arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۴۳۱۱
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۰۹ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۴

بیانیه آمریکا و کشورهای عربی در کمپ دیوید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 باراک اوباما رییس جمهور آمریکا و سران کشورهای عربی خلیج فارس در نشست کمپ دیوید روز پنجشنبه بیانیه مشترکی را به امضا رساندند که تصریح می کند توافق هسته ای با ایران به منافع امنیتی مشترک این کشورها خدمت می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، در بیانیه مشترک باراک اوباما رییس جمهور آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ضمن اشاره به همکاری این کشورها برای مقابله با آنچه فعالیت های ایران علیه ثبات منطقه خوانده شد، تصریح شده است که عقد توافق هسته ای با ایران به مصالح امنیتی مشترک دولت های مذکور کمک خواهد کرد.

این بیانیه مشترک در حالی صادر می شود که در شروع نشست باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با سران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس هر دو طرف نارضایتی خود را از مواضع یکدیگر به طور خاص در ارتباط با توافق هسته ای ایران ابراز کرده بودند.

این نشست غروب روز چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه با یک ضیافت شام در کاخ سفید آغاز شد و سپس در کمپ دیوید ادامه یافت.

نشست کمپ دیوید در حالی برگزار می شود که برخی اختلاف ها بر روابط کشورهای عضو شورای همکاری و آمریکا سایه افکنده است. شرکت نکردن رهبران عربستان، عمان، امارات عربی متحده و بحرین در این نشست و حضور مقام های رده پایین تر این کشورها را برخی کارشناسان نشان از عمق اختلاف دیدگاه این کشورها با آمریکا درباره برخی مسایل منطقه ای می دانند.

برگزاری نشست کمپ دیوید و تلاش کشورهای عربی برای متقاعد کردن آمریکا به منظور افزایش تعهدات امنیتی اش در خاورمیانه در حالی به تحقق رسید که ناظران سیاسی این نشست مشترک را در راستای تلاش اوباما برای اطمینان بخشی به شرکای عرب واشنگتن درباره توافق های آتی احتمالی با ایران تحلیل می کنند.
نظرات بینندگان