arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۳ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴

طرح جامع مسکن رسماً رونمایی شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سند طرح جامع مسکن که از ماه‌ها قبل آماده شده بود رسماً منتشر شد. کارشناسان ۸ سال روی تهیه این طرح متمرکز بوده‌اند.

کارشناسانی که قبلاً روی طرح جامع مسکن کار کرده بودند و در واقع نظرات آنها طی 8 سال اخیر نادیده گرفته شده بود، توانستند با آماده کردن سند این طرح، طرح جامع مسکن را به‌صورت رسمی منتشر کنند.

بخش اول طرح جامع به هدف گذاری و چهره نمایی وضعیت موجود بخش مسکن پرداخته و در افق 12ساله، کاهش شاخص دسترسی به مسکن به‌عنوان یک هدف اساسی مورد توجه قرار گرفته است. این شاخص، مدت زمان انتظار یک خانوار متوسط در کشور را برای صاحبخانه شدن نشان می‌دهد.

در حال حاضر این شاخص در کشور ما 12 سال است. هدف گذاری طرح مذکور، رساندن شاخص دسترسی به 8 سال است. متوسط این شاخص در کشورهای پیشرفته 5 سال و در برخی موارد نیز به 3 سال می‌رسد. لیکن برای یک هدف‌گذاری واقع بینانه و پرهیز از شعارزدگی، در بازنگری طرح جامع، شاخص دسترسی به مسکن در افق 12ساله، 8 سال تعیین شد.

بر اساس این گزارش، اولین اقدامی که در طرح جامع مسکن به آن توجه شده این نکته است که تمام متقاضیان مسکن نیاز به کمک دولت ندارند و نیاز به دخالت دولت در همه حوزه‌ها نیست.

یکی از این حوزه‌ها که به‌عنوان مسکن اجتماعی در کشور معروف شده، مسکنی است که بالقوه انسان نمی‌تواند برای آن پس‌اندازی کند، در برآوردها، این گروه اجتماعی حدود 16 درصد برآورد شده‌اند.

دولت باید به این 16 درصد از طریق واگذاری زمین و منابع کمک کند تا بتوانند مسکن خود را تأمین بکنند.

در این بخش و گروه معماران و طراحان طرح مسکن اجتماعی دنبال این هستند که این افراد در یک نقطه جمع نشوند تا مشکلات تقسیم شود.

گروه دومی که هدف اصلی در طرح جامع مسکن است طبقه متوسط به پایین است، اینها کسانی هستند که می‌توانند پس‌انداز کنند و طبعاً هم دولت باید به آنها کمک کند، مثلاً زوج جوانی که صاحب شغلی هستند باید کمی پس‌انداز کنند و دولت نیز باید به آنها کمک کند تا بتوانند مسکن خود را تأمین کنند.

آخرین گروه هم مسکن آزاد است یعنی کسانی که می‌خواهند خانه خود را ارتقا دهند آزاد هستند و دولت در این حوزه دخالت نمی‌کند.

راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن که اکنون وزارت راه و شهرسازی دنبال آن است و از بانک مسکن درخواست کرده که همه بانک‌ها بتوانند این صندوق‌ها را دایر کنند، بانک مسکن خدماتی در این حوزه دارد و در سال تا 1.5 میلیون نفر را تسهیلات می‌دهد اما این تسهیلات پاسخگوی تقاضا نیست و باید مقداری بیشتر شود.

مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در خصوص چهره‌نمایی طرح جامع مسکن گفته بود: طبق آمار، سهم مسکن از اشتغال مستقیم کشور 12 درصد، سهم مسکن از تشکیل سرمایه ثابت 30 درصد و از بودجه خانوار نیز 33 درصد است و این نشان می‌دهد که دسترسی قشر کم‌درآمد به مسکن محدود است و 12 سال طول می‌کشد.

مظاهریان ادامه داد: در کشور شاخص دسترسی به مسکن 12 سال است یعنی اگر یک خانوار متوسط 12 سال تمام درآمد خود را جمع کند و هیچ چیزی نخورد می‌تواند صاحب‌خانه شود این در حالی است که این عدد در استاندارد جهانی بین 3 تا 5 سال است.

وی افزود: پس تمام هدف برنامه طرح جامع مسکن این است که بتواند این عدد را کاهش دهد به‌طوری که بتواند تا افق 1405 این عدد 12 سال را به 8 سال کاهش دهد.

مظاهریان گفت: طبق جمع‌بندی‌ای که انجام داده‌ایم به این وضعیت رسیدیم که اگر سالی یک‌میلیون و 50هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود به‌طور متوسط طی 12سال همه خانوارهای نیازمند می‌توانند صاحب‌خانه شوند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان