arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۸۹۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۴ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۴

رد پای داعش در پاکستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حضور عناصر گروه تروریستی داعش در پاکستان، طی نزدیک به یک سال اخیر، همواره در رسانه های این کشور خبرساز بوده و گزارش های متعددی از پخش اعلامیه، نصب پوسته و دیوار نویسی در مناطق مختلف پاکستان در تبلیغ داعش در رسانه های این کشور منتشر شده است.

با وجود پدیدار شدن نشانه های نسبتا روشنی از حضور داعش در پاکستان، مقامات عالی دولت و ارتش این کشور همواره این موضوع را تکذیب و انکار کرده و می گویند تا کنون سند و مدرک معتبری مبنی بر حضور فعال داعش در پاکستان یافت نشده است.

تازه ترین و شاید روشن ترین نشانه حضور داعشی ها در پاکستان، کمتر از یک ماه گذشته (23 اردیبهشت) وهمزمان با حمله تروریستی مرگبار به اتوبوس حامل شیعیان اسماعیلی در شهر کراچی ظاهر شد؛ حمله تروریستی که طی آن دست کم 45 نفر از سرنشینان شیعه این اتوبوس کشته شدند و ساعتی بعد از این حادثه، گروه تروریستی داعش مسوولیت آن را برعهده گرفت.

بلافاصله بعد از انجام این حمله، جزوه هایی در اطراف محل حادثه یافت شد که حاکی از رد پای گروه تروریستی داعش در این حادثه بود. روی این کاغذها به صراحت و به زبان انگلیسی و اردو نوشته شده بود 'داعش سرنوشت وحشتناکی را برای شیعیان رقم خواهد زد' .

به رغم انکار حضور داعش از سوی مقامات عالی دولت و ارتش این کشور، آبان ماه سال گذشته برای نخستین بار، دولت ایالتی بلوچستان پاکستان با ارسال گزارشی محرمانه به دستگاه های امنیتی این کشور، نسبت به افزایش قابل ملاحظه گرایش افراد در این ایالت به سمت تفکرات گروه تروریستی داعش هشدار داد.

این گزارش محرمانه به طریقی به رسانه ها راه یافت و بعد از افشای محتویات آن مبنی بر هشدار دولت ایالت بلوچستان درخصوص افزایش فعالیت های داعشی در این ایالت، مسوولان و مقامات رسمی دولت ایالتی بلوچستان سعی کردند آن را تکذیب کنند.

رسانه های پاکستان و چهره های سیاسی مخالف دولت این کشور بار ها و بارها به انتقاد از عملکرد دولت پاکستان و جدی نبودن آن در برخورد با تهدید داعش پرداخته اند و به نوعی دولت را متهم کرده اند که خطر داعش را دست کم گرفته و برای نادیده گرفتن این خطر بزرگ، سر به زیر برف فرو برده است.

با توجه به این که نام گروه داعش این روزها بیشتر از طالبان والقاعده در اخبار سراسر جهان دیده و شنیده می شود و توانسته آوازه ای جهانی کسب کند، همین امر موجب شده تا علاقمندی به تفکرات این گروه و تمایل به پیوستن به آن در میان گروه های افراطی در پاکستان وجود داشته باشد و حتی برخی اعضای ارشد طالبان پاکستان نیز جذب داعش شده اند.

روزنامه پرمخاطب و انلگیسی زبان داون ماه ها پیش در سرمقاله ای نوشته بود: بالاخره روزی نشانه های حضور داعش در پاکستان ظاهر خواهد شد و اگر تدابیر لازم در مقابل آن اتخاذ نشود، روزی خواهد آمد که داعش مسوولیت حملات تروریستی در پاکستان را برعهده گیرد.

شاید این سرمقاله، ماه گذشته و هنگام حمله تروریستی مرگبار به اتوبوس حامل شیعیان در کراچی، تعبیر شده باشد؛ حمله ای که داعش مسوولیت آن را برعهده گرفت.

رسانه های زیادی در پاکستان در گزارش های مختلف، با اشاره به سوابق قدرت گرفته القاعده در پاکستان، نوشته اند که دولت پاکستان باید از تجربه دست کم گرفتن القاعده در سال های گذشته، درس بگیرد و با اتخاذ اقدامات لازم، مانع تکرار این تجربه تلخ شود.** روایت های مختلف از حضور داعش در پاکستان

پاکستان که سال ها با مشکلی اساسی به نام تروریسم و حضور گروه های مختلف شبه نظامی و تروریستی مواجه است، به صورت بالقوه از پتانسیل بالایی برای حضور عوامل داعش برخوردار است.

«عبدالمالک بلوچ» سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان که عالی ترین مقام دولتی در این ایالت است، روز هفدهم مهر ماه گذشته اعلام کرد که نمی توان احتمال حضور عناصر گروه تروریستی - تکفیری داعش را در این ایالت جنوب غربی پاکستان رد کرد.

«صاحب زاده ابوالخیر محمد زبیر» رییس حزب «جمعیت علمای پاکستان» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاکستان گفت که داعش به داخل پاکستان نفوذ کرده است و از سوی برخی گروه های تروریستی و شبه نظامی در این کشور، حمایت می شود.

وی با هشدار نسبت به خطر حضور داعش در پاکستان گفت: این موضوعی بسیار خطرناک برای کشور است و دولت پاکستان باید برای پیش گیری از فعالیت ها و اقدامات داعش در این کشور، فورا اقدام جدی صورت دهد.

درهمین حال، «فرید احمد پاراچا» معاون حزب جماعت اسلامی پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که باور ندارد عوامل داعش در پاکستان نفوذ کرده باشند.

او هم به بیانیه های رسمی و منابع دولتی استناد می کند و می گوید که هیچ گونه گزارش رسمی وجود ندارد که حضور داعش را در پاکستان تایید کند.

چندی پیش برخی رسانه های پاکستان عکسی را از نقش بستن نام اختصاری گروه تروریستی داعش به زبان انگلیسی بر ری یک دیوار منتشر کردند و در توضیح این عکس مدعی شدند: این عکس مربوط به یکی از دیوارهای شهر کراچی است و نشان می دهد که داعشی ها در کراچی حضور دارند؛ ادعایی که صرفا از طریق انتشار یک عکس نه چندان مستند، قابل اثبات و استناد نیست.

در اوایل شهریور سال گذشته، اخباری در برخی رسانه های پاکستان منتشر شد که افرادی از گروه تروریستی داعش با نفوذ به مناطقی از پاکستان در نزدیکی مرز این کشور، کتابچه هایی را در تبلیغ افکار و عقاید گروه داعش بین مردم منطقه توزیع کردند.

با وجود تمام این گزارش ها و هشدارها، مقامات دولتی پاکستان همچنان حضور داعش در این کشور را رد می کنند و می گویند تا کنون «گزارش رسمی» مبنی بر حضور عوامل این گروه تروریستی در پاکستان دریافت نکرده اند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان