arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۰۴۰۸
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۳ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۴
غرویان تشریح کرد

«ورود زنان به ورزشگاه»، در اندیشه امام(ره)

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک استاد حوزه علمیه قم با اشاره به موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها گفت: بر طبق اندیشه حضرت امام، در این مسائل اگر مفسده‌ای نباشد، مشکلی وجود ندارد و تشخیص آن با مسئولان نظام، دولتمردان و مراجع است.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان در گفت‌وگو با «پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس حضرت امام خمینی (س)» گفت: امام، یک فقیه مسلمان و شیعی و یک فیلسوف اسلامی بودند که توانستند در ایران، نظامی سیاسی و اجتماعی و حکومتی به نام جمهوری اسلامی را برقرار کنند.
 
استاد حوزه علمیه قم تشریح کرد: ما نیز در کشور ایران با همان حکومت و نظام سیاسی که امام تأسیس کردند، زندگی می‌کنیم و به طور طبیعی، در راه ادامه این تفکر و نظام و همچنین حفظ قانون اساسی نیازمند این هستیم که افکار و اندیشه‌های امام خمینی(س) استمرار داشته باشد، چراکه بقا و استمرار نظام سیاسی، در استمرار اندیشه‌های امام است. ایشان نیروی محرکه و علت محدثه این نظام بودند و ما به اجتهاد در اندیشه‌های امام نیاز داریم.
 
غرویان با اشاره به اینکه جهان هم به این نتیجه رسیده که بسیاری از اندیشه‌های امام برای نجات بشر و سعادت انسان‌هاست، ادامه داد: اندیشه‌های امام، فلسفه‌ و تمدن اسلامی را ترسیم می‌کند و بسیاری از آزادی‌خواهان و انسان‌دوستان همان‌گونه که به اندیشه‌های کانت، دکارت، اسپینوزا و بسیاری از فیلسوفان پرداخته‌اند، نیازمند و علاقه‌مندند که اندیشه‌های امام را مطالعه و تفسیر کنند.
 
وی با بیان اینکه اندیشه‌های امام برگرفته از اسلام است، تصریح کرد: همان‌طور که اسلام احتیاج به اجتهاد، تفسیر و قرائت‎های مختلف دارد، اندیشه‌های امام هم همین‌گونه است و باید تفسیر و قرائت شود و همان‌طور که در اسلام، دو نوع احکام ثابت و متغیر داریم، اندیشه‌های امام هم همین‌طور است. این‌که مقام معظم رهبری فرمودند «رأی مردم حق‌الناس است» نیز تفسیر همین معناست که در بسیاری از مسائل، خواسته مردم شناخته شود و آن‌ها را با اصول و پایه‌های فکری تطبیق دهیم و مطابقت این خواسته‌ها و اصول و پایه‌ها بر عهده کارشناسان این امر است، چنانچه مقام معظم رهبری نیز به این نکته تأکید داشتند.
 
غرویان همچنین با اشاره به بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها گفت: بر طبق اندیشه حضرت امام در این مسائل اگر مفسده‌ای نباشد، مشکلی وجود ندارد که تشخیص آن با مسئولان نظام، دولتمردان و مراجع است. در مقوله ورورد زنان به ورزشگاه‌ها و امثال این‌ها، باید بدون به‌هم زدن اصول و پایه‌های فکری امام و به وجود آمدن مفسده‌ای در آن، توسط کارشناسان ترتیبی اتخاذ شود که موردی خلاف قانون، اخلاق و شرع اتفاق نیفتد؛ بر این اساس، از نظر دیدگاه‌های فقهی حضرت امام(ره)، نفس مسأله بلااشکال است و آنچه مهم است، جلوگیری از بروز فساد است. در واقع می‌توان با اجتهاد در اندیشه‌های امام، به نیازهای امروز پاسخ داد.
نظرات بینندگان