arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۷۸۲۲
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۰ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۴

سیف: سود تسهیلات بانکی باز هم کاهش می‌یابد

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام این خبر که نرخ سود تسهیلات باز هم کاهش پیدا خواهد کرد، گفت:‌ با مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به طور جدی برخورد خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام این خبر که نرخ سود تسهیلات باز هم کاهش پیدا خواهد کرد، گفت:‌ با مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به طور جدی برخورد خواهد شد.
 
به گزارش فارس، ولی‌الله سیف امروز در پایان بیست و پنجمین همایش سالانه پولی و ارزی با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر لزوم برخورد با مؤسسات مالی اعتباری غیرمجاز اظهار داشت:‌ یکی از دلایلی که موجب شده تا این اقدام کند پیش برود مؤسساتی هستند که در شرف سامان‌دهی هستند و در این باره مراقبت کنیم تا تداخلی در روند فعالیت آنان ایجاد نکنیم و اجازه دهیم در فضای مناسب برخورد با مؤسسات غیرمجاز صورت پذیرد.
 
وی افزود: در کنار مسئله نظارت بر مؤسسات غیرمجاز و شناسایی آنها، سایر دستگاه‌ها باید همکاری لازم را انجام دهند؛ این نوع همکاری با تشکیل کارگروهی در بانک مرکزی در حال انجام است و تمام دستگاه‌های حاضر مکلف شدند، از حداکثر ظرفیت قانونی برای ساماندهی مؤسسات اعتباری استفاده کنند.
 
سیف با بیان اینکه هم اکنون در حال شناسایی هستیم، تصریح کرد: یک سری از اطلاعات از طریق نیروی انتظامی و بخشی هم از طریق اطلاعات مردمی کسب شده است. این مؤسسات غیرمجاز مورد به مورد در حال شناسایی هستند و یکی دیگر از اقدامات ممنوعیت بانک‌ها در ارائه خدمات به این مؤسسات است که عرصه بر فعالیت این مؤسسات تنگ‌تر شود.
 
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه عدم استقبال مردم از این مؤسسات عاملی برای کاهش تعداد آنان است، گفت: این مؤسسات با ارائه سودهای کلان وسوسه‌هایی ایجاد می‌کنند و با نرخ‌های بالاتر باعث آشفتگی بازار پولی می‌شوند؛ این رویه خطر زیادی دارد که امکان از بین رفتن کل سرمایه افراد وجود دارد.
 
سیف گفت: امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با هماهنگی‌ بین دستگاه‌ها تا پایان سال 94 وضعیت قابل قبول و با انضباطی در کشور شاهد باشیم، اما همواره باید نسبت به عدم شکل‌گیری این نوع مؤسسات مراقب باشیم.
نظرات بینندگان