arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۳۰۶
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۳ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴

درخواست 200 نماینده از وزارت خارجه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بیش از ۲۰۰ تن از نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای اعلام کردند اگرچه استخدام زبان تهدید در دیپلماسی چیزی جز جیغ ناشی از ترس به حساب نمی‌آید، برای دولت آمریکا چنین رفتاری سخیف‌تر است.

به گزارش فارس، بیش از 200 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای با تاکید براینکه بازرسی‌های آژانس صرفا مطابق عرف و قواعد بین‌المللی مجاز می‌باشد خاطرنشان کردند: همان گونه که خروج از چارچوب NPT برای کشورها امری مذموم می‌باشد بعضی نظارت‌های آژانس نیز تخریب‌کننده NPT خواهد بود لذا رعایت این نظام‌ها باید در نتیجه مذاکرات دیده شود.

در ابتدای این بیانیه آمده است: مذکرات هسته‌ای به مرحله پر اهمیتی رسیده است و اقتضا دارد با دقت رفتارهای 1+5 به خصوص دولت آمریکا مورد ارزیابی قرار گیرد. بیش از یکسال و اندی از مذاکرات هسته‌ای می‌گذرد و علیرغم برخی دعاوی غیرمنطقی آمریکا، مصوبه اخیر مجلس سنا نشانگر زیاده‌خواهی دیگری است که ما در پس ژست‌های دمکراتیک بار‌ها پس از انقلاب، آن را آزموده‌ایم.

در این بیانیه مندرج است: اینگونه رفتار در قواعد مذاکرات بین‌المللی نامی جز مکر ندارد و نتیجه آن امری به جز عدم اعتماد نیست، لذا ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صراحت اعلام می‌داریم:

الف- وارد نمودن مصوبه کنگره به عنوان مؤلفه جدیدی در تأیید نتایج مذاکرات نمی‌تواند عامل چانه‌زنی دیگری به حساب آید، بلکه به عکس مذاکره‌کنندگان محترم کشور باید در مورد تأثیرات ورود این عامل، واکنش مناسب نشان دهند و آنرا در نتایج مذاکرات به طور جدی در نظر بگیرند.

ب- شرایط بازرسی‌های آژانس صرفاً مطابق عرف و قواعد بین‌المللی مجاز می‌باشد و همانگونه که خروج از چار چوبNPT برای کشور‌ها امری مذموم می‌باشد، بعضی نظارت‌های آژانس نیز تخریب‌کننده NPT خواهد بود، لذا رعایت این نظامات باید در نتیجه مذاکرات دیده شود.

ج- اگر چه استخدام زبان تهدید در دیپلماسی چیزی جز جیغ ناشی از ترس به حساب نمی‌آید برای دولت آمریکا که خود بارها تقاضای مذاکره در موضوع هسته‌ای ایران نموده است چنین رفتاری سخیف‌تر است لذا همان گونه که ملت بزرگوار ایران در طول 35 سال پس از انقلاب به این گونه تهدیدات وقعی ننهاده‌اند. مذاکره‌کنندگان که نمایندگی این ملت را برعهده دارند پاسخی در خور شان را به آنان داده و نشان دهند که قلمرو مذاکرات ساحت این گونه بازی‌گوشی‌های ناشیانه نیست و مذاکرات همراه با تهدید را به کام آنان تلخ نمایند.

د- وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران موظف است بر پایه رهنمودهای رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و تذکرات فوق، نتایج مذاکرات را به مجلس شورای اسلامی تقدیم دارد تا با دریافت نظرات نمایندگان ملت، تکلیف این پرونده بر اساس منافع ملی کشور روشن گردد.

در این بیانیه همچنین مندرج است: از آنجا که به دلیل دخالت‌های دولت آمریکا در منطقه نظیر اشغال افغانستان، عراق یا بحران‌سازی در سوریه و اینک در یمن موجب کشتار مردم و گسترش افراطی‌گری و تروریست گردیده است و ظاهراً این کشور بنا دارد با گسترش تروریسم نوعی یاغی‌گری بین‌المللی را رایج نماید که بدترین عامل در جهت بی‌ثباتی و استقلال کشورها می‌باشد لازم است وزارت امور خارجه گزارشی از این امر همراه با نتایج مذاکرات به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید که مورد بررسی همزمان نمانیدگان مجلس قرار گیرد.

در بند دیگری از بیانیه نمایندگان مجلس آمده است: تکرار تجاوزات دولت آمریکا به حقوق ملت‌ها نظیر آنچه در اشغال عراق و افغانستان بر سر این ملل آورد و رفتار نقض حقوق بشر در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب و حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ‌های غزه، 33 روزه و حمایت از دولت سعودی در جنگ ناجوانمردانه با ملت یمن و ده‌ها نمونه دیگر همگی نشانگر آن است که پایمال نمودن حقوق انسان‌ها به رویه این دولت سرکش تبدیل شده است و به همین دلایل نزد ملت‌های جهان جز نفرت سهمی ندارد؛ طبعاً این وجوه نیز در بررسی نتایج مذاکرات هسته‌ای مورد توجه قرار خواهد گرفت.
نظرات بینندگان