arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۴۱۳۰
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۰ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴

افزایش قیمت‌ها در بازارهای سه‌گانه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

يكي از روش‌هاي پيش‌بيني قيمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در این صفحه روندهاي قيمتي بازارهای مهم ایران و جهان به نمايش گذاشته شده‌اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت‌ها براساس شواهد موجود پيش‌بيني شده‌اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار سهام سه روز مثبت در هفته نزولی در پایان معاملات هفتگی، شاخص کل بورس تهران با افت 8/ 0 درصدی در رقم 63 هزار و 531 واحدی ایستاد. علت این افت، ریزش‌های سنگین ابتدای هفته (شنبه و یکشنبه افت شاخص به کانال 62 هزار واحدی را نیز شاهد بودیم) بود؛ به‌طوری که رشد شاخص در سه روز معاملاتی پایان هفته نیز نتوانست روند کلی هفته را مثبت کند. با این حال مشاهده می‌شود کف 63 هزار واحدی قدرتمند عمل کرد و پس از ریزش به زیر این کانال، قیمت‌ها مجددا بازیابی شدند. در این شرایط، شاید بتوان گروه فرآورده‌های نفتی را پیرو برخی خوش‌بینی‌ها به اخبار اخیر پالایشگاه‌ها، به‌عنوان لیدر اخیر بازار سهام دانست؛ به‌طوری که بیشترین تاثیر مثبت بر روند شاخص کل را داشتند. بنابراین مشاهده می‌شود پس از کف‌سازی مناسب قیمت‌ها، واکنش بازار به اخبار مثبت کاملا مناسب است.

بازار ارز رشد دلار در پی تشدید نگرانی‌ها دیروز، هر دلار آمریکا با رشد 10 تومانی به قیمت 3 هزار و 330 تومان معامله شد. اظهارات آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مبنی بر بازدید احتمالی از سایت‌های نظامی ایران در صورت دستیابی به توافق با گروه 1+5 از یکسو و همچنین، گفته‌های وزیر دفاع عربستان برای بازرسی کشتی‌های حامل کمک‌های ایران به یمن از طرف دیگر، موجب تشدید نگرانی‌ها در بازار ارز و در نتیجه رشد قیمت‌ها شد. از سوی دیگر، عدم عرضه درهم (انتظار رشد قیمت) در بازار دبی در ساعاتی از معاملات و همچنین ورود معامله‌گران فردایی (کسانی که دلار را برای روز آینده خرید و فروش می‌کنند) به‌عنوان خریدار به رشد قیمت دلار کمک کردند. با این حال، انتظار می‌رود در صورت تداوم این رشد قیمتی، شاهد حضور صرافی بانک‌ها به منظور جلوگیری از حرکات هیجانی در بازار ارز باشیم.

بازار سکه رشد سکه با اهرم دلار و اونس دیروز تا ساعت 16، هر سکه طرح جدید با رشد 7 هزار تومانی به قیمت 942 هزار تومان معامله می‌شد. این در شرایطی بود که هم قیمت طلای جهانی و هم دلار افزایش پیدا کردند و قیمت سکه رشدی بیش از عوامل مزبور تجربه نکرد. به این ترتیب، همچنان حباب منفی (کمتر بودن قیمت بازاری نسبت به ارزش ذاتی سکه) باقی ماند. در این شرایط، نگرانی‌ها در بازار ارز سبب رشد قیمتی شده است که انتظار می‌رود با کنترل صرافی بانک‌ها این رشد چندان پایدار نباشد. از سوی دیگر در بازار طلای جهانی نیز اونس به کانال 1200 دلاری نزدیک شده است، اما این سطح در مقابل رشد قیمتی مقاومت نشان داده است. بر این اساس، با توجه به ابهام نسبی در بازارهای اثرگذار، انتظار می‌رود قیمت‌ها در بازار سکه روند کندی نسبت به تغییرات لحظه‌ای داشته باشد.

بازار طلای جهانی تقلای اونس زیر 1200 دلار دیروز ساعت 16، هر اونس طلای جهانی به قیمت 1197 دلار معامله می‌شد. در شرایطی که همچنان انتظار برای زمان افزایش نرخ سود توسط فدرال رزرو وجود دارد، روند بازارهای رقیب (نظیر سهام و شاخص دلار) و سیگنال‌های تکنیکال تعیین‌کننده تغییرات قیمت طلای جهانی هستند. در این شرایط، آمار مناسب رشد اقتصادی (GDP) اروپا در سه ماه ابتدای سال 2015 (بیشترین رشد در حدود 2 سال اخیر) موجب رشد بازارهای سهام اروپا شد (تضعیف قیمت طلا). از سوی دیگر، شاخص دلار آمریکا با افت همراه شد که قیمت طلا را تقویت کرد. در این میان، سقف 1200 دلاری نیز هم از منظر تکنیکال و هم به‌عنوان سطحی روانی در مقابل رشد قیمت‌ها مقابله می‌کند. با این حال، آمار خرده فروشی آمریکا که امکان پوشش آن در این گزارش نبود، مهم‌ترین عامل اثرگذار بر قیمت اونس طلا در این روزها است.

بازار اوراق مسکن روند متعادل بازار «تسه»ها در پایان معاملات هفتگی، اوراق تسهیلات مسکن اسفند 92 (تسه9212) با رشد 6/ 2 درصدی مواجه و به قیمت 73 هزار و 969 تومان معامله شدند. بنابراین مشاهده می‌شود حرکت قیمت این اوراق در محدوده 75-70 هزار تومانی ادامه یافته است. در واقع، کاهش 2 درصدی نرخ سود سپرده‌های بانکی موجب شد شاهد کاهش قیمت «تسه»ها به منظور تعدیل نرخ سود واقعی تسهیلات مسکن در این بازار باشیم. از سوی دیگر، کارشناسان بازار مسکن رونق احتمالی این بازار را در چند ماه آینده می‌دانند؛ بنابراین، تا آن زمان، نبود تقاضای بالا نمی‌تواند موجب رشد قیمت‌ها در بازار اوراق تسهیلات مسکن شود. این سناریو را تابستان سال گذشته شاهد بودیم که افزایش تقاضای فصلی مسکن و عدم رشد متناسب عرضه تسهیلات بانک مسکن، رشد شدید قیمت‌ها به سطوح نامعقول 100 هزار تومانی را نیز سبب شد.

بازار نفت آمریکا، کانون توجه معامله‌گران بازار نفت دیروز ساعت 16، هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت 3/ 60 دلار بر بشکه معامله می‌شد که همچنان نشان می‌دهد سطوح 60 دلاری این بازار حفظ شده است. در این شرایط، با وجود آنکه در گزارش ماهانه اخیر اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) وضعیت بنیادی بازار نفت ضعیف ارزیابی شده است، معامله‌گران توجه بیشتری به آمارهای اخیر آمریکا دارند. به‌طوری که EIA، با اشاره به رشد تولیدات نفت اوپک و همچنین احتمال تداوم رشد تولیدات نفت شیل آمریکا پیرو رشد قیمت‌های اخیر، معتقد است روند صعودی بازار نفت متوقف خواهد شد. (رقابت برای سهم بازار بیشتر) این در حالی است که معامله‌گران بر اساس آمار موسسه نفت آمریکا (API) مبنی بر کاهش موجودی نفت این کشور (امکان پوشش آمار رسمی هفتگی آن در این گزارش نبود)، به رشد قیمت‌ها امیدوار بودند. در این شرایط، افت شاخص دلار نیز به افزایش قیمت‌ها کمک کرد.
نظرات بینندگان