arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۳۸۸۴
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۰ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴

وزیر دفاع کره شمالی اعدام شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر دفاع کره شمالی اعدام شد

خبرگزاری رسمی کره جنوبی، یون‌هاپ، از قول یک مقام ارشد اطلاعاتی آن کشور نقل کرده است که وزیر نیروهای مسلح کره شمالی، به اتهام «خیانت»، اعدام شده است.

این گزارش روز ۲۳ اردیبهشت منتشر، اما زمان این «اعدام» در آن ۳۰ آوریل (دو هفته پیش) اعلام شده است.

به گفته سازمان اطلاعاتی کره جنوبی (ان‌آی‌اس)، هیان یانگ‌چال، وزیر نیروهای مسلح خلق کره شمالی، «با استفاده از سلاح ضدهوایی تیرباران شده است».

هان کی‌بام، معاون سرویس اطلاعاتی کره جنوبی به یک کمیته پارلمانی آن کشور گفته است «صدها مقام رسمی» تماشاگر این اعدام بوده‌اند.

هیان کم‌تر از یک سال پیش به مقام «وزارت نیروهای مسلح خلق» رسیده بود. به گزارش خبرگزاری یون‌هاپ و به نقل از مقام «ان‌آی‌اس»، دیده شده است که خوابش برده و به دستورهای کیم‌ جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، حین انجام یک رویداد نظامی بی‌توجه بوده است.

هیچ مقام یا رسانه رسمی در کره شمالی چنین خبری را تائید نکرده‌ است. هنوز مقام‌های رسمی هیچ کشور دیگری که از نزدیک رویدادهای کره شمالی را رصد می‌کنند، خبر مشابهی منتشر نکرده‌اند.

این خبر، تازه‌ترین گزارش از از اعدام‌های مقام‌های دولتی و رسمی کره شمالی، از زمان به قدرت رسیدن کیم جونگ‌اون، در آن کشور به شمار می‌رود.

کره جنوبی، ماه پیش گفته بود همسایه شمالی آن کشور «۱۵ مقام عالی‌رتبه» را «طی سال جدید میلادی» اعدام کرده است.

از سال ۲۰۱۱ که رهبر جوان کره شمالی جای پدر خود، کیم جونگ‌ایل، را گرفت، رسانه‌ها گزارش‌هایی از اعدام‌های آن کشور منتشر کرده‌اند که بنا بر تحلیل‌ها، دلیل اصلی آنها جنگ قدرت در پیونگ‌یانگ تلقی شده است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی کیم جونگ‌اون دستور داد شوهرعمه‌اش را، که از مقام‌های بانفوذی در ساختار سیاسی آن کشور بود، اعدام کنند.

در اقدامی که چندان سابقه‌ای نداشت، تصاویری از بازداشت و محاکمه او توسط رسانه‌های رسمی کره شمالی منتشر شدند.

وزیر نیروهای مسلح در کره شمالی، بیش از هر چیز مسئول امور ترابری و روابط بین‌المللی است. سیاست‌های اصلی به طور عمومی در کمیسیون دفاع ملی و کمیسیون مرکزی نظامی حزب کارگران کره شمالی، ارگان‌هایی قدرتمند در ساختار قدرت در پیونگ‌یانگ، گرفته می‌شوند.
نظرات بینندگان