arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۲۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۱ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۴

جنگ نابرابر چینی‌ها با تولیدکنندگان داخلی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دبیر انجمن افزودنی‌های صنایع غذایی یکی از مشکلات این صنعت را پایین بودن تعرفه واردات و کاهش رقابت‌پذیری تولیدات ایرانی دانست و گفت: نباید اجازه‌ دهیم کالای چینی جایگزین کالای ایرانی شود.

پرویز جهانگیری در گفت‌وگو با ایسنا، چین را رقیب اصلی در صنعت افزودنی عنوان و اظهار کرد: به دلیل این‌که چینی‌ها با تعرفه چهار درصدی می‌توانند افزودنی به ایران صادر کنند، این مساله عرصه رقابت را برای کالای ایرانی تنگ کرده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که ایران قابلیت صادرات افزودنی حتی به کشور چین را دارد اما به دلیل این‌که تعرفه این کالا در چین 80 درصد است امکان صادرات برای ایران وجود ندارد.

دبیر انجمن افزودنی‌های صنایع غذایی با بیان این‌که میزان صادرات افزودنی ایران به کشور‌های دیگر بسیار ناچیز است، گفت: اگر میزان تعرفه واردات این محصول افزایش پیدا کند واحد‌های تولیدی امکان افزایش تولید را دارند.

افزودنی‌های چینی 20 درصد ارزان‌تر از ایرانی

جهانگیری در خصوص تفاوت قیمت افزودنی چینی با ایرانی گفت: به دلیل امتیاز‌هایی که به صادر‌کنندگان چینی داده می‌شود قیمت کالاهای آنها 20 درصد ارزان‌تر از کالای ایرانی است.

وی ادامه داد: واحد‌های معتبر تولیدی چینی کالای خود را با کیفیت ارائه می‌دهند اما در این حوزه تقلب نیز وجود دارد و برخی از کالاهای چینی بی‌کیفیت هستند.

دبیر انجمن افزودنی‌های صنایع غذایی میزان واردات افزودنی را حدود 350 دلار در سال عنوان و اظهار کرد: این در حالی است که سالانه تنها 200 هزار دلار افزودنی از کشور صادر می‌شود که این رقم با توجه به قابلیت‌های این صنعت در ایران بسیار پایین است.

جهانگیری با بیان این‌که به‌طور متوسط در روز 200 تن افزودنی در داخل تولید می‌شود، گفت: در حال حاضر 28 واحد تولید افزودنی در کشور مشغول به کار هستند.
نظرات بینندگان