arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۳۹۱
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۲۳ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴

سفر معاون جلال طالبانی به ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
برهم صالح معاون جلال طالبانی دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان عراق در سفر به تهران با لاریجانی دیدار کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت از دولت وحدت ملی عراق به عنوان نماد وحدت همه اقوام و گروه ها از جمله کرد، شیعه و سنی در این کشور ، تنها راه غلبه بر مشکلات فعلی است.

  به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی امروز (یکشنبه) در دیدار برهم صالح معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان عراق، با اشاره به مناسبات گرم و برادرانه میان مردم و مسوولان دو کشور بر لزوم تلاش مشترک برای کمک به حل مسایل و مشکلات عراق تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت و دولت عراق ایستاده است و برای ارایه هرگونه کمک آماده است.

رییس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از طرح غرب برای تجزیه عراق و سوریه گفت: خام اندیشی برخی از رهبران غربی باعث شده است تا فکر کنند با تقسیم کشورها می توانند مشکلاتشان را در منطقه حل کنند در حالی که این تفکر سراسر اشتباه است.

وی افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران در عراق حمایت از تمامیت ارضی و تقویت وحدت و همدلی میان تمام گروه های عراق اعم از کرد، سنی و شیعی می باشد و عراق تنها با وحدت و انسجام میان گروه های عراقی می تواند بر مشکلات کنونی غلبه کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات منطقه گفت: تحولات جاری باعث تقویت تروریسم در منطقه شده و برخی کشورهای منطقه نباید تصور کنند که با استفاده ابزاری از گروه های تروریستی می توانند به مقاصد خود دست یابند.

برهم صالح معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز در این دیدار با تقدیر از کمک های انسان دوستانه و حمایت های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق گفت: انگیزه مبارزان عراقی در مبارزه با داعش هر روز بیشتر می شود و در آینده نزدیک ثبات و آرامش در عراق برقرار خواهد شد.

وی افزود: تروریسم و افراط گرایی در منطقه آفت بزرگی است که تنها با همکاری همه کشورهای منطقه می توان بر آن غلبه کرد.

معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان عراق گفت: اجازه نخواهیم داد هر موضوعی باعث اختلاف میان جریان های مختلف عراقی شود تا زمینه برخی شیطنت ها فراهم گردد.

وی ادامه داد: مسایل عراق از طریق گفت وگو حل خواهد شد و گروه ها و شخصیت های موثر در عراق باید برای حل و فصل موضوعات از طریق گفت وگو تلاش کنند.

وی با اذعان به نقش محوری جمهوری اسلامی ایران در کمک به تامین امنیت و ثبات منطقه بر لزوم رایزنی و مشورت بیشتر میان مسوولان دو کشور درخصوص مسایل دوجانبه و منطقه ای تاکید کرد.
نظرات بینندگان