arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۵۶۵۱
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۹ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴

رهبر ایران خط قرمز مذاکرات را با قاطعیت اعلام‌کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه ال موندو چاپ اسپانیا نوشت: رهبر عالی ایران با قاطعیت، حد و مرز جمهوری اسلامی را در مذاکرات هسته ای یادآور شد و تاکید کرد که هیچ مرکز نظامی یا دفاعی مورد بازرسی ماموران خارجی قرار نخواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، این روزنامه امروز (پنجشنبه) در گزارشی افزود: دیپلمات های ایرانی خطوط قرمزی را که ایران حاضر نیست در مذاکرات هسته ای فراتر از آن برود، به اطلاع مطبوعات رسانده بودند، اما اگر این امر به اندازه کافی روشن نشده بود، آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی جمهوری اسلامی در سخنان روز چهارشنبه خود، جایی برای شک و تردید در باره آن باقی نگذاشت.

ال موندو اضافه کرد: رهبر ایران در جریان مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه نظامی امام حسین (ع) در تهران تاکید کرد که اجازه نخواهد داد که هیچ خارجی از تأسیسات نظامی کشورش بازرسی کند.

این روزنامه ادامه داده است: حمید بعیدی نژاد مدیر کل امور سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران این موضوع را در صفحه اینستاگرام خود تشریح کرده و گفته است که تأسیسات نظامی هیچ ربطی به موضوع هسته ای ندارد و مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی کاری ندارند که در آنجا انجام دهند.

بنا بر این گزارش، مقامات ایران معتقدند که گروه 1+5 در زمان مذاکره بر سر شرایط توافق نهایی آینده که باید قبل از 30 ژوئن محقق گردد، می خواهند از چارچوب موارد تفاهم شده در بیانیه لوزان سوییس فراتر روند.

ال موندو نوشت: آیت الله خامنه ای همچنین اشاره کرد که درخواست های بازرسان برای مصاحبه با دانشمندان هسته ای در واقع یک بازجویی است و ایران اجازه نخواهد داد که هیچ دانشمندی در مورد مسایل حساس با خارجیان صحبت کند.

نظرات بینندگان