arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۹۸۱۲
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۰۸ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۴

ناگفته‌های‌ سفر احمدی‌نژاد به نیویورک

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

احمدی‌نژاد سال ٩١ در آخرین سفرش به نیویورک تنها نبود، سفر به ینگه دنیا سخت است و همراهی خانواده شاید یکی از مسیرهای کاهش آلام سفر باشد. همین شد که رئیس دولت، همسر و پسر و دخترش را هم با خود همراه کرد تا سفر فامیلی به نیویورک کامل شود؛ سفری که بیش از آنکه شبیه یک مأموریت اداری باشد، شبیه گشت‌وگذار خانوادگی کابینه احمدی‌نژادی شده بود.

به گزارش شرق، درست همین موقع بود که صدای مجلس درآمد و گزارش نادر قاضی‌پور از بندبند تخلف‌ها به کمیسیون اصل ٩٠ رفت. نمونه کوچک این تخلف هزینه‌های اقامت در نیویورک بود، شبی ٤٠٠ تا ٧٠٠ دلار برای هر نفر. شکایت از سفر به نیویورک کماکان برقرار است و قاضی‌پور همچنان پیگیر رسیدگی به پرونده. به تازگی در دیدار نمایندگان با رئیس قوه قضائیه باز هم بر این مسئله تأکید کرده و حالا به «شرق» می‌گوید «پول بیت‌المال حیف و هدر شده و تا رسیدگی به خطای رئیس دولت قبل در مدیریت این سفر غیرضروری و گران‌قیمت از شکایت خود صرف‌نظر نخواهیم کرد، این شکایت به نمایندگی از مردم طرح شده و احمدی‌نژاد باید پاسخگوی خطایش باشد.» او از مسئولان می‌خواهد تا هرچه سریع‌تر وضعیت پرونده سفر احمدی‌نژاد و کابینه به نیویورک و همراهی اعضای خانواده برخی مسئولان را اطلاع‌رسانی کرده و اشد مجازات را برای قانون‌شکنان در نظر گیرند.  حالا پس از حضور محمدرضا رحیمی و حمید بقایی در زندان اوین، ماجرای شکایت از محمود احمدی‌نژاد بیش از هر زمان دیگری مورد توجه نمایندگان و مسئولان است؛ شکایتی که هنوز به حضور فیزیکی او در دادگاه منتهی نشده است.

‌اطلاعی از دلایل دستگیری حمید بقایی دارید، بالاخره در شکایت از سفر به نیویورک یکی از محورهای شکایت نیز حضور خانواده بقایی بود؟

اطلاعی درباره جزئیات دستگیری او ندارم، اما این نشان می‌دهد که قوه قضائیه در برخورد با مقام‌های مسئول جدی است. چه آن طرف معاون اول رئیس دولت باشد و چه دیگر مقام‌های مسئول. این احکام در واقع امیدی است برای تحقق شعار استقلال و آزادی.

همان زمان حضور بقایی در میراث فرهنگی و مناطق آزاد صدای خیلی‌ها درآمده بود که ایشان مدام در حال تخلف است، اما صدای بلندی از مجلس برنخاست.

خب همان آدم‌هایی که تا دیروز از دولت احمدی‌نژاد تعریف می‌کردند حالا از دولت روحانی حمایت می‌کنند، من سخنگوی خودم هستم، سخنگوی آنها نیستم. من هیچ دوره‌ای به احمدی‌نژاد رأی ندادم و اتفاقا از او شکایت هم کرده‌ام.

ولی ایشان هنوز در هیچ دادگاهی حضور نیافته‌اند.

مجبور است بالاخره به دادگاه بیاید.

به‌نظر شما دلایل اینکه او با وجود پرونده‌های شکایت متعدد در دادگاه حاضر نشده، چیست؟

من به‌شخصه دنبالش هستم، حتی به رئیس قوه‌قضائیه گفتم شکایت را پیگیری می‌کنم. بردن خانواده و فک‌وفامیل به نیویورک خلاف قانون بوده و هست و این شکایت تا قیام قیامت پابرجاست و تضییع حق مردم بوده است. همراهی اعضای خانواده برخی مسئولان در سفر به نیویورک تضییع حقوق مردم و برداشت از بیت‌المال به شمار آمده و مسئولان باید اشد مجازات را برای قانون‌شکنان در نظر گیرند.

البته شما در موضوع سفر به مسکو و همراهی برخی اعضای خانواده‌ها نیز از احمدی‌نژاد شکایت کرده بودید؟

بله، اما همان‌موقع هر چه پیگیری کردیم فهرست همراهان را به ما ندادند.

مرتضوی هم از مدیران مورد اعتماد احمدی‌نژاد بوده و شما در تفحص از تأمین‌اجتماعی پای کار بودید، فکر می‌کنید نتیجه پرونده او به کجا بینجامد؟

او تخلف‌های عدیده‌ای انجام داده و هیچ هم‌شهری‌اش نبوده که از او پولی نگرفته باشد. علاوه بر این استخدام‌ها و تخلف‌های گسترده‌ای در دوره مدیریت او انجام شده که در حال رسیدگی است. منابع مالی بربادرفته در تأمین اجتماعی باید از حلقوم آنها که خورده‌اند، بیرون کشیده شود.

ولی برخی هم به حاشیه امن مرتضوی اشاره دارند، شما چه پایانی برای این پرونده متصور هستید؟

وقتی رئیس دولت آمار غلط می‌داد خب خیلی‌ها هم به تبع او به تعبیری حتی کاسه داغ‌تر از آش شدند، مرتضوی هم یکی از همین افراد بود که با تخلف بر تأمین اجتماعی ریاست کرد، آن هم ریاستی خلاف قانون.

و نظرتان درباره نتیجه پرونده چیست؟

مرتضوی بیش از هر زمان دیگری به زندان نزدیک شده اما تشخیص با دستگاه قضاست؛ هم برای او حکم داده می‌شود و هم حکم او اجرائی خواهد شد. او ٥١ هزار میلیارد منابع سازمان را ١٧ هزار میلیارد تومان به بابک زنجانی فروخت و زنجانی هم چک ضمانت داد و آن چک‌ها تا وزارت نفت رفت. مفسده رخ‌داده در تأمین اجتماعی و پرونده همکاری زنجانی و مرتضوی جزء مفاسد کلان اقتصادی است و سطح فساد آن از پرونده مه‌آفرید کمتر نیست.

جزئیات ریخت‌وپاش‌های تیم احمدی‌نژاد در نیویورک

همان سال ٩١ «نادر قاضی‌پور» به کمیسیون اصل ٩٠ نامه‌ای نوشت و کمی بعدتر محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ٩٠ جزئیاتی از اطلاعات سفر احمدی‌نژاد و همراهان به نیویورک را به او رونوشت کرد. سرانجام کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی روز گذشته در جواب شکایت قاضی‌پور از احمدی‌نژاد، جوابی ارسال کرد که به شرح زیر است:

 البته هنوز از مراحل پیگیری به این شکایت علیه احمدی‌نژاد، اطلاعات جدیدی در دست نیست.

١ - تعداد ویزاهای درخواستی ١٧٥ عدد بوده است. ویزاهای درخواست‌شده شامل حدود ٥٠ عدد برای گروه پرواز و ١٢٥ عدد برای باقی افراد بوده است.

  ٢- درمجموع ٨٤ نفر از ١٢٥ عدد ویزای درخواست‌شده (به غیر از کادر پرواز)، در سفر هیأت اعزامی همراه رئیس‌جمهور بودند که شامل هیأت اصلی، هیأت همراه، اعضای خانواده، گروه خبری، گروه حفاظت و سایر عوامل دست‌اندرکار می‌شود.

  ٣- از ٨٤ نفر مسافر نیویورک، ٢٧ نفر با گذرنامه سیاسی و ٥٧ نفر با گذرنامه خدمت اعزام شده‌اند. از ٥٧ نفر اعزامی با گذرنامه خدمت، حدود ٤٣ نفر از مدیران و کارکنان ریاست‌جمهوری و ١٤ نفر از بستگان و اعضای خانواده رئیس‌جمهور ، معاونان و دیگران مدیران ارشد بوده‌اند.

٤- سفر افراد غیرمسئول در هیأت اعزامی ضرورت نداشته و حضور همسران و اعضای خانواده آنان نیز فاقد توجیه است. حضور زنان مقام‌های همراه رئیس دولت در حالی صورت گرفته که طبق عرف بین‌المللی، تنها همسران رئیس‌جمهور در چنین اجلاس‌هایی حضور می‌یابند.

 از میان همراهان رئیس‌جمهور، اسامی افراد زیر دیده می‌شود:
- خانم اعظم‌السادات فراحی، همسر رئیس‌جمهور،
- خانم طیبه ترکستانی، همسر بقایی،
- خانم شهربانو ذبیحان لنگرودی، همسر رحیم مشایی،
- خانم قصری ضرغامی ثابت، همسر ثمره هاشمی،
- آقای علیرضا احمدی‌نژاد، فرزند رئیس‌جمهور،
- خانم حسنا احمدی‌نژاد، فرزند رئیس‌جمهور،
- آقای رضا رحیم‌مشایی، فرزند رحیم‌مشایی،
- آقای امیررضا بقایی، فرزند بقایی،

٥- رئیس‌جمهور و همراهان در سفر سه روزه به نیویورک، در دو طبقه از هتلی در نیویورک مستقر شده بودند. هزینه هر شب اقامت هر اتاق ٢ تخته از این هتل ٤ ستاره در ماه سپتامبر ٢٠١٢، از ٤٠٠ تا ٧٠٠ دلار اعلام شده بود.

  ٦- با توجه به تنگناهای اقتصادی و مشکلات ارزی ناشی از تحریم‌ها که از سال ١٣٩١ کشورمان با آن مواجه است، تحمیل هزینه‌های کلان ارزی و غیرضرور، کاری غیرعادلانه و تحمیل فشار مالی سنگین بر مردم است و با شعار عدالت و مهرورزی دولت منافات دارد.

٧- سفرهای غیرموجه در حالی صورت می‌گیرد که در نهاد ریاست‌جمهوری از تیر ١٣٨٧، هیأتی متشکل از نماینده رئیس‌جمهور، معاونان وزارتخانه‌های اطلاعات و امور خارجه و همچنین دو نفر از نمایندگان مجلس به عنوان ناظر بر سفرهای خارجی کارکنان دولت نظارت می‌کنند. هیچ‌یک از نمایندگان، رئیس‌جمهور را در این سفر همراهی نکرده‌اند
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۲۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
4
165
نيويورك درزمره گرانترين شهرهاست به طوريكه پاركينگ به قيمت ساعتي 50 هزارتومان آب مي خورد اين راگفتم كه بقيه مخارج را درك كنيد هتل هم حداقل 200دلار.....چه لزومي داشت مردي كه با نون وپنير آمد اين همه هزينه به ملت تحريمي ايران تحميل كند برادرمي خواهي بري بگردي روز تعطيل برو نيويورك كه ارزونتربشه!!
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
نون و پنیر عوامفریبی بود. ماهیت اصلی ای افراد را در نیویورک باید دید.
البته شاید این سفر با هزینه شخصی آقایان بوده.
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
6
123
احتمالا آقای احمدی نژاد فکر میکرده صاحب و اختیاردار بیت المال هست چون از این فضل و بخششهای زیادی دل دوره ریاست جمهوریش داشته نمونه کوچکش دانشگاه ایرانیان و وامها به اشخاص خاص و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
5
130
قابل توجه دلواپسان و کاسیان تحریم و ساکتان مجلس در زمان دولت احمدی نژاد
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
5
83
والا من ک یادم میاد کوچک زاده ت یکی از این سفرها بود دقیقا چهره شو یادمه از تی وی نشون داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
5
99
اين نمونه كوچكي از ريخت وپاشها شون ،مملكتو به قهقرا كشوندن وخزانه مملكت وخالي كردند ومردم بيچاره دنبال 45هزارتومان يارانه باشند انهم با اينهمه منت
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
38
خوب.تقصیر.ما.مردمه.انصاف.داشته.باشید.سفر.قبلیش.گفته.بود.هاله.نور.دیده.باور.نکردید.زن.وبچه.اش.رابرد.تا.ببینند.و
تنها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
2
34
یکی از خطاهای کوچک دولت مهرورزی بوده.بیخیال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
33
اون هايي كه ميگه بنزين 1000تومان شده بخونن
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
35
11
بهتره تخلفات اصلی بررسی بشه، نه این اخبار زرد
8 نفر از اعضای خانواده اسم برده شده، یعنی هزینه 8 نفر با شبی 700 دلار برای 5 شب میشه 28000 دلار
8*700*5 = 28000
حالا اگه دلار رو 3 هزار تومن بگیریم؛ کلش زیر 100 ملیون میشه... نمیگم 100 ملیون کمه، ولی رقمی هم نیست خدایی
اشکان
|
-
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
32
جالبه که ایشون همیشه خودش را رجایی قیاس میکرده آدمی که وقتی از نیویورک در اوج جنگ برگشت موقع رفتن به خانه سرراه دو کیلو میوه گرفت و به راننده گفت مستحبه که از سفر که باز میگردی دست خالی خونه نری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
40
خسارت های دولت احمدی نژاد بقدری زیاد است که اگر ایشان و یک هیئت 100 نفره به مدت 5000 سال کامل در هتل های نیویورک بمانند و گردش کنند باز هم مقرون به صرفه است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
58
1
کجای قانون آمده همراهی خانواده در سفر، جرم است؟
پاسخ ها
اسماعیل
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
آقای باهوش برای کارکنان دولت و در حین ماموریت جرم است. چه برسد به این که تمامی هزینه های اعضای خانواده آقایان پاکدست از بیت المال پرداخت شده است. راستی یه تحقیقی بکنید ببینید برای خانم ها و آقازاده ها حق ماموریت هم در نظر گرفته اند یا نه؟! بالاخره اونا هم زحمت کشیدن!!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
آخه دوست عزیز سفر شخصی که نرفته.با پول من و شما خانواده رو بردن تفریح.
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
همراهی غیر ضرورباپول بیت المال جرم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
34
احمدی نزاد به شرع و عرف تشخیص خودش عمل میکرد وکاری به قانون مملکت نداشت چون قانون برایش مهم نبود ؟
همراه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
21
اینکه که دائم میگن هیچ نماینده ای از مجلس حضور نداشته برا عاقلان خیلی پیام داره.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
27
حالا چرا اینقدر دیر برای رسیدگی اقدام میشه؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
تازه زودش اینه
مهدي
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
نه ، شما بگين چرا اينقدر دير خبر رساني مي شه !
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
0
14
با هشصد میلیارد دلار،درامد هشت سال احمدی نژاد میشد تمام هواپیماهای ایران را نوسازی کرد،میشد تمام مراکز استانها را به مترو مجهز کرد ،میشد تمام خطوط راه اهن کشور را پرسرعت ونوسازی کرد،میشد خیلی از عقب افتادگی های کشور را جبران کرد میشد صندوق ذخیره ارزی را پر کرد تا با این تحریمها تن به مذاکرات اجباری ندادمیشد.....
ناشناس
|
-
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
0
9
این ارقام در برابر 800 میلیارد دلار درامد نفتی رقمی نسیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
0
0
این رقم ناچیزه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
0
0
احمدی نژاد یک .... بود
نظرات بینندگان