arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۰۰۷۶
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۵ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۴

آغاز نشست ژنو بدون انصارالله

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مذاکرات صلح یمن در ژنو امروز(دوشنبه) بدون حضور هیات انصارالله یمن آغاز شد. در همین حال دبیرکل سازمان ملل در سخنانی با تاکید بر حمایت این سازمان از تلاش طرف‌های یمنی برای برقراری صلح خواهان اجرای آتش‌بس انسانی در طول ماه مبارک رمضان شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، مذاکرات صلح یمن در ژنو در حالی آغاز شده که هیات انصارالله یمن هنوز به ژنو نرسیده است.

یک منبع در صنعاء به شبکه المیادین اعلام کرد که هواپیمای حامل هیات انصارالله هنوز در فرودگاه جیبوتی است و به مقصد ژنو حرکت نکرده است.

همچنین منابع اعلام کردند مذاکرات ژنو با هیات دولت مستعفی آغاز شده و سازمان ملل نیز اعلام کرده عصر امروز منتظر هیات انصارلله است.

عبدالعزیز جباری، عضو هیات اعزامی دولت مستعفی یمن در این خصوص گفت: مذاکرات ما با بان کی مون درباره نحوه اجزای قطعنامه 2216 در یمن بود .

وی تاکید کرد: تا پیش از خروج حوثی ها از شهرهای یمن برقراری آتش بس ممکن نیست.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز در میان جمعی از خبرنگاران با طرح درخواست برقراری آتش بس در یمن در ماه رمضان اعلام کرد: یمن در حال حاضر به بمبی ساعتی شبیه است که هر لحظه امکان انفجار آن وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم تا آتش‌بس انسانی کامل و فراگیر در ماه مبارک رمضان در یمن برقرار شود.

وی همچنین اعلام کرد: گروه‌های مسلح در یمن باید هرچه سریعتر از شهرهای این کشور عقب‌نشینی کرده و به آتش‌بس پایبند باشند.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به اوضاع ساکنان یمن تاکید کرد که بسیاری از مردم در شهرهای یمن نیازمند کمک‌های فوری هستند.

بان کی مون گفت: ما باید در اولین فرصت ممکن به بحران یمن پایان دهیم و اعلام می‌کنم که سازمان ملل از تلاش تمام طرف‌های یمنی برای برقراری صلح حمایت می‌کند.
نظرات بینندگان