arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۴۲۹۷
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۰۸ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۴

ایران؛ محور اصلی جلسه اوباما و اعراب

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون مشاور امنیت ملی اوباما که از محتوای جلسه اوباما و اعراب حاشیه خلیج‌فارس اطلاع دارد می‌گوید که محور اصلی جلسه صبح، برنامه هسته‌ای ایران و توضیحات اوباما از نحوه رسیدن به توافق لوزان بوده است.

به گزارش فارس، «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا امرو پنج‌شنبه همراه با «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید به میان خبرنگاران آمد و درخصوص مذاکرات امروز باراک اوباما و رهبران کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج‌فارس در کمپ دیوید سخن گفت.

رودز که در ساعت 2 بعدازظهر به وقت واشنگتن سخن می‌گفت، گفت که جلسه صبح تمام شده و اوباما و مهمانان برای استراحت و صرف نهار، تنفس اعلام کرده‌اند.

این چهره امنیتی کاخ سفید افزود:‌«موضوع اصلی جلسه صبح، پرونده هسته‌ای ایران و گفت‌وگوهای جاری میان این کشور و 1+5 بود؛ عصر هم چنین نوبت جلسه کاری برقرار خواهد شد.»

با این اظهارنظر، سوالات ایران-محور آغاز شد.

رودز در خصوص ترکیب نشست عربی-آمریکایی گفت که وزرای خارجه، انرژی و خزانه‌داری آمریکا، رئیس‌جمهور ایالات متحده را در این جلسه همراهی می‌کرده‌اند و در خصوص توافق لوزان به رهبران شورای همکاری خلیج‌فارس گزارش داده‌اند.

مشاور معاون امنیت ملی اوباما به دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای برای غرب پرداخت و گفت: «برنامه هسته‌ای ایران 2 دهه پیگیری می‌شد و تقریباً هیچ بازرسی سرزده‌ای انجام نمی‌شد، حالا اما این برنامه عقب‌گرد چشمگیری خواهد داشت رژیم بازرسی‌های سرزده اعمال خواهد شد و مطمئن خواهیم شد که هدف از این برنامه، فقط صلح‌جویانه خواهد بود.»

رودز در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال راه افتادن مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه در صورت اعتراض اعراب به برنامه هسته‌ای ایران گفت:‌«توافق هسته‌ای به نفع امنیت منطقه و آنهاست و آنها باید این را بفهمند، در صورت انعقاد توافق هسته‌ای دیگر دلیلی برای به راه افتادن مسابقه تسلیحاتی وجود نخواهد داشت.»

آقای معاون البته پاسخ جالب دیگری هم به خبرنگار مزبور داد و گفت: «اینکه عربستان یا دیگر کشورهای حاشیه خلیج (فارس) بخواهند برنامه هسته‌ای مشابه برنامه ایران داشته باشند، بی‌معنی است.»

معاون جوان سوزان رایس افزود: «با توجه به گفته‌های رهبران (کشورهای عضو شورای همکاری‌ها) در جلسه فکر می‌کنم که آنها بخاطر میزان محدودیت‌ها و شفافیت‌هایی که پس از توافق در برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد، قدردان آمریکا هستند.»

آینده روابط ایران و آمریکا هم برای خبرنگاران سوال شده بود.

بن رودز گفت که مذاکرات ایران و آمریکا فقط مربوط به پرونده هسته‌ای این کشور است و حیطه مذاکرات اصلاً گسترده‌تر نخواهد شد.

وی گفت: «این یک توافق اتمی است و ما بر اساس موضوعیت همین توافق با هم مذاکره می‌کنیم؛ این مذاکرات بخشی از روابط گسترده‌تر ایران و آمریکا نخواهد بود.»

خبرنگاری از رودز پرسید که آیا آمریکا نگران نیست که ایران، منابع مالی حاصل از برداشته شدن تحریم‌ها را در راه پشتیبانی از تروریسم صفر کند؟

رودز پاسخ داد: «ایران در دوره اعمال تحریم‌ها هم توانست منابع مالی لازم برای فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه‌های ثبات‌برهم‌زن خود را در منطقه پی بگیرد پس تحریم‌ها نتوانست تأثیرگذار باشد؛ علاوه بر این، اقداماتی که ایران در راستای برهم‌زدن ثبات منطقه انجام می‌دهد، هزینه بالایی ندارد و برداشته شدن تحریم‌ها اثر خاصی بر آن نخواهد داشت.»

آمریکا می‌گوید که در صورت رسیدن ایران و 1+5 به توافق، تحریم‌های شورای امنیت با مکانیزمی برداشته می‌شود که بازگشت مجدد آنها (در صورت بدعهدی ایران) نیازی به امضای مجدد اعضای دائم نداشته باشد؛ روسیه که یکی از این اعضای دائم است این بحث را مردود دانسته است.

خبرنگاری در همین خصوص سوال پرسید که بن رود با قاطعیت گفت: «نه، اینطور نیست. زبان مربوط به بازگشت ناگهانی تحریم‌ها، به صراحت در توافق لوزان آمده است.»
نظرات بینندگان