص نیست.
 
این وکیل دادگستری گفت: با واکنش‌هایی که نشان داده شد انجمن حمایت از حیوانات حامی پیگیری این موضوع را به عهده گرفت. از این انجمن با من تماس گرفتند و من پرونده را به رایگان قبول کردم.
 
رفوگران گفت: من شکواییه‌ای تنظیم کردم و نزد دادستان فهیم شیراز بردم و ایشان پرونده را به شعبه 17 دادیاری ارجاع داد.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر پرونده در شعبه هفتم آگاهی شیراز در دست رسیدگی است گفت که در این رابطه سازمان حفاظت از محیط زیست هم شکایت کرده و این دو شکایت تجمیع خواهند شد.
 
رفوگران با ابراز امیدواری نسبت به پیدا شدن عوامل سگ‌کشی گفت: هدف ما این نیست که این افراد دستگیر و مجازات شوند بلکه هدف ما این است اولا این افراد متنبه شوند ثانیا وجدان عمومی جامعه متوجه شود که مدافعانی هستند که در راستای دفاع از حق و عدالت تلاش می‌کنند و دستگاه قضایی هم این موضوع را پیگیری می‌کند.
 
رفوگران با بیان اینکه ما در این زمینه با خلاء قانونی مواجه هستیم گفت: ماده 13 قانون صید و شکار در رابطه با کشتار حیوانات وحشی است که شامل سگ‌ها نمی‌شود. همچنین قانون مجازات اسلامی درباره کشتن حیوان حلال گوشت تعیین تکلیف کرده که آن هم شامل حیواناتی مثل سگ و گربه نمی‌شود.
 
این وکیل دادگستری گفت: یکی از قضات شیراز چندی پیش در موردی که فردی یک الاغ را کشته بود به ماده 638 قانون مجازات اسلامی مبنی بر ارتکاب فعل حرام در افکار عمومی استناد کرده بود که هرچند این استناد به نظر من ضعیف است اما می‌تواند پایه‌ای برای ایجاد یک رویه قضایی خوب باشد.
 
رفوگران گفت: حتی اگر در این پرونده به دلیل خلاء قانونی رای برائت صادر شود می‌تواند یک پیام برای مسئولان به ویژه قوه مقننه داشته باشد که ما در این زمینه خلاء قانونی داریم.
 
این عضو کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای استان فارس در رابطه با علت پیگیری این موضوع گفت: بشر وقتی می‌تواند حقوق خود را حفظ کند که به حقوق بقیه ساکنان کره زمین احترام بگذارد. دفاع من دفاع از مهربانی عدالت و انصاف است که موضوع آن می‌تواند انسان، حیوان، درخت یا جنگل باشد.
 
وی در پایان گفت: مهم‌ترین اثر این کار جلوگیری از بروز خشونت در جامعه است چرا که اگر جلوی بروز خشونت در تمام ابعاد آن را بگیریم به آرام شدن و تلطیف فضای بشری کمک کرده‌ایم.
نظرات بینندگان