arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۰۰۲۸
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۲ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۴

رکورد فروش هفتگی تاریخ سینما شکست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فیلم «دنیای ژوراسیک» محصول جدید کمپانی یونیورسال با فروش 511.8 میلیون دلاری، رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای جهان در یک هفته را از «هری پاتر» ربود.

به گزارش ایسنا، این فیلم که در واقع احیای فیلم «پارک ژوراسیک» ساخته «استیون اسپیلبرگ» پس از 22 سال است، در هفته آغازین نمایش خود شروع شگفت‌انگیزی را رقم زد و با فروش 204.6 میلیون دلار صدر گیشه سینماهای آمریکا را از آن خود کرد تا پس از «انتقام‌جویان» (207 میلیون دلار) پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای آمریکا در هفته آغازین اکران نام گرفت.

اما رکوردشکنی اصلی‌ «پارک ژوراسیک» در گیشه جهانی شکل گرفت، جایی که با ثبت بیش از 511 میلیون دلار با پیشی گرفتن از فروش 494 میلیون دلاری «هری پاتر و هدیه‌های مرگ‌بار» (قسمت 2) به عنوان موفق‌ترین فیلم تاریخ در اکران هفته آغازین دست یافت.

سینماهای چین طبق معمول بهترین بازار بین‌المللی فیلم «دنیای ژوراسیک» بودند و فروشی بالغ بر 100 میلیون دلار را در طول مدت پنج روز اکران برای محصول جدید کمپانی یونیورسال رقم زدند و سینماهای انگلیس نیز 29.6 میلیون دلار برای این فیلم فروختند.

از دیگر بازارهای پرفروش فیلم «دنیای ژوراسیک» می‌توان به کره‌جنوبی (14.4 میلیون دلار)، مکزیک (16.2 میلیون دلار)، فرانسه (12.5 میلیون دلار)، آلمان (11 میلیون دلار) و روسیه (9.4 میلیون دلار) اشاره کرد.

«دنیای ژوراسیک» به کارگردانی «کالین ترورو» که «استیون اسپیلبرگ» تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد، با هزینه 150 میلیون دلاری ساخته شده و در آن بازیگرانی چون «برایس دالاس هاوارد»، «کریس پرت»، «بی دی وانگ»، «عرفان خان» و «وینست دن آفریو» ایفای نقش کرده‌اند.

اکران فوق‌العاده فیلم «دنیای ژوراسیک» چند رکورد برای کمپانی یونیورسال نیز جابه جا کرد و این کمپانی فیلمسازی توانست مجموع فروش فیلم‌های خود در آمریکای شمالی را در سال 2015 از مرز یک میلیارد دلار عبور دهد و در گیشه بین‌المللی و جهانی نیز به ترتیب به فروشی بالغ بر 2 میلیارد دلار و 3 میلیارد دلار دست یابد.
نظرات بینندگان