arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۰۰۵۱
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۳ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۴

توافق آبی بر آتش بحران های منطقه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 یک روزنامه چینی زبان روز دوشنبه در تحلیلی نوشت که به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 در شرایط تنش بار خاورمیانه، آبی بر آتش بحران های موجود در این منطقه استراتژیک از جهان است.

روزنامه چینی زبان «خو بی ری بائو» در تحلیلی از روند مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 نوشت: بدون شک توافق هسته ای با ایران در شرایط نابسامان و تنش بار خاورمیانه، به منزله آبی بر آتش و درمانی بر بخشی از دردهای منطقه ای خواهد بود.

نویسنده نشریه چینی افزود: شکی نیست که توفیق در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 به لحاظ منافع جامعه جهانی نیز دستاورد بزرگی است؛ دستاوردی که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا را مجبور کرد تا با عصا به محل مذاکرات برود و بزرگترین دستاورد دیپلماتیک دولت «باراک اوباما» را رقم بزند.

در تحلیل این روزنامه چینی با اشاره به بی اعتمادی ایران به غرب و روند رو به افزایش خواسته های کشورهای غربی از تهران نوشت: این عوامل از جمله عوامل کند شدن روند فعلی گفت وگوها و تاخیر در به دست آمدن نتایج نهایی است.

«خو بی ری بائو» که گزارش تحلیلی خود را با تصویری از «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران و «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا با عصایی در دست مزین کرده است، از بروز مشکلات جدید در مهمترین و آخرین مرحله از مذاکرات هسته ای با تهران خبر داد و با اشاره به مواضع اخیر رییس جمهوری ایران درباره مذاکرات هسته ای، نوشت: سخنان رییس جمهوری ایران در جدیدترین کنفرانس خبری خود با نمایندگان رسانه های خارجی، تلاش تهران در حل و فصل این پرونده و به نتیجه رسیدن آن است.

نویسنده «خو بی ری بائو» نوشت: رییس جمهوری ایران البته تاکید کرد که پیشرفت کند اخیر در مذاکرات هسته ای به دلیل خواسته های بیش از حد غرب و خارج از چارچوب آنها بوده و اگر چنین رویکردی وجود نداشت، رسیدن به توافق در زمان تعیین شده غیرممکن نبود.

در بخش دیگری از این گزارش تحلیلی آمده است: واقعیت آن است که علاوه بر خواسته های مکرر غرب که منجر به چانه زنی های سیاسی می شود، نبود اعتماد در طرفین و فشار نیروهای تندرو در هر دو طرف بر میز مذاکرات از جمله دلایل دشوارتر شدن گفت وگوها در این مرحله حساس است.

این رسانه چینی زبان نوشت: البته مساله مهم دیگری که احتمالا بر روند گفت و گوها تاثیرگذار است، تاکیدات قاطع رهبر عالی ایران است که بر مقابله با زیاده خواهی غرب و «خوی سیری ناپذیر» دشمن در استفاده از زور و ایستادگی دولت ایران در برابر چنین رفتارهایی تاکید دارد.

«خو بی ری بائو» با اشاره به اینکه به نظر می رسد تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران عمل به فرامین رهبر عالی ایران را به عنوان خط قرمزی اساسی در مذاکرات مد نظر قرار داده است، نوشت: بر این اساس، تیم مذاکراتی ایران رسیدن به توافق به هر قیمتی را در دستور کار ندارد و چنانچه توافق به کشف اسرار نظامی یا علمی این کشور منجر شود، تمایلی به آن نشان نخواهد داد.

در ادامه این گزارش تحلیلی به گفت وگوی «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا با خبرنگاران در زمان خروج از بیمارستان اشاره شد که اعلام کرد: «به زودی به مذاکرات هسته ای ایران خواهد پیوست تا یک ثانیه را هم از دست ندهد».

نویسنده نشریه چینی نوشت: به نظر می رسد با توجه به ورود مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 به حساس ترین لحظات و مخاطره انگیز ترین دقایق، آمریکا تمایلی به از دست دادن رهبری غرب در برابر ایران آن هم در چنین وضعیتی ندارد و لذا رییس دستگاه دیپلماسی این کشور ولو با عصا برای پیوستن به مذاکرات وعده می دهد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان