arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۰۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۱ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۴

ادامه تلاش جنگ طلبان برای جلوگیری از توافق هسته ای

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنان همگام با جنگ طلبان آمریکا در گروه «باز»ها و مرتجعین عرب برای شکست مذاکرات هسته ای تلاش می کند. وی روز دوشنبه در دیدار با رییس جمهوری قبرس تاکید کرد که هنوز دیر نشده و می توان جلوی توافق غرب با ایران را گرفت.

پایگاه اینترنتی «تایمز اسراییل» به نقل از نتانیاهو در دیدار با «نیکو آناستاسیادس» رییس جمهوری قبرس ادعا کرد: به محض توافق میان ایران و غرب بلافاصله 40 تا 50 میلیارد دلار پول نقد در اختیار تهران قرار می گیرد، معتقدم هنوز هم می توان مانع این توافق شد.

نتانیاهو گفت: این توافق، توافق بدی است چرا که در نهایت صدها میلیارد دلار در اختیار ایران قرار می دهد تا از طرح های خود حمایت کند. معتقدم گروه 1+5 می تواند به توافقی بهتر دست یابد و اگر توافقی بد است، به طور قطع غربی ها نباید توافق کنند.

نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس ادعا کرد: هرگونه توافق هسته ای، باید لغو تحریم ها را به تغییر رفتار تهران منوط کند؛ این وضعیت برای جهانیان بهتر خواهد بود.

نتانیاهو که تروریست دولتی علیه مقاومت فلسطین و لبنان را نمایندگی می کند و سازمان های حقوق بشر وی را «جنایتکار جنگی» معرفی کرده اند، «مقاومت» در برابر تجاوزگری صهیونیست ها را «تروریست» نامید و با عصبانیت از سیلی های سختی که از مقاومت خورده است مدعی شد: 'ما در گذشته از پدیده تروریسم در منطقه رنج می بردیم و اکنون نیز رنج می بریم'.

وی با اشاره به اظهارات «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران مبنی بر اینکه «ایران در مذاکرات هسته ای به یک پیروزی بزرگ دست یافته است»، تاکید کرد:«معتقدم هنوز هم می توان مانع این توافق شد.»

در این حال همنوا با نخست وزیر رژیم صهیونیستی، سناتور جمهوریخواه «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز دوشنبه در نامه ای به «باراک اوباما» رئیس جمهوری این کشور از روند مذاکرات انتقاد کرد و گفت که «از گزارش های مربوط به اینکه مذاکره کنندگان در مذاکرات هسته ای امتیازات زیادی به ایران داده اند، نگران است.»

به گزارش رویترز، سناتور کورکر در نامه خود به اوباما ادعا کرد: «دیدن اینکه گروه 1+5 در جریان مذاکرات چقدر از اهداف و بیانیه های اولیه شما دور شده، مبهوت کننده است.»

رویترز در ادامه گزارش خود نوشت: «نامه این سناتور جمهوریخواه به اوباما یک روز پس از آن علنی شد که اسرائیل نیز بار دیگر نسبت به مذاکرات ابراز نگرانی کرد. نخست وزیر اسراییل روز یکشنبه قدرت های جهان را متهم کرد که برای ممکن ساختن توافق، امتیازهای بیشتری به ایران داده اند.»

کورکر، تهیه کننده طرحی است که اوباما ماه گذشته آن را امضا کرد و بر مبنای آن، کنگره آمریکا باید مدت 30 روز توافق هسته ای احتمالی با ایران را مورد بازبینی قرار دهد.

کورکر همچنین نوشت: من از گزارش های اخیر مبنی بر اینکه تیم شما(اوباما) ممکن است حتی آماده رقیق تر شدن توافق هم باشد احساس نگرانی می کنم. تنها شما و افراد حاضر در پشت میز مذاکرات می دانند که آیا این اتهام ها واقعیت دارند یا نه که امیدوارم نادرست باشند.

وی نیز همچون نتانیاهو ادعا کرد: «کنار زدن یک توافق بد در این برهه نیازمند شهامت است، اما بهترین کار برای آمریکا، منطقه و جهان خواهد بود. »

30 ژوئن جاری (نهم تیر ماه) به عنوان ضرب الاجل نهایی برای دستیابی ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافق اتمی اعلام شده است. مسوولان غربی پیش بینی می کنند که احتمال دارد مذاکرات تا ماه ژوئیه نیز ادامه یابد.

در این حال، خبرگزاری رویترز گزارش داد: ایران 40 میلیون بشکه نفت بر روی نفت کش های عظیم لنگر انداخته در خلیج فارس ذخیره کرده و در حال آماده شدن برای افزایش صادرات نفت خود پس از لغو تحریم ها و انعقاد قراردادهای جدید است.

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران به اعضای سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) گفته است که جا برای نفت ایران باز کنند. آژانس بین المللی انرژی هم هفته گذشته خبر از افزایش صادرات نفت ایران به 1.4 میلیون بشکه در روز داد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان