arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۵۱۳۶
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۰ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
مصوبات مجلس شورای اسلامی؛

نمایندگان مجلس منابع درآمدی احزاب را مشخص کردند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) در ادامه بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی، منابع درآمدی آنها را مشخص کردند.

به گزارش ایرنا ، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی ماده 16 این طرح را با 131 رای موافق، 15 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر تصویب کردند.

طبق مصوبه مجلس، حق عضویت اعضا ، کمک ها و هدایای نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، وجوه حاصل از فعالیت های قانونی و کمک ها و یارانه های دولتی منبع درآمد احزاب و تشکل های سیاسی است.

مصوبه نمایندگان در ماده 16 این طرح به شرح زیر است:

منابع درآمدی احزاب عبارتند از :

1- حق عضویت اعضا

2- کمک ها و هدایای نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی

3- وجوه حاصل از فعالیت های قانونی انجام شده در چارچوب موضوع فعالیت، اهداف و اساسنامه

4- کمک ها و یارانه های دولتی

تبصره 1- دولت در راستای کمک به احزاب هر ساله ردیف بودجه ای در بودجه سالانه پیش بینی می کند

تبصره 2- هرگونه استفاده احزاب از منابع و امکانات دولتی دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری توسط احزاب موجب اعمال بندهای ماده 19 این قانون می شود.

نمایندگان مجلس همچنین به پیشنهاد حذف تبصره 3 ماده 16 طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی رای مثبت دادند که بر اساس این تبصره کمک ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی و همچنین حق عضویت اعضا حزب از پرداخت مالیات معاف بودند.** دیدگاه دولتمحمدرضا خباز معاون تقنینی معاونت پارلمانی رییس جمهور در موافقت با حذف تبصره 3 ماده 16 طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی گفت: این تبصره خلاف اصل 75 قانون اساسی است و کاهش درآمدهای دولت را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: همچنین این تبصره خلاف برنامه توسعه و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است و اگر تصویب شود راهی را برای سوءاستفاده باز خواهد کرد .ما نباید کاری کنیم که عده ای در آینده تحت این عناوین سواستفاده کنند.

عباس قائد رحمت نماینده درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی نیز در اخطاری در خصوص تبصره 3 گفت: این تبصره با اصل 75 قانون اساسی منافات صریحی دارد لذا خواهشمند است این اخطار را به رای بگذارید.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اخطار داده شده وارد است چرا که در درآمدهای دولت کاهش ایجاد می کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نهایت به حذف تبصره 3 ماده 16 طرح نحوه فعالیت های احزاب و گروه های سیاسی رای مثبت دادند.

نمایندگان همچنین ماده 17 طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی را تصویب کردند که بر اساس این ماده اختصاص اعتبارات کمک به احزاب موضوع ماده 16 این قانون بر اساس دستورالعمل کمیسیون احزاب بوده و نظارت بر حسن اجرای آن نیز بر عهده کمیسیون فوق می باشد.

بر اساس تبصره این ماده نیز کلیه احزاب مشمول دریافت کمک موظفند وجوه دریافتی را در جهت اهداف و برنامه های حزب به کار برده و در پایان سال مالی گزارش آن را به کمیسیون احزاب ارسال کنند. دریافت مجدد یارانه منوط به ارائه گزارش مالی و تایید آن توسط کمیسیون احزاب است.
نظرات بینندگان