arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۴۸۷۴
تعداد نظرات: ۳۹ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۸ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴

همه متهمان ماجرای ورزشگاه تبریز

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

لیگ برتر فوتبال تمام شد، اما بیش از قهرمانی پنجم سپاهان و ناکامی خجالت‌آور سرخ‌آبی‌ها، اتفاقات تلخ و شگفت‌آور تبریز در یادها باقی مانده و نقل محافل شده است.

ابتدای فصل چهاردهم و پس از قرعه‌کشی لیگ برتر وقتی دیدار شهرآورد به روز پایانی افتاد همه تصور می‌کردند که هفته پایانی لیگ جنجالی‌تر از همیشه باشد؛ همه درست فکر می‌کردند، اما جنجال هفته آخر نه در تهران، بلکه در تبریز رخ داد.

در ورزشگاه آزادی همه چیز آرام و بی‌دردسر انجام شد و قرمزپوشان تهرانی داربی را فتح کردند، آب هم از آب تکان نخورد. پس از اتمام شهرآورد همه نگاه‌ها به سوی تبریز و اصفهان معطوف شد. در اصفهان همه چیز طبق انتظار پیش رفت و سپاهان به راحتی از سد حریف خود گذشت اما در تبریز، بازی بسیار زیبا و چشم‌نواز بود.

تراکتورسازی و نفت 3 بر 3 مساوی بودند تا این که در دقیقه 87 اتفاق عجیبی رخ داد؛ کانال‌های ارتباطی، رادیویی و تصویری در ورزشگاه قطع شد و شایعه‌ای در بین تماشاگران و نیمکت دو تیم منتشر شد که می‌گفت سپاهان برابر سایپا متوقف شده است.

با انتشار این خبر دروغین، بازیکنان تراکتورسازی دقایق پایانی بازی را تلف کردند و چون 10 نفره بودند ترجیح دادند وقت بازی را بکشند تا قهرمان لیگ شوند. به خیال خودشان این طور هم شد و حتی جشن قهرمانی هم گرفتند! اما چند دقیقه بعد فهمیدند که چه کلاه گشادی بر سرشان رفته و آن زمان بود که روی دیگر خود را نشان دادند. میزان عصبانیت و خشم تعدادی از هواداران تراکتورسازی، بازیکنان دو تیم و داوران را دو ساعت در ورزشگاه محبوس کرد.

حال سوال اصلی این است که چه فرد یا افرادی در بروز این اتفاق ناگوار مقصر هستند؟ متهمان جنجال تبریز به دو گروه داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. داخلی‌ها کسانی هستند که در بازی حضور داشتند و خارجی‌ها را کسانی تشکیل می‌دهند که در مسابقه نقش مستقیم نداشتند.

1- کادر فنی تراکتورسازی

متهم ردیف اول عنوان درستی برای سرمربی‌های دو تیم نیست چون آن‌ها تمام تلاش خود را کردند که تیم‌شان بازی فینال لیگ را ببرد. با این حال تصمیم کادر فنی میزبان برای وقت‌کشی در دقایق پایانی می‌تواند به عنوان یکی از دلایل بروز این ماجرا دانسته شود. هرچند اگر بپذیریم که تونی اولیویرا خبر دروغ تساوی سپاهان و سایپا را باور کرده باشد، باید به او حق دهیم که چنین تصمیمی بگیرد. باید معلوم شود که منبع خبر دروغ چه کسی بوده که اولیویرای پرتغالی کاملا به او اعتماد کرده است.

2- آندرانیک تیموریان

هافبک خلاق تراکتورسازی در دیدار حساس آخر فصل همه کار کرد. مرکز میدان را در دست گرفت، تیم را جلو کشید، گل زد و اخراج شد. تیموریان تا وقتی در زمین بود حاکم مرکز میدان بود، اما با اخراجش باعث شد تراکتورسازی عقب بکشد و پیروزی 3 بر یک را با تساوی تلخ 3 بر 3 عوض کند. هرچند اخراج تیموریان که به دلیل برخورد فیزیکی با بازیکن حریف صورت گرفت، در رقم خوردن تساوی بی‌تاثیر نبوده اما نمی‌شود به صورت قطعی تمام تقصیر را به گردن ملی‌پوش تراکتورسازی انداخت.

3- علیرضا فغانی

وقتی تیمی می‌بازد یا نتیجه دلخواه را نمی‌گیرد، همیشه اولین کسی که انگشت اتهام به سویش دراز می‌شود، داور است. بهترین داور حال حاضر ایران که همین چند ماه پیش فینال جام ملت‌های آسیا را سوت زد، با اخراج تیموریان راه را برای بهانه‌جویی بازنده‌ها باز کرد. بیشتر هواداران تراکتورسازی از مردم گرفته تا کارشناسان و اعضای کادر فنی پس از آن که فهمیدند جام قهرمانی به راحتی از کفشان رفته، بلافاصله به سمت داور برگشتند و ادعا کردند فغانی با طرح و برنامه از قبل طراحی شده و در راستای جلوگیری از قهرمانی تراکتورسازی، تیموریان را اخراج کرده است.

هواداران عصبانی که پس از بازی از داور با سنگ و تکه‌های سیمان پذیرایی می‌کردند یک لحظه هم به داور حق ندادند که بازیکن خاصی را تنبیه کند و این گونه بود که امید داوری فوتبال ایران تبدیل شد به نماد تبانی و فساد در دنیای داوری!

4- ناظر فدراسیون

ساعتی پس از پایان لیگ و زمانی که همه در انتظار شنیدن خبر موثقی درباره اتفاقات تبریز بودند، یکی از رسانه‌ها از قول علیرضا منصوریان نوشت که ناظر بازی خبر دروغ تساوی سپاهان و سایپا را به نیمکت تراکتورسازی داده است. هرچند ناظر بازی این مسئله را به شدت تکذیب کرد، اما نقل قول منصوریان همچنان روی خروجی آن سایت باقی ماند و تیتر یک روزنامه‌ها شد. البته فردای آن روز، سایت اصلی خبر خود را اصلاح کرد و به جای لفظ "ناظر بازی"، واژه "فردی" را قرار داد.

5- سازمان لیگ

یکی از جالب‌ترین اتهام‌ها مربوط به تیمی است که قهرمان شد. برخی ادعا می‌کنند سناریوی واقعه تبریز از سوی سازمان لیگ و رییس اصفهانی‌اش هدایت شده تا جام قهرمانی به تیمی برسد که مهدی تاج خود را عضوی از خانواده آن می‌داند. این اتهام نسبت به سایر اتهام‌ها بسیار غیر قابل باور می‌نماید.

6- فرزند سرمربی پرتغالی

در کنار اظهارنظرهای مختلف، سرپرست تیم تراکتورسازی گفته که ابتدا شایعه تساوی سپاهان برابر سایپا از جمع تماشاگران به گوش پسر تونی اولیویرا رسید و او عجولانه این خبر را به پدرش گفت. این نقل قول نشان می‌دهد که شاید دست خارجی‌ها – به قول امیر قلعه‌نویی اجنبی‌ها – در بروز این اتفاق عجیب در میان باشد!

7- وزارت ورزش و جوانان

شاید بی‌ربط‌ترین اتهامی که به وزارت ورزش می‌شود زد دخالت در نتیجه دیدار نفت و تراکتورسازی است ، اما تعدادی از افرادی که ناکامی تراکتورسازی غم دنیا را روی سرشان خراب کرده با توسل به احساسات غلیظ، وزیر ورزش را متهم کردند که نظارت درستی روی فوتبال ندارد و او را مسئول مستقیم ماجرای عجیب تبریز دانستند.

محمود گودرزی بلافاصله دستور پیگیری ماجرا را صادر کرد و خواست که مسئول اصلی این اتفاق شناسایی شود. در همین حال مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش جزو کسانی بود که پسر اولیویرا را مقصر اصلی ماجرا قلمداد می‌کنند.

8- بلندگوی ورزشگاه!

در میان هیاهوی جشن قهرمانی کاذب تراکتورسازی، گوینده ورزشگاه یادگار امام (ره) از پشت بلندگو اعلام کرد که تراکتورسازی قهرمان لیگ برتر شده و از هواداران خواست برای آغاز مراسم اهدای جام در سکوهای خود جا بگیرند.

اعلام رسمی قهرمانی تراکتورسازی از بلندگو در غیاب کانال‌های ارتباطی چون رادیو و موبایل، بر موج باور غلط تراکتوری‌ها دامن زد.

9- دست‌های پشت پرده

متهم ردیف نهم رد پایش همه جا پیدا می‌شود، او گاهی هست، ولی دیده نمی‌شود و گاهی هم نیست، ولی تصور می‌شود که هست. در ماجرای تبریز، قطع ارتباط تلفن‌های همراه، رادیو و تلویزیون از دقیقه 87 بازی تا یک ربع پس از آن، شائبه وجود دست‌های پشت پرده را تقویت کرده است.

همین مسئله باعث شده که دولت و مجلس شورای اسلامی یکصدا پیگیری ماجرا را خواستار شوند. این که چه نهاد یا فردی قدرت داشته که چنین کند، ‌سوالی است که شاید هرگز پاسخی برایش پیدا نشود.

10- شورای تامین استان آذربایجان شرقی

در راستای اتهامی که به دست‌های پشت پرده وارد است، شورای تامین استان هم خواه ناخواه دخیل است. کنترل مسائل امنیتی و ارتباطی بر عهده شورای تامین است و این نهاد است که باید مراقب بروز اختلال در وسائل ارتباطی در هنگام انجام مسابقه باشد.

11- مدیریت ضعیف فوتبال در ایران

اگر مدیریت برگزاری مسابقه‌ها و در کل مدیریت فوتبال در ایران به نحو شایسته وجود داشت، هرگز کار به این جا نمی‌کشید که متهم‌ها پشت سر هم ردیف شوند و حکایت "من نبودم دستم بود" بشود لفظ غالب در فضای فوتبال خسته ایران.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
3
45
سلام ، تنها اگر اسکوربرد ورزشگاه نتیجه لحظه به لحظه بازی همزمان را نشان می داد چنین اتفاقی روی نمی داد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
مشکل هینجاست که نشان نمیداد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
قهرمانی مال تراکتور بود.!
تو مشتش بود!
آویزه ی گردنش بود!
آممما...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
9
3
3 و 5 و 11
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
19
3
حمدرضا ساکت مشاور عالی سازمان لیگ و مدیرعامل باشگاه فولاد ماهان سپاهان در پیامی قهرمانی تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان در رقابت های لیگ برتر باشگاه های ایران را تبریک و شادباش گفت
در این پیام آمده است:
برادر ارجمند جناب آقای مهرزاد خلیلیان
مدیر عامل محترم باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان
باسلام و احترام
کسب پنجمین عنوان قهرمانی تیم فوتبال باشگاه فولاد مبارکه سپاهان را درچهاردهمین دوره مسابقات لیگ برترکشور (جام خلیج فارس) به جنابعالی دکتر سبحانی مدیر عامل کارخانه فولاد مبارکه ، مهندس نیکفر ریاست محترم هیات مدیره باشگاه، جناب آقای فرکی سرمربی محترم تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان ، کادر فنی و سرپرستی، بازیکنان، هواداران و خانواده بزرگ فولاد مبارکه سپاهان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
بدون تردید کسب این موفقیت ارزشمند حاصل برنامه ریزی دقیق، منسجم و یکپارچه فولاد مبارکه سپاهان در حوزه ورزش ایران اسلامی است.
باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد ماهان سپاهان ضمن مباهات به این دستاورد بزرگ ورزشی آن را موجبات افتخار کلیه ورزش دوستان اصفهانی قلمداد می‌کند.
توفیق روز افزون جنابعالی و مجموعه معظم فولاد مبارکه سپاهان را از درگاه خداوند متعال آرزومندم.امید است در سایه الطاف لایزال الهی موفق ، موید و پیروز باشید.
محمد رضا ساکت
مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد ماهان سپاهان
پاسخ ها
م 66
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
چه ربطی به موضوع مربوطه داشت ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
ربطش اينه كه همه مسئولين فدراسيون اصفهاني هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
13
24
هیچیک.......گیریم خبر تساوی سپاهان درست بوده،مربی تراکتور یک درصد هم پیش بینی نمیکرده که سپاهان در دقایق بعدی گل پیروزی را بزند؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Romania |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
داداشم بازی سپاهان 7 دیقه قبل یازی تراختور تموم شده بود
حسام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
29
25
سلام بازی تکرار بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
7
32
داوری که در بازی برگشت سپاهان یک پنالتی غلط بر علیه تراکتور می گیرد ولی در تبریز حتی نزدیک بود که لباس بازیکن تراکتور از تنش دربیاد (عکس 90 را ببینید) ولی انرا پنالتی نمیگیرد و بخاطر شادی گل کارت زرد میدهد ان وقت شما از داور حمایت میکنید از شما بعید بود ممکن است بیطرفی شما هم زیر سوال رفته باشد
نير بركار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
12
17
تجديد نظر
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
25
22
به نظر من بازی باید تکرار بشه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
12
26
من موندم چرا همه یه طرفه قاضی میرن؟؟
اگه حقی هم خورده شده باشه حقه نفته...تراکتور که 10 نفره شده بود و عقب کشیده بود...
Fstemeh kushi
|
United States
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
19
23
تکرار بازی تراکتور سازی و نفت
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
3
17
تکه های سیمان و سنگ؟؟؟؟؟ اعتراض شدید شد به داور ولی کسی بهش سنگ ننداخت
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
14
2
اینهاکم است شایداجنه هم دخالت داشتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
5
14
شما که به داور بازی حق میدهید و از او حمایت می کنید لطفا بدون اغماض قضاوت های ایشان در بازی های قبل که به نفع سپاهان تمام شده را هم بررسی کنید البته همه اشتباه داوری بوده فقط کمی امتیازشان بالا بوده. در مورد ورزشگاه هم که کاملا همه اتفاقات خارج از زمین مهندسی شده و برنامه ریزی شده بود یعنی به حدی که همزمان در کل ورزشگاه افرادی شایعه تساوی را پخش کردند و حتی بعضی از آنها در دستشان گوشی تلوزیون دار نشان مردم می دادند در حالیکه تمام امکانات ارتباطی قطع شده بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
2
11
وزیر ورزش مسئول است، چرا مدیران را از مسئولیتی که دارند تبرئه می کنید.
از سایت شما و نیز ایسنا بعید است. البته منفعت شما در روابط با دولت جدید، وجود دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
19
17
خودتبریزیها مقصر درجه اول هستند دنبال کی میگردید
پاسخ ها
مجتبي
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
آره ناشناس عزيز من مقصرم . من نبايد گول اين دعوت هاي راديو و تلويزيون محلي خدمان را براي حضور در يادگار امام مي خوردم ، من اشتباهي رفتم به ورزشگاه و الان هم پشيمونم ، مسئولين رسيدگي كنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
13
13
بابا بسته ديگه شورش درومده اين تبريزيا انگار تافته جدا بافتن ادعا ميكنن همه جي قطع بوده پس چطور گزارشگري كه توي استاديوم بود نتيجه رو ميدونست و از رفتار مردم شوكه شده بود؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
آره والله!
لیلی مال اندیش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
7
8
باید بازی تکرار شود این حق تراکتور نبود که نایب قهرمان شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
5
8
اینها همه بهانه ایی است بر ضعف عملکرد فنی تیم تراکتور در دقایق پایانی بازی که که در حال شکست از تیم نفت در برابر تماشاگران خودی اش بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
دقيقاً . اگه نفت گل برتري را زده بود الان تراكتور سوم بود و كسي دنبال توجيه نبود.
م 66
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
1
5
وقتی عمل و حرف وزیر محترم ورزش یکی نیست ( قضیه کیروش ) ، این اتفاق ها که دیگه تو فوتبال باید عادی باشه . آقای روحانی ؛ به داد ورزش برسید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
4
8
یه سوال برام پیش اومده.اگه همه وسایل ارتباطی قطع شده و هیچ راه ارتباطی وجود نداشته گزارشگر تبریز نتیجه رو از کجا فهمیده؟تماشاگرانی که بلافاصله بعد اتمام بازی صندلی مینداختن وسط زمین از کجا فهمیده بودند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
تماشاگران از خوشحالی قهرمان شدن صندلی و سیمان پرتاب میکردن!!.!
عماد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
4
از اینها گذشته بازی بسیار زیبایی بود.
روزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
7
9
بی کفایتی کلیه عوامل تیم تراکتور که نتیجه برد رو با مساوی عوض کرد .حالا دنبال بهونه و مقصر میگرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
1
سعي نكنيد كه با اين حرفا خودتونو گول بزنيد، فقط يك كلام!! حق تراختور خوردن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
0
این وسط اگر حقی، ناحق شده حق تیم نفت بوده، نه تراکتور، طرفدارای تیم تراکتور جوری رفتار می کنن که انگار تیمشون جلو بوده بعد بازی مساوی شده، درحالی که نفت در حال حمله بود و امکان خیلی زیادی داشت که گل بزنه، مشخصه که کادر مدیریتی تیم تراکتور این بازی رو راه انداخته که مورد بازخواست هواداراش قرار نگیره
مرتضي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
0
با سلام آقايي كه به تبريزيها توهين ميكني آيا واقعا كلاه خود را قاضي كرده اي كه چگونه فردي هستي اين ديار تافته جدا بافته نيست اين ديار ديار عاشقان شهادت و دليري و مردانگي است اگر هم كوتاهي كنند و حقش بخورند به بزرگي خود عطايش را به لقايش مي بخشد و در مورد فوتبال واقعا به تراكتور ظلم كردند بقيشه اش بماند با تشكر
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
0
اگر قرار باشه شك و شبهه اي ايجاد بشه اوني به قهرماني نزديكتره نفته نه تراكتور فقط چون تركتور طرفدارهاش بيشترن اين وسط صداش بلندتره وگرنه نفت لايقتر بود چون سه يك باخته را سه سه مساوي كرد و احتمال زدن گل چهارم را هم داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
0
گوینده ورزشگاه تبریز،پسر اولیویرا،مدیران و مسئولان آذربایجان همگی سپاهانی بودند!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
0
شایدگزارشگر بازی از استادیوم گزارش نمیکرده
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
0
اولین کاری که باید انجام شود این مربی پرتغالی و آقازاده اش را اخراج کنند مگه ما خودمان کم آقازاده داریم که در حال تولید شاهکار هستند که رفته ایم آقازاده وارد کرده ایم تا بیاید و به آقاجونش خط بده و دو- دو نشان!؟
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
0
قرن بیستم آدم کره ماه قدم زد. الان یک قرن بیشتره!!

وای بر فوتبالی که با حرف یک نفر در زمین بازی همه فریب بخورند.

مشکل مدیریت و ساختار فوتبال ایران هست.
نظرات بینندگان