arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۸۴۵۱
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۰۹ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۴

سن مصرف مواد مخدر در کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیر عامل جمعیت تولد دوباره با اشاره به اینکه سن مصرف مواد مخدر کاهش پیدا نکرده است، گفت: در حال حاضر سن مصرف بالای ۲۱ و ۲۲ سال است.

عباس دیلمی زاده در گفت‌وگو بار مهر، به آمار معتادان اشاره کرد و گفت: منابع علمی که کار تحقیقاتی در مورد شیوع شناسی آمار اعتیاد انجام داده اند مربوط به سال های ۸۶ و ۹۲ است و از آن زمان به بعد آمار جدیدی ارائه نشده است.

وی تاکید کرد: این آمارهایی که بعضا از سوی سازمان های مختلف ارائه می شود دقیق تخمین زده نشده بطوری که تعداد معتادان واقعی را یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرده اند که به هیچ عنوان دقیق نیست.

مدیر عامل جمعیت تولد دوباره گفت: یکی از دلایلی که باعث تغییر الگوی مصرف معتادان شده، تحریم هاست که البته تغییر الگوی مصرف فقط مربوط به کشور ما نیست و این موضوع در جنوب شرقی آسیا و همچنین کشورهای اروپایی نیز دیده می شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش تولید هروئین در افغانستان باعث کاهش قیمت آن شده است، گفت: یکی از دلایلی که در حال حاضر به سمت مصرف هروئین پیش رفته ایم، ارزان بودن و تولید زیاد آن در افغانستان است که در حال حاضر باعث شده برخی از مصرف کنندگان تفننی آن به مصرف کننده دائمی تبدیل شوند.

دیلمی زاده در پاسخ به این سئوال که سن مصرف مواد مخدر کاهش یافته است یا خیر، تاکید کرد: در حال حاضر سن مصرف بالای ۲۱ و ۲۲ سال است و میانگین سن اولین بار مصرف نیز از ۱۹ تا ۲۱ و ۲۲ سال است و اینکه گفته می شود سن اعتیاد پایین آمده شاخص درستی نیست، بطوریکه برای ارائه شاخص علمی و دقیق باید کار کارشناسی و آمارهای دقیقی جمع آوری شود و اینکه فقط مبنا را مصرف دانش آموزان و نوجوانان در نظر بگیریم درست نیست چون تعداد آنها بسیار کم است.

مدیر عامل جمعیت تولد دوباره گفت: بر اساس آمارهای ارائه شده کمتر از یک دهم درصد شیوع اعتیاد در میان دانش آموزان است که تعداد آنها ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر نیز نمی شود بنابراین نمی توان سن این افراد را مبنایی برای کاهش سن اعتیاد به مواد مخدر دانست.
نظرات بینندگان