arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۵۳۶۸
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۲ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴

تاثیر افزایش وام مسکن بر قیمت اوراق تسهیلات

یک مقام مسئول فرابورس اعلام کرد که مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش میزان وام مسکن، تاثیری در قیمت اوراق تسهیلات مسکن ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک مقام مسئول فرابورس اعلام کرد که مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش میزان وام مسکن، تاثیری در قیمت اوراق تسهیلات مسکن ندارد.

علیرضا توکلی -رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس - در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تاثیر مصوبه جدید شورای پول اعتبار بر قیمت اوراق تسهیلات مسکن گفت: مصوبه شب گذشته شورای پول و اعتبار روی اوراق تسهیلات مسکن تاثیری ندارد، زیرا تسهیلاتی که دیشب به تصویب رسید مشمول دارندگان اوراق تسهیلات مسکن که در فرابورس مورد معامله قرار میگیرد، نمی‌شود. بنابراین نباید منطقا تاثیری در قیمت آن داشته باشد.

وی افزود: موضوع افزایش سقف تسهیلات یا تغییر نرخ برای اوراق تسهیلات مسکن در قالب برنامه جداگانه‌ای که بانک مسکن مسئول پیگیری آن است، در حال برنامه‌ریزی است که بعد از نهایی شدن اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:مردم می‌توانند با شرایط گذشته یعنی 35 میلیون تومان وام مسکن با نرخ 16 درصد و بازپرداخت 12 ساله و 10 میلیون تومان وام جعاله با نرخ 16 درصد و بازپرداخت 5 ساله، اوراق تسهیلات مسکن خریداری کرده و با استفاده از آن وام بگیرند.

به گفته توکلی، مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار که سقف وام را در تهران به 80 میلیون تومان افزایش داده است با استفاده از اوراق تسهیلات مسکن اجرایی نمی‌شود، زیرا مردم باید در صندوق سپرده و پس انداز اندوخته یکم بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده و طبق فرمول و ضوابطی که بانک مسکن مشخص می‌کند، از وام 80 میلیونی بهره‌مند شوند.

رئیس اداره ابزارهای نوین مالی تصریح کرد: اوراق تسهیلات مسکن( تسه) مشخصاتی دارد که اگر این مشخصات تغییر کرده و یا بانک مسکن وام‌های که می‌شود با این اوراق دریافت کرد را تغییر دهد و به سمت افزایش حجم تسهیلات مسکن یا تغییر در نرخ سود تسهیلات برود، قیمت تسه‌ها را دستخوش تغییر می‌کند، اما در شرایط فعلی این اتفاق رخ نخواهد داد.

وی در مورد افزایش قیمت تسه ها در روزهای اخیر گفت: قیمت اوراق نزدیک 4 ماه است که بین قیمت‌های 70 تا 80 هزار تومان در حال نوسان بوده و تقریبا قیمت تعادلی دارد یعنی عرضه و تقاضای بازار هم نشان می‌دهد که بازار در طولانی مدت همین قیمت را به عنوان قیمت میانگین قبول دارد.

توکلی با بیان اینکه بازار اوراق تسهیلات مسکن 4 ماه است که در تعادل کامل به سر می‌برد، در خصوص آینده این اوراق گفت: در مورد آینده نمی‌توان اظهار نظر کرد زیرا اگر اتفاقاتی بیافتد که تاثیر مثبتی در قیمت داشته باشد حتما با افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن مواجه می‌شویم و اگر نرخ تسهیلات افزایش پیدا کرده و یا مدت بازپرداخت کاهش پیدا کند تاثیرمنفی داشته و باعث کاهش جذابیت اوراق و افت قیمت آن می شود.

به گفته توکلی، خارج شدن مسکن از رکود که باعث رونق خرید و فروش می‌شود، تقاضا برای خرید مسکن را افزایش داده و به طبع آن تقاضای مردم برای خرید اوراق افزایش پیدا می‌کند و طبیعتا افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت تسه‌ها می‌شود.
نظرات بینندگان