arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۴۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۳ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴

هشدار نوری المالکی درباره اعدام شیخ النمر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون اول رئیس‌جمهوری عراق درباره اعدام شیخ نمر النمر روحانی مشهور و برجسته عربستانی به آل‌سعود هشدار داد و آن را دارای تبعات سنگین در منطقه دانست.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه الغدپرس، نوری المالکی معاون اول رئیس جمهوری عراق، عزم سعودی‌ها برای اجرای حکم اعدام شیخ نمر النمر روحانی معروف عربستانی را نقض آشکار حقوق بشر و آزادی مذهبی و تعدی آشکار به حرمت علمای اسلام و مسلمانان دانست و به سعودی‌ها درباره اعدام النمر هشدار داد و از آنها خواست که از حمایت گروه‌های جنایتکار دست بردارند.

نوری المالکی بیان کرد: اجرای این حکم تروریستی ظالمانه ضد این عالم گرانقدر مشکلات میان شیعه و سنی را در جهان اسلام تشدید می‌کند و در این شرایط دشوار، همبستگی و پرهیز از شکاف و دودستگی و برقراری اخوت اسلامی میان همه ضروری‌تر است.

معاون اول رئیس جمهوری عراق ضمن هشدار به سعودی‌ها از آنها خواست که از اقدامات طایفه‌ای و فرقه‌ای دست بردارند و حمایت خود را از گروه‌های تکفیری که جهان اسلام را غرق در جنگ و فتنه طایفه‌ای کرده‌اند مشابه آنچه امروز در عراق و سوریه و لبنان و یمن، بحرین و دیگر کشورها می‌گذرد، متوقف سازند.

وی تأکید کرد: در عین حال که این اقدام را محکوم می‌کنیم و از این جنایت شنیع ابراز انزجار می‌کنیم از همه محافل بین المللی و سازمان‌های بشردوستانه و مجامع علمی و حوزه‌های دینی و همه رهبران آزاد و شرافتمندان دنیا می‌خواهیم که ندای خود را بلند کنند و دخالت کنند و به دولت سعودی برای ممانعت از اجرای این جنایت شنیع فشار وارد کنند به‌ویژه که منطقه را غرق در جنگ طایفه‌ای با تبعات خطرناک می‌کند.

نوری المالکی ابراز امیدواری کرد که آل سعود تصمیم درست و عاقلانه‌ای اتخاذ و از تصمیم خود صرف نظر و این شیخ مجاهد و دیگر زندانیان بی‌گناه را آزاد کنند.

معاون رئیس‌جمهور عراق همچنین ابراز امیدواری کرد که آل سعود به مسلمانان در سرزمین حجاز آزادی بیان بدهند زیرا عصر بندگی ملتها به سر آمده است و مردم از طاغوت‌ها به هر اندازه که طغیانگر باشند قوی‌تر هستند.

نهم جولای سال 2012 میلادی (19 تیر 91) بود که «شیخ نمر آل‌نمر»، روحانی برجسته شیعی پس از تعقیب و حمله مسلحانه نیروهای امنیتی رژیم سعودی به خودرویی که در آن قرار داشت و او را  به منزلش می‌برد، مورد بازداشت قرار داد.

به‌‌دنبال این حمله خودروی شیخ نمر به دیوار یکی از منازل برخورد می‌کند و خود شیخ نیز از ناحیه ران پا زخمی می‌شود تا پس از آن نیروهای امنیتی سعودی وی را بار دیگر بازداشت و او را در بیمارستان نیروهای امنیتی ریاض بستری کنند.

پس از دستگیری شیخ نمر اعتراضات مردمی زیادی در مناطق شرق عربستان انجام شد. شیعیان بلافاصله به خیابان‌ها ریختند و نیروهای امنیتی رژیم سعودی به‌شدت آنها را سرکوب کردند، به‌گونه‌ای که تنها در روز اول بازداشت سه نفر از معترضان کشته شدند.

منابع دیپلمات اروپایی در بروکسل چندی پیش به شبکه خبری نهرین نت گفتند: ریاض به واشنگتن اعلام کرده که آیت الله شیخ باقر نمر النمر روحانی برجسته شیعی را روز 14 می آینده (24 اردیبهشت) اعدام خواهد کرد و واشنگتن نیز با این موضوع مخالفتی نکرده است.
نظرات بینندگان