arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۰۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۰۹ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴

آغاز آتش‌بس ۵ روزه در یمن از سه‌شنبه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جان کری و عادل الجبیر که امروز در پاریس با هم دیدار کردند، در نشست خبری مشترک با هم شرکت و به اظهارنظر درباره موضوعات مختلف پرداختند.

به گزارش فارس، کنفرانس خبری وزرای خارجه آمریکا و عربستان در پاریس درباره موضوعات مختلف آغاز شد.

در ابتدای این کنفرانس خبری عادل العبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که آتش‌بس انسان دوستانه 5 روزه در یمن از روز سه شنبه 12 می و از ساعت 11 شب آغاز خواهد شد.

از سوی دیگر جان کری همتای آمریکایی او هم درباره آتش‌بس گفت که این آتش‌بس  «اگر حوثیها توافق کنند که بمباران،‌تیراندازی و یا نیرو جابجا نکنند، در سراسر یمن اعمال خواهد شد.

در امتداد اظهارات کری،‌ عادل الجبیر موفقیت آتش‌بسی که گفته شده سه شنبه قرار است آغاز شود را به «پذیرش مفاد آن از سوی حوثیها» منوط و مشروط دانست.

حملات عربستان به یمن در حالی وارد چهلمین و سومین روز خود می‌شود که مقامات نظامی سعودی در تهدیدی بی‌سابقه علیه مردم استان صعده در شمال یمن اعلام کرده‌اند که از ابتدای امشب تمام مکان‌ها برایشان اهداف نظامی است.

امروز سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی و مشاور وزیر دفاع عربستان اعلام کرد که مواضع انصارالله در صعده یمن در طول شبانه و روز و بدون وقفه از ساعت 20 به وقت محلی بمباران خواهد شد.

دیپلمات ارشد دولت اوباما که پیش از سفر به پاریس،‌ با حضور در ریاض مذاکرات مفصلی با مقامات سعودی داشت، درباره آتش‌بس ادعایی در یمن گفت که «این آتش‌بس به معنای صلح نیست و طرف‌های درگیر باید برای پایان بحران به دنبال راه‌حل سیاسی باشند».

وزیر خارجه آمریکا که کشورش از ابتدای حملات عربستان سعودی به یمن تاکنون از ریاض حمایت کرده گفت که تنها راه‌حل سیاسی توسط یمنیها بحران را پایان خواهد داد و شروع بدون پیش شرط مذاکرات،‌ ضروری است.

وزیر خارجه تازه منصوب شده ریاض بدون توجه به 43 روز تجاوزات نظامی غیرقانونی سعودیها به کشور و مردم یمن ابراز امیدواری کرد که انصارالله و دیگر حامیان یمنی آن با طرح آتش‌بس موافقت کنند.

جان کری در این کنفرانس خبری مشترک با بیان اینکه آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پیوندهای امنیتی تازه و جدیدی با هم ایجاد می‌کنند،‌گفت: «این(بهبود روابط امنیتی) یک جاده یک طرفه نیست بلکه یک جاده دو طرفه با نیازهای متقابل است که باید به آن پرداخته شود».

این اظهارات کری به نظر می‌رسد مربوط به خبرها و تحلیلهای اخیر رسانه‌ها و اظهارات مقامات آمریکایی درباره آنچه «نگرانی‌ها» کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از توافق هسته‌ای ایران خوانده‌اند باشد. در خبرها آمده بود که واشنگتن در جهت رفع این نگرانی‌ها درصدد ارائه «تضمین‌ها و کمکهای امنیتی» است.

دیپلمات بلندپایه آمریکایی به تصویب طرح نظارت بر توافق هسته‌ای ایران در سنای این کشور هم اشاره کرد طرحی که باید اکنون به مجلس نمایندگان هم ارجاع داده شده و در آنجا هم به تصویب برسد تا برای اجرا به تصویب اوباما برسد.

جان کری از مجلس نمایندگان آمریکا خواست بدون ایجاد تغییر در طرح مصوب سنا درباره مذاکرات هسته‌ای ایران آن را امضا کنند. او گفت که طرح مصوب سنا با «تفاهم و سازش منطقی و قابل قبول» بدست آمد.

او همچنین به نامه ۱۵۰ نماینده کنگره آمریکا و حمایت آنها از تلاش‌های دولت اوباما در مذاکرات هسته‌ای ایران اشاره کرد و درباره مذاکرات هم گفت که اکنون مذاکره‌کنندگان باید روی جزئیات اساسی و دقیق با هم نشسته و برای توافق نهایی برسند.
نظرات بینندگان