arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۰۲۸
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۰۹ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴

آمریکا: ایران از نفوذ خود استفاده کند تا حوثی ها با آتش بس موافقت کنند

جف راتکه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری اظهار داشت: چیزی که درباره ایران و نقش آنان که از حوثی ها حمایت می کنند باید بگویم این است که باید از نفوذ خود استفاده کنند تا با این آتش بس موافقت کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جف راتکه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری اظهار داشت: چیزی که درباره ایران و نقش آنان که از حوثی ها حمایت می کنند باید بگویم این است که باید از نفوذ خود استفاده کنند تا با این آتش بس موافقت کنند.

به گزارش «انتخاب»، راتکه افزود: سعودی ها از تمایل خود برای در نظر گرفتن آتش بسی موقت برای چند روز برای رساندن کمک های انساندوستانه صحبت کردند؛ ما از این نشانه ها استقبال کردیم. البته موضوع یمن، محور گفتگوهای امروز نبود و توصیف چنین امری اشتباه است. این مسئله (آتش بس برای رساندن کمک های انساندوستانه) چیزی است که هر دو کشور به آن علاقمند بودیم. صحبت از فشار آمریکا برای چنین کاری نیست، این موضوعی است که هر دو کشور آمریکا و سعودی ها به آن علاقه داشتند.

وی درباره احتمال تمدید این آتش بس گفت در حال حاضر، پنج روز آتش بس موضوعی است که اعلام شده است و این قابل تجدید است. این به حوثی ها بستگی دارد که به این آتش بس پای بند باشند. چنانچه شاید اطلاع داشته باشید، رئیس جمهور هادی در هفدهم مه در نشستی در ریاض حاضر خواهد شد. این اقدام برای حمایت از انتقال سیاسی در یمن صورت می گیرد، این نشستی است که در واکنش به قطعنامه 2216 شورای امنیت صورت می گیرد، همانطور که وزیر خارجه نیز امروز اعلام کرد، ما از این نشست برای آوردن طرف های یمنی برای گفتگوهای آشتی جویانه در گفتگوهای تحت حمایت سازمان ملل حمایت می کنیم.

وی افزود وزیر خارجه با رئیس جمهور هادی نیز صحبت کرده است و از یک سو خواست های ما و از دیگر سو مسائل انسانی و نیز حمایت از عربستان سعودی برای حمایت از دولت مشروع در یمن و بازگشت همه طرفها به گفتگوهای سیاسی مطرح شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اینکه آیا آمریکا از حضور ایران در گفتگوهای یمن حمایت می کند یا نه گفت چارچوبی برای گفتگوهای سیاسی در یمن وجود دارد؛ این فرایندی است که سازمان ملل آن را هدایت می کند و با طرح شورای همکاری و مذاکرات ملی یمن همخوانی دارد. همانطور که گفته شد، کنفرانسی نیز به زودی در ریاض برگزار می شود و این بخشی از یک فرایند عمده تر برای حل وفصل اوضاع در یمن است. این بسته به خواست حوثی ها برای تعامل است که تاکنون شاهد چنین کاری نبوده ایم.

وی تصریح کرد همانطور که گفته شد، این فرایندی مربوط به سازمان ملل است و هرگونه سوال در این خصوص با سازمان ملل و بخصوص فرستاده ویژه جدید که ما نیز از وی حمایت می کنیم، باید طرح شود. در خصوص ایران و نفوذی که روی حوثی ها دارند باید گفت ما از همه کسانی که بر حوثی ها نفوذ دارند می خواهیم از این نفوذ استفاده و حوثی ها را به موافقت با آتش بس انساندوستانه ترغیب کنند. این باید در مرحله نخست انجام شود.

راتکه درباره آزادی کشتی مرسک از سوی ایران گفت همانطور که می دانید، مدیریت این کشتی از آزادی آن و ادامه راهش به سوی مقصد تعیین شده اولیه خبر داده است. شرکت (گرداننده این کشتی) می تواند جزئیات بیشتری در این خصوص بدهد. همه گفتگوها مربوط به جزایر مارشال و شرکت دارنده کشتی بود و ما همچنان که این گفتگوها ادامه داشت، در تعامل بودیم؛ تعامل ما با جزایر مارشال و شرکت دارنده کشتی بود و توضیح بیشتر را باید آنان ارائه کنند.

وی گفت البته ما قرار داد دفاعی با جزایر مارشال داریم که در اینجا نیز توضیح داده شده است؛ ما با دولت جزایر مارشال نیز در تعامل بودیم و البته تعهد ما برای آزادی کشتیرانی و تردد در تنگه هرمز و منطقه جای سوال نیست و گام هایی را که بعد از حادثه اخیر برداشتیم، از جمله اسکورت برخی کشتی ها نیز نشان می دهد حضوری قوی در منطقه و توان بازدارندگی از اقدامات بی ثبات کننده را داریم. ما براساس پیمان دفاعی که داریم، بلافاصله با دولت جزایر مارشال وارد تعامل شدیم و گفتگوهایی دیپلماتیک با آنان برای رسیدگی به اوضاع داشتیم.

راتکه گفت ما از آزادی کشتی خبر داریم و به دنبال جزئیات بیشتر هستیم؛ حتی روشن نیست که پولی در این میان رد و بدل شده است و از این رو، به دنبال اطلاعات بیشتر هستیم و کارشناسان و همکاران ما در وزارت خزانه داری در این خصوص تحقیق می کنند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
aliaam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
6
8
مسئولان باید به یک شرط خواسته اونا رو بپذیرند:

کمک رسانی دارویی و غذایی به یمن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
این سخنگو هم کور تشریف داره ، دیوانه شما که ر به ر سلاح به عربستان و القاعده میدید یه لحظه قطع کنید همه چی می خوابه!
بابا ما که شما نیستیم که میخای سرمون رو شیره بمالی.
ايراني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
1
15
همه بمباران هاي سعودي با حمايت آمريكا صورت گرفته حتي تصويب سازمان ملل را هم داشته يعني روسيه وچين هم با آن مخالف نبوده اند
قرار است آتش بس از سه شنبه اجرا شود وتا سه شنبه هم سعودي به شدت صعده را بمباران مي كند
نشان ميدهد آتش بس هم قسمتي از طرح حمله متجاوزين است!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
0
12
تا جایی که من خاطرم هست وقتی 2 طرف با هم جنگ می کنند بعد از مدتی قرارداد آتش بس با هم امضاء می کنند. حالا در مورد یمن که ظاهرا فقط عربستانه که داره می جنگه و یمن را بمباران میکنه. حالا کی قراره با کی آتش بس اعلام کنه! در ضمن نمی دونم چرا این دولتهای قانونی فقط در کشورهای حامی آمریکا هستند و مثلا در اوکراین و سوریه و دیگر نقاط دولت ها میشوند غیر قانونی.
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
0
1
این همه سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا ،یعنی چه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
0
6
هر موقع دست امریکا و بقول خودشان متحدانشان!!؟؟ در پوست گردوست مثل لبنان، افغانستان، عراق، یمن و.... ایران نفوذش را استفاده کند، خوبه. اما خرشان که از پل گذشت نفوذ ایران امنیت منطقه را تهدید میکند!! و هرچی میخواهند به ایران بگویند و ایران را تخریم کنند! من که بعنوان یک ایرانی از این رفتار این مدعیان تمدن حالم بهم میخورد.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
0
3
آتش بس به خاطر اینه که تحت لوای کمک های بشر دوستانه به گروههای القاعده داخل یمن بتونن کمک و دسترسی بیشتر داشته باشن . به این میگن سیاست مداری .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
0
5
چقدر طلبکار، چقدر پر رو، چقدر مدعی، اقدامات بی ثبات کننده کار هر روز شماست نه ما که با حکم دادگاه یه کشتی رو توقیف کردیم. طوری صحبت میکنه انگار یمن ارث پدر سعودیه، کی حاضر میشه وقتی یک کشور داره بمبارانش میکنه بره توی اون کشور مذاکره کنه؟ زور گویی هم حدی داره.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
0
0
ساکت شو مردکه دیوانه
نظرات بینندگان