arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۲۳۷
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۰۹ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴

البرادعی: ما نیاز به توافق با ایران داریم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمد البرادعی مدیر کل سابق آژانس هسته ای در کنفرانسی در شهر فلورانس در شمال ایتالیا ضمن ابراز امیدواری به نهایی شدن توافق هسته ای میان ایران و گروه 5+1 گفت: ما نیاز به یک توافق جامع با ایران داریم.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایتالیا (آنسا)، البرادعی در کنفرانسی موسوم به ' دولت اتحادیه' که در شهر فلورانس برگزار شد، اظهار داشت: تا زمانی که انسان های منطقی دو طرف میز مذاکرات نشسته اند، به توافق هسته ای با ایران خوشبین هستم و امیدوارم این گامهای برداشته شده نهایی شود.
 
وی افزود: البته ما می توانستیم ده سال پیش و با شرایطی بهتر برای غرب به این توافق برسیم. امیدوارم که این توافق نهایی شود زیرا رسیدن به توافق نه تنها برای برنامه هسته ای کشورها ، مهم است.
 
البرادعی هشدار داد: اکنون توافق با ایران سخت تر شده است. اگر تصمیم به غیر از مذاکره می گرفتیم تاثیری نداشت و تبدیل به یک جنگ جهانی می شد.
 
وی گفت: در ده سال اخیر دو بار شاهد امکان رسیدن به یک توافق با ایران بودم و همچنین دوبار دیدم که بخاطر مسایلی این توافق بهم خورد. اکنون نیز شرایط به گونه ای است که کافی است کسی یک کبریت روشن کند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت نقش اروپا اشاره کرد و گفت: امروز اروپا باید بفهمد که نقش مهمی در مدیریت انقلاب های عربی و یا هر قیام دیگری در جهان دارد.
 
وی افزود: مساله مشترک مصر، لیبی و برخی کشورهای عربی مربوط به مدیریت انتقال قدرت از رژیم های اقتدارگرا به دمکراسی است، دمکراسی یک قهوه فوری نیست بلکه متشکل از نهادها و کار مشترک است و نمی توان انتظار داشت که یک کشور بدون داشتن یک برنامه برای آینده، از شر دیکتاتور خلاص شود . اروپا بهتر از امریکا خاورمیانه را می شناسد و نیاز به اروپا است.
 
گفتنی است که در کنفرانس 'دولت اتحادیه ' که امسال پنجمین دور خود را برگزار کرد ، شخصیت های معروف بین المللی، از جهان سیاست، دانشگاه ها، تجارت ، رهبران و نمایندگان مهم جامعه مدنی به بحث و تبادل نظر در خصوص آینده اتحادیه اروپا از پیشرفت ها تا دورنماها و پیش بینی های مربوط به این اتحادیه می پردازند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان