arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۹۵۸۴
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۸ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۴

ارزیابی علم الهدی از تاثیر تحریم ها بر کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
امام جمعه مشهد با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم اظهار کرد: در این مدت بالاترین رشد را در همه زمینه‌های علم و فناوری داشتیم . آیا این رشد غیر عنایت پروردگار و دعاهای نیمه شب امام زمان(عج) بوده است؟

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی گف: در اینکه تحریم‌ها برای ما ضرر داشته و مشکل ساز بوده است، جای تردیدی نیست اما باید پرسید آیا تحریم‌ها ما را بیچاره و مستأصل کرده است؟ آیا تحریم‌ها کار را به جایی کشانده که حل همه مشکلات به لغو آن وابسته است؟ مطمئنا این طور نیست.

وی ادامه داد: ده ماه پس از انقلاب اسلامی و تسخیر لانه جاسوسی تحریم‌ها آغاز شد. امروز 35 سال و سه ماه است که ما در تحریم به سر می‌بریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: در جنگ هشت ساله هم ما تحریم بودیم تا جایی که به ما سیم خاردار هم نمی‌فروختند. ما گلوله و لوله توپ نداشتیم اما پس از هشت سال، ما موشک ساز از دل جنگ بیرون آمدیم.

علم الهدی تاکید کرد: در این مدت هر چه به اقتدار و صلابت ما افزوده می‌شد و هر چه قدر انقلاب اسلامی صادر می‌شد و موجب بیداری ملت‌ها می‌گشت، دشمن به تحریم‌های خود می‌افزود با این حال در این مدت بالاترین رشد را در همه زمینه‌های علمی و فناوری داشتیم و در برخی علوم در جایگاه پنجم یا هفتم دنیا ایستاده‌ایم.

وی اضافه کرد:‌ همه این موفقیت‌ها از دل تحریم‌ها به وجود آمد. امروز باید پرسید که چه کسی این رشد را نصیب ما کرد. آیا غیر از عنایت پروردگار و دعاهای نیمه شب امام زمان(عج) بوده است؟ آیا ما توان دیگری داشتیم.

خطیب نماز جمعه مشهد خاطر نشان کرد: آیا امروز باید همه این مسائل را نادیده گرفت و بگوییم حل مشکلات به لغو تحریم‌ها وابسته است؟

وی با اشاره به آیه 52 سوره مائده گفت:‌ بر اساس این آیه انسان‌هایی که در دل‌شان نسبت به دشمن ترس دارند افرادی دچار مرض توصیف شده‌اند. بر اساس این آیه آن‌ها می‌گویند ما می‌ترسیم دشمن ما را از هستی ساقط کند. در ادامه این آیه خداوند می‌فرماید چرا اینگونه حساب نمی‌کنید که شاید خداوند شما را پیروز کرد یا امری از جانب خود برای شما آورد.

علم الهدی خاطر نشان کرد: تمام قدرت‌ها در برابر آنچه از جانب خداوند آید، مغلوب هستند.

وی با اشاره به آیه دیگری از قرآن در سوره توبه اظهار کرد: بر اساس آیه 24 این سوره اگر انسان از، از دست دادن خانواده، همسر،‌ ثروت،‌ تجارت و غیره می‌ترسد، خداوند می فرماید اگر این مسائل برای شما محبوب‌تر از جهاد در راه خدا است پس منتظر باشید تا عذاب خدا نازل شود.

علم الهدی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نماز جمعه جای دولت ستیزی،‌ جناح‌گرایی و برخورد سیاسی نیست، تاکید کرد: نماز جمعه جای عبادت است . تمام حرف ما در سه چیز خلاصه می‌شود. بر اساس بیانات مقام معظم رهبری در خصوص امام (ره) ایشان اتکا به کمک الهی و اعتماد به صدق وعده او و نیز بی‌اعتمادی به قدرت‌های مستکبر را به عنوان یکی از اصول امام خمینی(ره) بر شمردند.

وی اضافه کرد:‌ مقام معظم رهبری نیز فرمودند طبیعت کار یک ملت این است که در امر او مشکلاتی به وجود بیاید. اعتقاد ما این است که مسئولین آن ملت باید به تقویت ساخت درونی نظام اهمیت داده و از درون خود را تقویت کنند.

امام جمعه مشهد تاکید کرد:‌ اگر امام (ره) و رهبر را قبول ندارید ،‌ قرآن را که قبول دارید. آیه قرآن نیز وعده عذاب به شما می‌دهد. ان شاء الله مسئولین ما به قرآن و رهنمودهای امام و رهبری توجه داشته باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: مسئولین هم در برنامه ریزی،‌سیاست گذاری و اجرا به این سه نکته توجه کرده و بر این اساس برنامه ریزی کنند.


منبع: ایسنا
نظرات بینندگان