arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۷۷۳
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۸ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴

واکنش دکتر محمد مصدق به فلاش‌های یک عکاس / چرا این همه از من عکس می‌گیری؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 غلامحسین ملک‌عراقی عکاس پیشکسوت در دهه 30 به عنوان عکاسی تصاویری ماندگار از دکتر مصدق ثبت کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، ملک‌عراقی که ظهر روز سه‌شنبه 22 اردیبهشت ماه دار فانی را وداع گفت، چند سال قبل با حضور در کافه‌خبر خاطراتی از دوره‌های مختلف کاری خود روایت کرد.

یکی از خاطرات این عکاس پیشکسوت، مربوط به روزی می‌شود که برای عکاسی به خانه دکتر محمد مصدق رفته بود. ملک عراقی آن روز را این گونه به یاد می‌آورد: «اواخر خرداد 1331، بعد از بازگشت نخست وزیر از دادگاه لاهه که در آن از ملی شدن صنعت نفت دفاع موثری کرده بود، همراه احمد انواری سردبیر روزنامه پرخاش به خانه دکتر مصدق رفتیم. وقتی وارد اتاق شدیم، نخست وزیر زیر پتو دراز کشیده شده بود که با دیدن ما بلند شد و روی تخت نشست. در تمام طول گفت‌و‌گو او روی‌‌ همان تخت بود و تلفن‌ها را هم در آن حالت جواب می‌داد.»

این عکاس با سابقه ادامه داد: «در زمان گفت‌و‌گو من پشت سر هم در حال عکس گرفتن از دکتر مصدق بودم که یک باره او پرسید: «چرا این قدر از من عکس می‌گیری؟» و من در جواب گفتم: «چون شما را خیلی دوست دارم.» این پاسخ باعث خنده نخست وزیر شد و با این حال تاکید کرد از دیگر حاضران در اتاق هم عکاسی کنم.»

غلامحسین ملک عراقی که به دلیل فعالیت‌های سیاسی پس از کودتای 28 مرداد 32 از صنایع مهمات‌سازی ارتش اخراح می‌شود، سال‌های بعد نیز عکاسی مطبوعات را دنبال می‌کند و به مدت شش دهه دیگر این کار را ادامه می‌دهد.
نظرات بینندگان