arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۳۴۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۷ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴

ولایتی : آتش بس سعودی ها نمایش است / آمریکا در یمن به عربستان پشتگرمی می دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به آتش بس دوم سعودی ها که از ابتدای حمله نظامی به یمن مدنظر است اشاره کرد و گفت: سعودی ها در نوبت اول نیز به آتش بس پایبند نبودند و حالا هم که از این موضوع صحبت می کنند بیشتر شبیه به یک شو (نمایش) است و با توصیه وزیر خارجه آمریکا که به منطقه رفته انجام می گیرد.

به گزارش ایرنا، علی اکبر ولایتی عصر یکشنبه در حاشیه دیدار با وزیر خارجه سابق افغانستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عربستان سعودی از ابتدای حمله نظامی به یمن دو بار اعلام آتش بس کرده که برای بار اول آن به هیچ وجه پایبند به تعهد خود نبود و بعد از شکستن آتش بس به طور بی رحمانه ای مردم بیگناه را بمباران کرد.

وی هدف عربستان از مطرح کردن بار دوم آتش بس در یمن را یک نمایش دانست و گفت: این کار با توصیه وزیر خارجه آمریکا که به منطقه رفته و هدفش حمایت از حملات وحشیانه سعودی ها بوده انجام می گیرد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست آمریکا نسبت به عربستان سعودی و یمن را دارای تناقض دانست و گفت: آمریکایی ها به دنبال این هستند که ظاهر انساندوستانه به خود بگیرند و می خواهند بگویند که از آتش بس حمایت می کنیم و از طرفی دیگر دنبال این هستیم تا کمک انساندوستانه ارسال کنیم ولی تمام حرف هایشان دچار تناقض است و هدف انساندوستانه ندارند.

ولایتی اظهار داشت: هدف آمریکایی ها این است که به سعودی ها پشت گرمی بدهند تا به حملاتشان ادامه دهند.

وی مردم یمن را مردمی صبور، مقاوم و شجاع دانست و گفت: عربستان سعودی باید بداند این مردم در آن روزی که تصمیم بگیرند تا پاسخ حملات نظامی را بدهند کسی نمی تواند جلوی آنها ایستادگی نماید.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که کشتی حامل کمک های انساندوستانه ایران در حال رهسپار شدن به یمن است و در صورت اجازه ندادن به آن چه عکس العملی باید انجام بگیرد گفت: در مورد ایران هم سعودی ها و بزرگترهای آن یعنی غربی ها در حد و اندازه ای نیستند که بخواهند جلوی کشورمان بایستند.

ولایتی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران کمک های انساندوستانه خود را برای مردم یمن می فرستد گفت: این کمک ها انجام می شود و ممکن است موانعی ایجاد کنند اما جرات اینکه به منافع جمهوری اسلامی ایران صدمه بزنند را ندارند.

ولایتی در ادامه درخصوص نشست خود با رنگین سپنتا وزیر خارجه سابق افغانستان گفت: در این دیدار در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی صحبت هایی را داشتیم و این نشست مقدماتی را ایجاد می کند تا زمینه ساز همکاری های اصلی تری در آینده شود.

وی مشترکات دو کشور را بسیار زیاد دانست و گفت: هر دو کشور مشترکات بسیاری دارند که یکی از آن نقاط مدنظر و مثال زدنی، داشتن مقاومت است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این دو کشور هیچگاه مستعمره نبودند گفت: برخی کشورها سعی می کردند در ایران و افغانستان اعمال نفوذ کنند اما مبارزات و مقاومت مردم دو کشور بر زیاده خواهی های دیگران و به ویژه غرب غلبه کرد و همواره این یکی از بخش های قوت دو کشور بوده است.

ولایتی ادامه داد: همکاری های دو کشور در حوزه های استراتژیک آغاز شده و دنبال خواهد شد و این نشست مقدمه ای است تا در حوزه های مختلف همکاری های مناسبی انجام پذیرد.

وی یکی از موضوعات مشترک دو کشور را مبارزه با افراط گرایی عنوان کرد و گفت: ایران و افغانستان معتقدند باید با افراط گری ها و گروه هایی همچون داعش مبارزه شود و مصمم هستیم جلوی نفوذ افراط گرایی که از سوی کشورهای مرتجع منطقه حمایت می شود بایستیم.
نظرات بینندگان