arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۳۱۵
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۴ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴

درخواست هنرمندان از رییس جمهور چه بود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بیانیه درخواست از حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری برای عضویت در کنوانسیون برن به امضای هنرمندان رسید.

به گزارش ایرنا؛ پس از کران خصوصی فیلم مستند «حق کپی رایت محفوظ است؟» به کارگردانی روزبه رحیمی نژاد، بیانیه در خواست از ریاست جمهوری برای عضویت در کنوانسیون برن قرائت شد و به امضای هنرمندان رسید.

بر اساس گزارش مشاور رسانه ای فیلم حق کپی رایت محفوظ است؟، در بخشی از این بیانیه آمده است: جناب آقای روحانی رییس جمهور محترم؛ ما سازندگان و عوامل تهیه فیلم مستند (حق کپی رایت محفوظ است) و همچنین جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر با تقدیر از همه تلاش های انجام شده در جهت حفظ و حراست از میراث علمی و هنری این سرزمین و با عنایت به تأکیدات عالمانه مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... خامنه ای مبنی بر رعایت حقوق مادی و معنوی مؤلفین و پدیدآورندگان ایرانی، بدین وسیله و با امضاء این بیانیه اعلام می داریم؛ خواهان پیوستن به کنوانسیون ١٨٨٦ برن برای حمایت از آثار ادبی و هنری هستیم تا آثار پدیدآورندگان ایرانی مورد حمایت قوانین مرتبط با کپی رایت قرارگرفته و رفتار مشابه بین المللی در مورد همه آثار در ایران نیز جاری و لازم الاجرا باشد.

این بیانیه قرار است در تمامی صنوف و انجمن های هنری امضا و سپس به دفتر رییس جمهوری ارسال شود.

فیلم مستند حق کپی رایت محفوظ است؟ به بهانه آثار لاله اسکندری و عرفان نظر آهاری به مشکلات حق کپی رایت در ایران می پردازد.

لاله اسکندری، حسین زندباف کارگردان و تهیه کننده سینما، امیرعباس گردان سینمادار و عباس گودرزی دادستان جرایم سایبری، امین زندگانی، آرزو افشار و... از مهمانان دیگر این مراسم بودند.

به گزارش ایرنا ، کنوانسیون برن برای حمایت از آثار ادبی و هنری، که معمولاً به اختصار کنوانسیون برن شناخته می شود، یک معاهده بین المللی در خصوص حق تکثیر و حق مؤلف است که اولین بار در شهر برن در سوئیس در سپتامبر سال ۱۸۸۶ (شهریور ۱۲۶۵ شمسی) تصویب شد.

کنوانسیون برن کشورهای امضاکننده را ملزم می کند که آثار پدیدآورندگان سایر کشورهای امضاکننده را همچون آثار پدیدآورندگان تبعه خود مورد حمایت کپی رایت قرار دهد. این پدیدآورنده کسی است که دارای تابعیت یکی از کشورهای عضو می باشد و اگر دارای چنین تابعیتی نیست، اثر خود را برای نخستین بار در یکی از کشورهای عضو اتحادیه منتشر می کند و یا اقامتگاه وی در یکی از کشورهای عضو اتحادیه است.

مطابق با کنوانسیون برن، حمایت کپی رایت خودبه خود باید فراهم آید و هیچ لزومی به ثبت رسمی آثار در کشورهای دیگر برای به برقراری این حمایت نیست.
نظرات بینندگان