arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۸۹۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۶ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۴

نشست ۳۶ سانتی زمین در جنوب تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیرکل مخاطرات زمین شناسی و اکتشافات سازمان زمین شناسی کشور: دشت تهران (جنوب شهر تهران) ۳۶ سانتی متر مربع فرونشست زمین دارد.
 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد جواد بلورچی گفت: پیشتر بیشترین اندازه نشست زمین به میزان 32 سانتی متر در جهان در شهر مکزیکوسیتی درکشور مکزیک به ثبت رسیده بود.
 
وی افزود: هشت سال پیش میزان فرونشست دردشت تهرا ن 17 سانتی متر بود اما اندازه گیری ما اکنون نشان داده که این میزان دوبرابر رشد داشته است.
 
مدیرکل مخاطرات زمین شناسی و اکتشافات سازمان زمین شناسی کشور با بیان اینکه چون فرونشست در تمام گستره دشت رخ می دهد نمی توان آن را حس کرد گفت: زمانی متوجه این نشست ها می شویم که با کوچکترین زلزله ای همه ساختمان ها و زیرساخت های شهری  ویران شود.
 
بلورچی به برداشت بی رویه آب درکشور اشاره کرد و افزود: در 40 سال گذشته، بهره برداری از منابع زیرزمینی به سرعت افزایش یافته است وبه عبارتی آبی که در طول 10 هزا رسال ذخیره شده  در این مدت کوتاه برداشت شده است.
 
وی گفت: به طور میانگین سطح آب زیرزمینی دردشت های کشور بین نیم تا یک متر پایین رفته است و با توجه به نبود بارندگی، این آب برداشت شده دوباره برنمی گردد.
 
مدیرکل مخاطرات زمین شناسی و اکتشافات سازمان زمین شناسی کشور افزود: وقتی آبخوانی از آب تهی شود فضای خالی شده از آب بدو ن بازگشت است ودیگر هم با آبی پر نمی شود.
 
وی با بیان اینکه از  609 دشت موجود کشور حدود 300 دشت، ممنوعه،  است گفت: آب دراین دشت ها به پایین ترین سطح خود رسیده است و متاسفانه هرسال به تعداد این دشت های ممنوعه افزوده می شود.
 
بلورچی  افزود: 92 درصد آب زیرزمینی کشور استخراج وصرف کشاورزی می شود، به همین دلیل  در هرجایی که  سرسبزی وجود دارد مناطقی از آب تهی شده نیزوجود دارند.
 
وی گفت: هم اکنون میزان آبیاری در بخش کشاورزی ایران 35درصد است که با این وجود دربخش کشاورزی دیگر نمی توان کشت ها را ادامه داد راندمان باید دست کم به 70 درصد برسد تا بتوان وضع کنونی کشاورزی را حفظ کرد.
 
مدیرکل مخاطرات زمین شناسی واکتشافات سازمان زمین شناسی کشور جلوگیری از توسعه کشت، استفاده از آبیاری تحت فشار، افزایش کشت گلخانه ای، توجه به آمایش سرزمین درتنوع کشت و تشدید مقابله با برداشت غیرمجاز آب ازجمله راهکارهای مبارزه با فرونشست زمین است.
نظرات بینندگان