arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۴۰۱
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۰۸ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۴

قاهره: مذاکره با تهران را رد نمی‌کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر خارجه مصر روز یکشنبه گفت گزینه مصالحه و نزدیکی به تهران روی میز نیست و قاهره حاضر نیست نقشی برای ایران در جهان عرب قائل شود.

به گزارش فارس، «سامح شکری» وزیر خارجه مصر روز یکشنبه گفت قاهره به دنبال نزدیکی به تهران نیست، اما در عین حال مذاکره را نیز رد نمی‌کند.

آقای شکری که در نشست سالانه دانشکده مطالعات اقتصادی و سیاسی دانشگاه قاهره صحبت می‌کرد، گفت: «مصاحله با ایران، آن هم با توجه به آنچه در جهان عرب در جریان است، روی میز نیست، چراکه این بدان معنی است که وقتی ما در حال کار بر روی امنیت ملی عربی و تمامیت ارضی هستیم، نقشی برای ایران در جهان عرب قائل شویم.»

به نوشته پایگاه «کایرو پست»، وی با این حال گفت این بدان معنی نیست که مذاکراتی تحت نظر سازمان ملل برای حل مسائل منطقه‌ای و یافتن راه‌حل دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز آن‌ها وجود ندارد.

مصر که از زمان روی کار آمدن «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور این کشور تحت حمایت عربستان قرار دارد، از جمله اعضای ائتلاف متجاوز به یمن است.

شکری در بخش دیگری از اظهاراتش از ترکیه نیز به عنوان دیگر کشوری نام برد که قاهره قصد ندارد به آن نزدیک شود.

سیسی پس از آن به عنوان رئیس‌جمهور مصر معرفی شد که «محمد مرسی» رئیس‌جمهور مشروع این کشور را طی یک شبه‌کودتا از قدرت کنار زد. مرسی عضو گروه اخوان‌المسلمین، از جمله گروه‌های مورد حمایت ترکیه و قطر بود. کنار رفتن مرسی از قدرت، روابط قاهره-آنکارا را به شدت تیره کرده است.
نظرات بینندگان